Kategorie Historické památky

Vše o tvorbě POI pro ČR (developer)

Kategorie Historické památky

Příspěvekod Tonny v 16.3.2012, 11:01

Vážení kolegové,

požádal jsem, aby tato kategorie http://www.poi.cz/index.php?poi=zazna1& ... ke-pamatky byla dočasně neveřejná.

Zdůvodnění a vysvětlení:

Založil jsem ji v době, kdy jsem vedl v dobrém slova smyslu "boj", lépe řečeno tvůrčí debatu s rossinim o úpravě kategorií Hrady a Zámky.

Tehdy /13.6.2010/ bylo přislíbeno, že budou provedeny takové úpravy, aby bylo možno rozlišit Zámek a Hrad např.
- od školy /Koryčany/,
- Nápravný ústavu pro mládež /Střílky/,
- hotelu /Nový Světlov Bojkovice/,
- restaurace a vinný sklep /Čejkovice/.

Dále jsem žádal, aby v kategorii nebyly:
- zámky, které sice statut zámku mají , ale neobsahují historickou expozici ve smyslu zámku - jsou většinou regionálními muzei /Hodonín, Kyjov, Strážnice, Uh, Ostroh/
- vyfiltrovat různé domovy důchodců
- a stavby, které kdysi snad mohly být zámečkem ve smyslu např. "letního sídla" nebo odpočinkového altánku,

ale dnes jsou to budovy, které nejsou doslova ničím a jejich význam je jen v tom, že je někdy někdo označil slovem hrad nebo zámek a toto slovo je v teto v teto souvislosti "někde" na internetu uvedeno.

Spoléhal jsem na to, že rosssiny svůj slib splní a kategorie Hrad, Zámek umožní navigovat na hrad a zámek ve smyslu historické památky a umožní např. hendikepovaným se dopravit na nejbližší /BEZBARIEROVÉ/ parkoviště a oznámit, jak náročná je cesta k hradu či zámku /chápu, že vozíčkář na hrad či zámek z důvodů schodů nemůže, ale i projížďka po zámecké zahradě jej může citově naplnit/. K tomu účelu jsem tehdy, kdysi dávno založil tuto kategorii.

Bohužel má snaha uvádět nejbližší parkoviště /na základě negativních reakcí byly parkoviště s udáním vzdálenosti a náročnosti přístupu smazány/ a možnost bezbarierového přístupu byla pochopena jen asi dvěma uživateli, jinak bez odezvy nebo reakce negativní.

Proto tuto kategorii chci "zneviditelnit" a až do doby, než ji "nějak" přepracuji a doplním. V současné době je bezpředmětné ji zde mít.

Děkuji všem a pokud je jakýkoli nápad, jak vybudovat databázi

POUZE

přístupných Historických památek, kde je možná prohlídka s průvodcem /výjimečně i bez průvodce, např. zřícenina Landštejn u Nové Bystřice/, kde se jedná o Historické expozice a objekt splňuje podmínku turisticky zajímavého místa, pak prosím diskutujme.

Představa je taková, že kdekoli v ČR zadám do navi "najdi nejbližší bod zájmu "HRAD" nebo "ZÁMEK" a navi mi nabídjne objekty, splňující výše uvedené.
Tedy ne Domovy důchodců, školy, hotely, restaurace atd. /viz výše/, které kdysi /snad/ byly zámkem.

Současná kategorie Hrady nebo Zámky toto nesplňuje, naviguje i na POI, které nejsou "turisticky zajímavé" - kategorie jsou naplněny ne na základě toho, zda jde o hrad či zámek, ale zřejmě jsou plněny stylem "zagooglÍm" Zámek a hrad a vše, co strýček google najde je hrad nebo zámek.
Přitom se často jedná o bezvýznamné stavby nebo budovy, které dnes sloučí jiným účelům.


Chci takovou databázi vybudovat, ale je nutná konzultace jak s nejaktivnějšími na tomto foru co se zadávání dat týká, tak i s Henrym /rossiny zde ještě je???/.
Možná by stálo za to k tomuto otevřít zvláštní diskusní vlákno, které tímto zakládám.

DĚKUJI VŠEM ZA VSTŘÍCNÝ PŘÍSTUP.

Odkaz na vyjádření rossinyho:
rossini v 13 čer 2010 21:15
viewtopic.php?f=2&t=3587&start=30

Pro pochopení celé problematiky doporučuji přečíst celé vlákno.

od rossini v 13 čer 2010 21:15
Tonny, to je zvláštní, že jsi se trefil do období, kdy i já se nad těmito věcmi zamýšlím. Ostatně 2 dny nazpět jsem psal SZ správci kategorií Hrady a Zámky s tímto textem:

Ahoj, jelikož startuje turistická sezóna, chci se s Tebou domluvit na pár změnách v kategoriích Hrady a Zámky. Prvně jim chystám nový design, a za druhé bude potřebova máknout a doplnit všechny údaje tak, aby seděly. Tzn. kompletní adresa, telefony, web, otevírací doba, vstupné atd.. Zatím tam chybí nějaká políčka, ale chci se zeptat, jestli s Tebou můžu pro tento update počítat?

Osobně tyto kategorie využívám a proto mám zájem, aby byly O.K. Tyto kategorie by měly obsahovat pouze památky ve smyslu "turisticky navštívitelné budovy" s vybavením popsatelným jako historicky ceněné. Není tedy správné, pokud v nich máme sociální ústavy, školy atd., za předpokladu, že neslouží i účelu turistické či kulturní památky s volným vstupem pro veřejnost.

Máte-li tedy někdo o takové chybě ponětí, určitě "konejte".

Co se samotných kategorií týče, chystám jim spoustu úprav a vylepšení. Předně budou rozšířeny o informace o památce, kompletní popis otevírací doby (u památek se často liší a lze ji rozdělit do 3 pásem - před prázdninami a po nich - v době prázdnin - o víkendech). Tyto kategorie budou dále obsahovat reference na okolní POI (parkoviště, kde nechat auto; restaurace, kde se najíst; penzion či hotel, kde přespat; doporučená atrakce v okolí = koně, western, aquapark, motokáry, jeskyně...). Dále každý hrad i zámek má jednou či dvakrát za rok nějaké speciální slavnosti. Z toho důvodu bude u každého hradu či zámku "kalendář akcí". Cílem je, pokud někdo bude hledat zábavu na víkend => i na jeden den, aby věděl, co vše v dané lokalitě může dělat a jak trávit volný čas. Tyto POI jako první budou doplněny o uživatelské recenze.

"Kluci admini" ví, co Vás v noci čeká za vylepšení, jdu na tom máknout a od zítra pokračujeme s vývojem...


Konec citace rossinyho z června 2010.

DĚKUJI a těším se na diskusi, jsem přesvědčen, že konkretně hrady a zámky jsou kategorii, která by mohla zajímat spousty lidí.

Jen na okraj, v současné době je v ČR cca 106 "HISTORICKÝCH" památek ve správě NPÚ, dále kolem 30. objektů v majetku obcí a cca do 40. objektů v soukromém vlastnictví, které splňují výše uvedené.
Takže cca max 180 objektů, které jsou z tohoto pohledu zajímavé.

Porovnej se současným stavem naplnění kategorií Hrad nebo Zámek - vše nad toto číslo je tak nějak říkajíc "navíc".

DĚKUJI za zamyšlení a případný konstruktivní příspěvek,

Tonny
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Kategorie Historické památky

Příspěvekod Tonny v 17.3.2012, 10:53

???
53 přečtení a žádná odezva???
Asi je něco špatně...
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Kategorie Historické památky

Příspěvekod rossini v 17.3.2012, 11:47

Zdravím Tě Tony. To co požaduješ/potřebuješ je věc systémová a nelze to řešit pouhým mávnutím proutku. Chápu, že rok a půl je doba dost dlouhá, nadruhou stranu ironií je, že na změnách poslední týdny velmi dřu a výsledky budou vidět v řádech dnů, max. týdnů. Bohužel nejprve se nové věci budou zobrazovat na top kategoriích, jako Restaurace, Hotely, Autosalony, Radary a následně na turistice.

Velmi rozumím tomu, co potřebuješ a ve chvíli, kdy se dostaneme do fáze, že se bude jednat o změnách na úrovni turistiky, vtáhnu Tě do debaty.

V tuto chvíli dodělávám mockup celé nové verze, kterou budu ladit a společně s Henrym probereme technickou stránku věci (pozadí neboli backend). Jakmile bude předělán backend, někteří z Vás budou mít mnohem silnější nástroj pro správu kategorií. Poté bude přistoupeno k systémovým věcem spojeným s obsahem.

Bohužel, změny na kterých dělám jsou tak rozsáhle a takového charakteru, že ovlivní de facto celé poi.cz a nemohu vypouštět jen dílčí úpravy. Musí dojít k přechodu na úplně novou verzi poi.cz...

Nebudu tedy zatím měnit nic na tom, jak to teď je, dokud nebudu mít čas se do toho opravdu ponořit. Předpokládám že půlka dubna by mohl být ok...
ŽÁDOSTI O SPOLUPRÁCI s POI.CZ PIŠTE NA rossini@poi.cz
Twitter: http://twitter.com/rossini77
*** system admin ***
Uživatelský avatar
rossini
 
Příspěvky: 689
Registrován: 9.10.2005, 13:47
Bydliště: Olomouc

Re: Kategorie Historické památky

Příspěvekod Tonny v 17.3.2012, 12:15

Díky, vydržím...
Je to sice věc, která je podle mne hodně důležitá, ale počkáme. Myslím si, že konkretně turistika je jeden z hlavních důvodů, proč si lidé navigaci pořizují.

A pokud se podaří původní, nyní zřejmě přepracovaný plán nějak uskutečnit, bude to velký krok vpřed.

Díky.
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Kategorie Historické památky

Příspěvekod freewall v 29.3.2012, 12:57

Na online jsem přidal jen smutného smajlíka, protože to beru jako tvoje rozhodnutí a byla by to škoda, aby se z toho stala neveřejná kategorie. Já ti přispěl co jsem věděl, bohužel v poslední době jezdí tak nějak jen "kolem komína", takže toho moc na přidání není. A k dalšímu se nemá cenu vyjadřovat.....sliby, chyby....
Sygic, TT One mobile
v Huawei Ascend Mate 7 Android 6.0 MM
Uživatelský avatar
freewall
 
Příspěvky: 1861
Registrován: 3.2.2007, 19:39
Bydliště: od Kladna

Re: Kategorie Historické památky

Příspěvekod Tonny v 29.3.2012, 14:52

Já jsem nenapravitelný pesimistický optimista. :usmev:

Rozumím tomu, co rosssiny napsal, a počkám, max. však do 13.6.2012, kdy to budou přesně 2 roky, co se na toto tema naposled dioskutovalo.

Pokud se nezdaří rossinyho záměr, pak kategorii asi zruším.
Pro svou potřebu mi stačí stránky NPÚ a to, co je volně uvedeno na různých místech internetu a co mám v navi jako oblíbené body.

Abych to uzavřel,
kategorie historických památek je podle mého názoru jedním z důvodů, proč si navi koupí občan, který ji nepoužívá k "pracovní" činnosti.
Chápu, že placené kategorie musí mít přednost, co nechápu je to, že by se tyto stránky /www.poi.cz/ daly z hlediska samofinancování využít podstatně více.
Moje stránky jsou co do návštěvnosti úplně jinde /ve smyslu o hodně méně/ a web si na sebe přesto vydělá.
Více při zájmu o tuto problematiku v SZ.

Pokud má někdo zájem dále diskutovat, pak záměr jsem popsal v prvním příspěvku vlákna.
Konkretně jak a co mezi sebou provázat, jestli to vůbec půjde nevím.
To, co napsal rossiny v citovaném textu považuji za velmi dobrý námět k diskusi.

Proto diskutujme, co by konkretně tato kategorie měla obsahovat, jaké vazby /viz dříve o Parkovišti nebo namátkou o nejbližším WC, o náročnosti trasy Parkoviště-objekt, třeba i o dalších turistických aktivitách v místě/ by měla obsahovat a zda je to vůbec z hlediska rossinyho realizovatelné.

Díky všem, sezona se blíží...
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Kategorie Historické památky

Příspěvekod Tonny v 15.4.2012, 9:28

rossini píše:Zdravím Tě Tony. To co požaduješ/potřebuješ je věc systémová ....
.... Bohužel, změny na kterých dělám jsou tak rozsáhle a takového charakteru, že ovlivní de facto celé poi.cz a nemohu vypouštět jen dílčí úpravy. Musí dojít k přechodu na úplně novou verzi poi.cz...
Nebudu tedy zatím měnit nic na tom, jak to teď je, dokud nebudu mít čas se do toho opravdu ponořit. Předpokládám že půlka dubna by mohl být ok...

Daří se??? Přeju klid a pohodu k práci.
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Kategorie Historické památky

Příspěvekod Tonny v 14.6.2012, 9:58

Tak jo, nebo vlastně - tak nic...

Je mi jasné, že kategorie přístupných historických památek, hradů, zámků, které nejsou školami, domovy důchodců nebo hotely - viz předchozí - tak nějak širokou veřejnost zřejmě nezajímá.

Dva roky jsem čekal na slib, který zde byl dán, v tuto chvíli vím, že dále čekat nemá smysl.

Zdraví Tonny
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Kategorie Historické památky

Příspěvekod janinka012 v 14.6.2012, 16:43

nevím no ale podle me tu mít x stejnych kategorii je nesmysl...jedine co jsem videla jako pozitivum přístupnost k pamatce ale spíš by chtelo stavajici kategorii dat dokupy mužeš zažadat o asistenci a vrhnout se do toho...ja jsem ve svem okolí opravy udelala ale je toho moc...
TT One 30 series
NC 9.053
Mapy DE_AT_CH_and_Eastern_Europe_880.3810
janinka012
 
Příspěvky: 164
Registrován: 22.8.2010, 21:07
Bydliště: Východní Čechy

Re: Kategorie Historické památky

Příspěvekod Tonny v 14.6.2012, 22:57

Stejných kategorií???

O tom to je, Současné kategorie Hrady, Zámky a zamýšlená kategorie Histroické památky jsou naprosto odlišné kategorie...
A že bych současné kategorie měl upravovat???
To by s tím správce kategorie musel souhlasit a musela by být vzájemná souhra a důvěra.
Po tom, co mi správce před dvěma lety odpověděl to nebudu dále pitvat ani rozebírat - jen krátce, chce tam mít všechno, tak tam všechno má.
Znovu konstatuji, že současné kategorie Hrady a Zámky jsou v současném provedení nic neříkající, zavádějící a nevyhledávají to, co od nich očekávám.
Navigují i na objekty, které nejsou historicky a turisticky zajímavé, navigují do škol, do ústavů pro dlouhodobě nemocné nebo do domovů důchodců, nebo do různých budov, které mají se slovem zámek společné pouze to, že mají fabku ve dveřích.

Pokud zvážím fakt, že zámků, hradů, historických a turisticky zajímavých objektů, kde je možná prohlídka s průvodcem v objektu, který není regionálním muzeem je v celé ČR cca 180, s přivřením očí 200, pak jednoduchým porovnáním zjistíme v současných kategoriích, že je v kategorii Hrady 129 záznamů a v kategorii Zámky 1032 záznamů.

Tedy takzvaně PŘEBÝVÁ cca +- 1000 záznamů, pokud budu brát kategorie jako sloučený celek, které nejsou záznamem objektu, který se dá navštívit coby historická památka, ve smyslu popisu dříve.

Jen na dokreslení část, pouhý výsek /celý text v historii 2 roky zpět/ původního textu:

od rossini v 13 čer 2010 21:15
Osobně tyto kategorie využívám a proto mám zájem, aby byly O.K. Tyto kategorie by měly obsahovat pouze památky ve smyslu "turisticky navštívitelné budovy" s vybavením popsatelným jako historicky ceněné. Není tedy správné, pokud v nich máme sociální ústavy, školy atd., za předpokladu, že neslouží i účelu turistické či kulturní památky s volným vstupem pro veřejnost.
Máte-li tedy někdo o takové chybě ponětí, určitě "konejte".
Co se samotných kategorií týče, chystám jim spoustu úprav a vylepšení. Předně budou rozšířeny o informace o památce, kompletní popis otevírací doby (u památek se často liší a lze ji rozdělit do 3 pásem - před prázdninami a po nich - v době prázdnin - o víkendech). Tyto kategorie budou dále obsahovat reference na okolní POI (parkoviště, kde nechat auto; restaurace, kde se najíst; penzion či hotel, kde přespat; doporučená atrakce v okolí = koně, western, aquapark, motokáry, jeskyně...). Dále každý hrad i zámek má jednou či dvakrát za rok nějaké speciální slavnosti. Z toho důvodu bude u každého hradu či zámku "kalendář akcí". Cílem je, pokud někdo bude hledat zábavu na víkend => i na jeden den, aby věděl, co vše v dané lokalitě může dělat a jak trávit volný čas. Tyto POI jako první budou doplněny o uživatelské recenze.


Nic ve zlém, všechno v pohodě - chápu.... Nelze všechno, ani jsem nečekal, že až tak, jak je pár řádků výše popsáno dojde k realizaci. Stačilo by kolonka na PArkoviště, kolonka na otevírací dobu /viz výše/ a jedna další na okolní aktivity. Bohužel, nestalo se nic.

Beru na vědomí,
- že admon nemá čas, nemá možnost, má jiné, pro něj prioritnější úkoly
- že jsem ani kategorii Hrady ani kategorii Zámky nezakládal a že správce kategorie má právo sám si určit, co v těch kategoriích bude mít.

Stejně tak mám já právo vyjádřit svůj názor, požádat správce kategorie o řešení /cca 2,5 roku zpět/, admina o řešení /cca 2 roky zpět/ a když se nic neděje, založit si kategorii svou.

Mimochodem, když se 1,5 roku nic nedělo, žádal jsem o to, aby kategorie Historické památky byla až do vyřešení neveřejná, nebylo schváleno.

V moment, kdy píši tuto zprávu je to 2 roky a 1 den, kdy byl dán slib řešení, a za 3 dny to bude 3 měsíce, kdy byl slib obnoven a termínován do poloviny dubna 2012.

Nic se neděje, chápu, že nelze ihned, nelze na požádání, nelze prostě z různých a jiných důvodů.

Tím na toto tema jednou provždy končím, vystačím si s tím, co mi nabízí v POI TOM TOM a služba LIVE.
Považujte kategorii Historické památky v tom smyslu, jak jsem ji popisoval za za dočasně mrtvou.
Možná se časem znovu dokážu vyhecovat a máknout na tom i ve stávajícím rozhraní.

Lehce zklamaný Tonny
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Kategorie Historické památky

Příspěvekod janinka012 v 15.6.2012, 9:39

Tony mě to je jedno...ale pokud v kateg.Historické pamatky jsou znovu zadane Karlštejn,Hluboká apod. tak to je prostě stejná kateg.
že jsou v současné kateg. zámky kde je socialni ustav apod. to je dle mě špatné, ale jsou i zámky kde je jen budova třeba ve špatném stavu přístupna jen z venku...
TT One 30 series
NC 9.053
Mapy DE_AT_CH_and_Eastern_Europe_880.3810
janinka012
 
Příspěvky: 164
Registrován: 22.8.2010, 21:07
Bydliště: Východní Čechy

Re: Kategorie Historické památky

Příspěvekod pavelgre v 15.6.2012, 12:14

Přidám i svůj názor.
Podle mě by bylo dobré aby zůstaly kategorie tak jak jsou dnes. Tonnyho kategorii doplnit o chybějící památky a současné kategorie Hrady a Zamky jen opravit(doplnit chybějící údaje) a myslím že by taky nebylo na škodu v poznámce uvádět "přístupné" / "nepřístupné" veřejnosti.
A NEBO mít ty kategorie dvakrát... "Zamky"(všechny) a "Zamky verejné" a to samé i u hradů (pojmenovat by to šlo i jinak). To že budou duplicitně dvě kategorie snad ničemu nevadí. Každý ať si stáhne co mu vyhovuje.
A proč chci ponechat i zámky(hrady) které nejsou přístupné ??? Je dost lidí kterým nejde jen o prohlídku s průvodcem. Je určitě nějaká část lidí kteří vyhledávají historii a zajímají se i o "nepřístupné" objekty. (Třeba si chtějí jen udělat fotku atp.) Byla by to přece škoda aby na poi chyběla kategorie se všema zámkama. (Určitě je ale většina lidí která vyhledává ty přístupné. Jenže přístupný je i zámek kde je jen muzeum nebo galerie ty by potom ale taky měly patřit do těch přístupných :zamysl: .)
Je to jen můj názor a návrh, nechci nikomu nic vnucovat :usmev: .
Uživatelský avatar
pavelgre
 
Příspěvky: 151
Registrován: 12.11.2009, 10:22
Bydliště: Posázaví

Re: Kategorie Historické památky

Příspěvekod Gumídek v 15.6.2012, 18:49

My ve své podstatě zde máme např. v autosalonech také zdublované záznamy a i více než zdublované...protože se v autosalonu prodává více značek, a aby byla udržena přehlednost, tak je uložen autosalon třeba i v pěti kategoriích...Takže na tom, že bude pár zámků zdublovaných nevidím žádný velký problém. Ale je to jen můj názor, který nemusí ostatním vyhovovat...Prioritní bude názor správce, adminů atd...
Gumídek
 
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 6:26

Re: Kategorie Historické památky

Příspěvekod freewall v 15.6.2012, 19:05

Mám stejný názor jako Gumajz, Tony to totiž pojal úplně jinak než jednoduché přepisování nějakých turistických příruček a sice tak, aby to bylo k něčemu - nemá cenu se rozepisovat, každý si to může dohledat a i příspěvku věčně slibujícího Rossiniho jsou vidět plány a představy jak by to mohlo vypadat a pokud stávající správce hradů, zámků a podzámčí odmítá jakékoli změny, tak není co řešit. Přeci neznamená, že si každý musí stahovat všechny tyhle kategorie
Sygic, TT One mobile
v Huawei Ascend Mate 7 Android 6.0 MM
Uživatelský avatar
freewall
 
Příspěvky: 1861
Registrován: 3.2.2007, 19:39
Bydliště: od Kladna

Re: Kategorie Historické památky

Příspěvekod freewall v 18.6.2012, 11:48

.... že by Rossini byl zase pohřešovaný? :grin:
Sygic, TT One mobile
v Huawei Ascend Mate 7 Android 6.0 MM
Uživatelský avatar
freewall
 
Příspěvky: 1861
Registrován: 3.2.2007, 19:39
Bydliště: od Kladna

Další

Zpět na Tvorba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků