Hrad, zámek versus restaurace, ústav sociální péče a jiné

Vše týkající se užívání POI, problémy, dotazy, návrhy..

Hrad, zámek versus restaurace, ústav sociální péče a jiné

Příspěvekod Tonny v 13.6.2010, 14:45

Vážení,

prosím aby tento příspěvek nebyl chápán jako dmýchání vášní nebo nedej bože jako znevážení práce těch, kteří tuto databázi vytvořili. Reaguji mimo jiné i na příspěvky kolegy Tompra, který je od svého vstupu na poi.cz velmi aktivní - i v "mém" vlákně CZ-Skanzeny i jinde, na jednu stranu mu děkuji, na druhou stranu se ptám:

Má smysl zadávat body zájmu od stolu, "z mapy", bez osobní znalosti místa?
Nejde mi až tak o případné nepřesné umístění, jde o o chápání bodu jako takového.

Použiju příměr: co je to Skanzen? Je to soubor staveb, je to jednotlivá stavba, chalupa? Je to místo s průvodcem, kde se za vstupné podívám a s výkladem projdu místa? Nebo je to místo, kde se "takzvaně" nic neděje, ale je to stará chalupa či dvě?
Opravoval jsem po Tomprovi několik takových dat, později jsem rezignoval, protože některé zadané údaje nejsem schopen ověřit nebo rozhodnout - osobně místo neznám, z průvodců nebo map se mnoho nedozvím a na netu jsou některá data zastaralá, nebo jinak nedohledatelná. Tím kolegu Tompra nijak nekritizuji ani nehaním, jen jsem použil "můj" příklad jako vzorový pro vysvětení, vo co go.

Stejně tak kategorie Hrady a kategorie Zámky.
Rozumím tomu, že Hrad je hrad, Zámek je zámek. Jak to ale chápe uživatel navigace?

Řešilo se tu před asi rokem a půl, a byly i souhlasné ohlasy, že hrad, zámek by měl být chápán jako místo, které je navštívitelnou kulturní památkou.
Jde o to, že se mi několikrát stalo, že mne navigace dovedla např. do hotelu, /Nový Světlov, Bojkovice/ nebo zámek Střílky, nápravný ústav pro mladistvé, případně kdesi u Litovle do Domova pro důchodce, stejně tak kdesi u Mělníka do ústavu pro dlouhodobě nemocné atd, atd.

Rozumím tomu, že si někdo dal práci a naplnil kategorie stylem Hrad je hrad, Zámek je zámek atd..
Určitě nad tím strávil hodiny, možná i desítky hodin a když dílo tvořil, tak v dobré víře, že je to prospěšná práce.
Otázkou je, zda hrad či zámek ve smyslu stavebním, který je ale hotelem, restaurací či jen dílnami bývalého JZD nebo pasťákem či domovem důchodců je i hradem či zámkem z hlediska navigování např. za kulturní památkou.

Znovu se omlouvám za tema, které může být hodně citlivé.
Ale žádám /pokud smím/ aby se tohle vydiskutovalo. Jestliže bude tema odmítnuto, nevadí, ale myslím, že by některé kategorie zasloužili revizi a kvantitu raději zaměnit za kvalitu.

Ještě osobní prosba - prosím, nekamenujte mne. Pokud máte někdo potřebu se vyjádřit, tak prosím ne ve stylu "co ty jsi pro poi.cz doposud udělal, že máš odvahu to tu organizovat/. Děkuji.

Raději bych prosil diskusi ve stylu proč je nutné mít tyto kategorie tak, jak jsou a ne třeba rozdělené na Hrady a Zámky ze stavebního hlediska a z hlediska možného použití bodu jako Kulturní památky.

DĚKUJI za klidné a vstřícné názory.
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Hrad, zámek, restaurace, ústav sociální péče

Příspěvekod Gumídek v 13.6.2010, 16:11

Já budu mluvit za sebe a mílu. Pokud je zámek hotelem, máme ho v hotelech, a označený jako hotel....Tak ať aspoň majitel kategorie zámek napíše např. do názvu: Zámek Xy, a do poznámky : v současné době slouží jako psychiatrická léčebna....My s mílou máme pár zámeckých restaurací, ale jsou tak uvedené....
Gumídek
 
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 6:26

Re: Hrad, zámek, restaurace, ústav sociální péče

Příspěvekod Tompr v 13.6.2010, 17:21

zdravím,
ja čerpal třeba nektere skanzeny na hrady.cz a mas tam i "statky".
dle me je to take skanzen
skanzen=venkovní muzeum pod širym nebem
muzeum=vnitřní muzeum v nejake budove.

mezi tim nic jako třetí moznost nevidim...
pak snad to dat do jine kategorie...

jinak zamek beru jak pises zamek=zamek, hrad=hrad spojovat to jako kulturni pamatky nevidim jako dobry napd to tam pak bude zase vsechno mozne...
jinak ja osobne take v navigaci at uz jde o jakoukoliv kateg. uprednostnuji radsi bod i kdyz o par metru jinde nez ho nemit vubec v navi.
jinak dle meho nazoru kdyz nezadas jak pises od stolu bz tak by tu nic nebylo kolik napise lidi ze sveho okoli jakykoliv bz??
me poslalo asi 10bz takto a to z toho bylo polovina lidi co tim tu žiji...
kdyz se bz dobre overi da se zadat i od "stolu" (treba 2,3 weby).


spis bych mel obavy ze starych dat nevim jak dlouho to tu jede ale treba restaurace apod. kateg. se rychle meni...
Tompr
 
Příspěvky: 122
Registrován: 5.1.2010, 18:20

Re: Hrad, zámek, restaurace, ústav sociální péče

Příspěvekod Tompr v 13.6.2010, 17:32

.
Edit Jirásek - opravdu zajímavý, obsažný příspěvek. Ale proč je psán neviditelným inkoustem (až na tu tečku) :zamysl:
Tompr
 
Příspěvky: 122
Registrován: 5.1.2010, 18:20

Re: Hrad, zámek, restaurace, ústav sociální péče

Příspěvekod Jirásek v 13.6.2010, 17:46

Ty restaurace jsi nevybral jako nejvhodnější příklad :zamysl: . Je to jedna z kategorií, která je, dle mého názoru, na 99% .

A nyní múj názor, uživatele, k objektům typu zámek, hrad, tvrz ....
Je možné ho chápat na dva způsoby.
1. Obecně stavba určitého historického charakteru, pak je jedno k čemu je v současné době porovozován a zda je přístupná veřejnosti.
2. Stavba určitého historického charakteru, která je za určitých podmínek přístupná veřejnosti (turistovi) k prohlédnutí. Z blízkosti, ne ze vzdálenosti půl kilometru za plotem. Může být i dočasně nepřístupná z důvodů rekonstrukce, otevíracího období a pod.

Osobně dávám přednost variantě 2! Z vlastní zkušenosti, kdy jsem vojákoval úpřed více jak 30 lety u "přísně utajeného" útvaru, který byl dislokován na zámku Zbiroh. V některých turistických mapách vedeno jako zámek, historická památka. To bylo divení od turistů .... A zvláště cizinců :usmev: . A na službě u brány bylo vysvětlovat jim, že mají smůlu. Velení zase za vším hledalo rozvědčíky cizích mocností. Pakárna pro obě strany.
Tím netvrdím že je to dnes obdobné, ale zklamání návštěvníka který si dle navi naplánuje výlet ...... A milovník historie a architektury si potřebné informace vždy předem najde.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Uživatelský avatar
Jirásek
 
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 16:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol

Re: Hrad, zámek, restaurace, ústav sociální péče

Příspěvekod Tompr v 13.6.2010, 18:02

restaurace se nemeni rychle? no... :koul:
co 99% je?

jeste co by slo uvest u kazdeho skanzenu jesli je nejak omezen pristup pokud to tak uz neni ted z hlavy nevim.
Tompr
 
Příspěvky: 122
Registrován: 5.1.2010, 18:20

Re: Hrad, zámek, restaurace, ústav sociální péče

Příspěvekod Tonny v 13.6.2010, 19:25

Nepochopení nadpisu - moje špatné vyjádření.
Slovo restaurace v nadpise v tomto případě neznamená Kategorie restaurace, ale to, že na hradě či zámku je restaurace nebo hotel, případně v zámku je "ústav" jakéhokoli druhu a že v tomto případě mám na mysli hrady a zámky coby kulturní památky nepřístupné.

Mělo být

Hrad, zámek - restaurace, ústav sociální péče.

V tomto smyslu opravuji možná nevhodnou formulaci.
Naposledy upravil Tonny dne 23.6.2010, 20:48, celkově upraveno 5
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Hrad, zámek, restaurace, ústav sociální péče

Příspěvekod Tonny v 13.6.2010, 19:30

ad Jirásek - také jsem proto, aby kategorie Hrad a kategorie zámek obsahovaly tyto objekty ve smyslu "Kulturní, navšívitelná památka". a tvou charakteristiku objektu plně podepisuji.

Na rozdíl od kolegy Tompra si myslím, že pokud jsem kdekoli v ČR a zvolím hledat nejbližší zámek či hrad a navigace mne dovede do hotelu, restaurace či "ústavu" jakéhokoli druhu je chyba.

Proto jsem sice s obavou z reakcí, ale přeci jen tema otevřel.
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Hrad, zámek, restaurace, ústav sociální péče

Příspěvekod Tompr v 13.6.2010, 20:24

špatně pochopeno, samozrejme i ja chci kdyz zadam zamek dojet na zamek a ne do ustavu...
ale treba kdyz je restaurace na zamku tak tam budou v tom miste obe ikony a je mi jasne ze na zamku je i restaurace.

a kdyz by to byl ustav tak by bylo dobre to mit v popisu ale i tak se da na co koukat z exterieru zamku.
Tompr
 
Příspěvky: 122
Registrován: 5.1.2010, 18:20

Re: Hrad, zámek, restaurace, ústav sociální péče

Příspěvekod rossini v 13.6.2010, 21:15

Tonny, to je zvláštní, že jsi se trefil do období, kdy i já se nad těmito věcmi zamýšlím. Ostatně 2 dny nazpět jsem psal SZ správci kategorií Hrady a Zámky s tímto textem:
Ahoj, jelikož startuje turistická sezóna, chci se s Tebou domluvit na pár změnách v kategoriích Hrady a Zámky. Prvně jim chystám nový design, a za druhé bude potřebova máknout a doplnit všechny údaje tak, aby seděly. Tzn. kompletní adresa, telefony, web, otevírací doba, vstupné atd.. Zatím tam chybí nějaká políčka, ale chci se zeptat, jestli s Tebou můžu pro tento update počítat?


Osobně tyto kategorie využívám a proto mám zájem, aby byly O.K. Tyto kategorie by měly obsahovat pouze památky ve smyslu "turisticky navštívitelné budovy" s vybavením popsatelným jako historicky ceněné. Není tedy správné, pokud v nich máme sociální ústavy, školy atd., za předpokladu, že neslouží i účelu turictické či kůlturní památky s volným vstupem pro veřejnost.

Máte-li tedy někdo o takové chybě ponětí, určitě "konejte".

Co se samotných kategorií týče, chystám jim spoustu úprav a vylepšení. Předně budou rozšířeny o informace o památce, kompletní popis otevírací doby (u památek se často liší a lze ji rozdělit do 3 pásem - před prázdninami a po nich - v době prázdnin - o víkendech). Tyto kategorie budou dále obsahovat reference na okolní POI (parkoviště, kde nechat auto; restaurace, kde se najíst; penzion či hotel, kde přespat; doporučená atrakce v okolí = koně, western, aquapark, motokáry, jeskyně...). Dále každý hrad i zámek má jednou či dvakrát za rok nějaké speciální slavnosti. Z toho důvodu bude u každého hradu či zámku "kalendář akcí". Cílem je, pokud někdo bude hledat zábavu na víkend => i na jeden den, aby věděl, co vše v dané lokalitě může dělat a jak trávit volný čas. Tyto POI jako první budou doplněny o uživatelské recenze.

"Kluci admini" ví, co Vás v noci čeká za vylepšení, jdu na tom máknout a od zítra pokračujeme s vývojem...
ŽÁDOSTI O SPOLUPRÁCI s POI.CZ PIŠTE NA rossini@poi.cz
Twitter: http://twitter.com/rossini77
*** system admin ***
Uživatelský avatar
rossini
 
Příspěvky: 689
Registrován: 9.10.2005, 13:47
Bydliště: Olomouc

Re: Hrad, zámek, restaurace, ústav sociální péče

Příspěvekod Tonny v 13.6.2010, 21:21

Rossini, díky, a moc. Jsem rád, že mi nikdo nevynadal, jsem rád, že se věci hýbou.

Více v soukromé zprávě.
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Hrad, zámek, restaurace, ústav sociální péče

Příspěvekod Tompr v 13.6.2010, 22:02

je pravda ze hrady tu je asi jedina kateg. ktera tu neni lepsi nez na tomtom. a to je škoda.
zrovna takovy dulezity bz.
jinak je to dobry napad s tim rozsirenim v okoli bz...akorat ty akce na hradech jsou kazdy rok v jiny termin určite...
mozna by stalo za to dat ke kazdemu hradu web a otviraci doba by mela byt samozrejmosti coz take neni..škoda
Tompr
 
Příspěvky: 122
Registrován: 5.1.2010, 18:20

Re: Hrad, zámek, restaurace, ústav sociální péče

Příspěvekod Tonny v 14.6.2010, 18:21

Pochopil jsem správně, že na poi.cz se kategoriemi Hrady a Zámky myslí objekty kulturně-historického významu, kde je možná prohlídka interierů?
A že Domovy důchodců a jiné "ústavy", hotely, restaurace, umístěné v kategoriích Zámky nebo Hrady zde nepatří?
Díky za odpověď ano či ne...
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Hrad, zámek, restaurace, ústav sociální péče

Příspěvekod Tonny v 16.6.2010, 15:36

rossini píše:Co se samotných kategorií týče, chystám jim spoustu úprav a vylepšení. Předně budou rozšířeny o informace o památce, kompletní popis otevírací doby (u památek se často liší a lze ji rozdělit do 3 pásem - před prázdninami a po nich - v době prázdnin - o víkendech). Tyto kategorie budou dále obsahovat reference na okolní POI (parkoviště, kde nechat auto; restaurace, kde se najíst; penzion či hotel, kde přespat; doporučená atrakce v okolí = koně, western, aquapark, motokáry, jeskyně...). Dále každý hrad i zámek má jednou či dvakrát za rok nějaké speciální slavnosti. Z toho důvodu bude u každého hradu či zámku "kalendář akcí". Cílem je, pokud někdo bude hledat zábavu na víkend => i na jeden den, aby věděl, co vše v dané lokalitě může dělat a jak trávit volný čas. Tyto POI jako první budou doplněny o uživatelské recenze.

"Kluci admini" ví, co Vás v noci čeká za vylepšení, jdu na tom máknout a od zítra pokračujeme s vývojem...


Je možné se vyjádřit k termínu zprovoznění? Aspoň přibližně? Z poslední věty jsem měl pocit, že to bude "do rána" - pokud jsem něco nepochopil, omluva.
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Hrad, zámek, restaurace, ústav sociální péče

Příspěvekod rossini v 16.6.2010, 15:43

Do rána to bylo a je tu úplně nová administrace / autorizace bodů. Nevšimnul jsi si jako správce kategorií, že máš nyní autorizace bodů s mapamy od Goole a od Seznamu? Že ihned v mapě vidíš další body z autorizované kategorie a můžeš tak zamezit duplicitám?
ŽÁDOSTI O SPOLUPRÁCI s POI.CZ PIŠTE NA rossini@poi.cz
Twitter: http://twitter.com/rossini77
*** system admin ***
Uživatelský avatar
rossini
 
Příspěvky: 689
Registrován: 9.10.2005, 13:47
Bydliště: Olomouc

Další

Zpět na Užívání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků

cron