Kategorie GEOCACHING na poi.cz (legálně/nelegálně)

Vše týkající se užívání POI, problémy, dotazy, návrhy..

Kategorie GEOCACHING na poi.cz (legálně/nelegálně)

Příspěvekod rossini v 1.8.2007, 10:05

Jako provozovatel a jeden z adminů poi.cz jsem nucen se s Vámi podělit o tento mail:

Dobry den,
musim Vas informovat, ze nektere z kategorii u vas uverejnenych a to 284, 285 a 286 (CZ GEOCACHING)by lycos, zverejnujici souradnice tzv "cache" jsou zverejnovany nelegalne a v rozporu s umluvou, kterou kazdy clen prihlaseny k Geocaching.com stvrzuje. Jedna se o databazi ziskavanou na ww.geocaching.com po zaplaceni clenskych poplatku a to vyhradne jen pro vlastni potrebu. Jejich zverejnovanim jinde nez na GC.COM dochazi k porusovani prav provozovatele serveru viz "3. License to Use Site; Restrictions" na http://www.geocaching.com/about/termsofuse.aspx .
Dale jsou tim poskozovana prava vsech platicich uzivatelu - (tzv. premium members) a vsech autoru, kteri sva data sverili vyhradne serveru geocaching.com. verim, ze k uvedenym skutecnostech prihlednete a dalsimu nelegalnimu sireni dat na svych strankach s okamzitou platnosti zamezite.

V pripade pochybnosti kontaktujte primo
http://www.groundspeak.com/contact.aspx
Dekuji J. Rybacek, [edit by rossini: kontaktní email nezveřejňuji]

************************************************************************************************

Moje reakce:

Na úvod musím předeslat, že z celé situace BOHUŽEL cítím spíše hořkost a nenávist, která by mohla být způsobená mimo jiné faktem, že mapa týkající se geocachingu, již není na geocaching.cz k dispozici.

Na poi.cz vyvíjíme systém, který každému majiteli GPS usnadnil, usnadňuje nebo někdy usnadní život. Nerad se tedy setkávám s debatou, kde poi.cz vystupuje jako zlé či pirátské. Právě naopak, my jsme Ti, kteří podporují legální GPS SW a při slůvku warez se nám plaší klávesnice. O to více mě mrzí naše pozice v této debatě, kterou někteří z Vás přisuzují poi.cz.

FAKTA:
1) V žádném případě nechceme, nemůžeme, ani nebudeme konkurovat geocaching.com, nebo geocaching.cz
2) Mapa je spuštěna dneškem (mapa.poi.cz) pro VŠECHNY kategorie POI a NE POUZE za účelem prezentace GC na poi.cz, jak by mohl náhodný kolemjdoucí pochopit z tohoto vlákna
3) Evidujeme pouze souřadnice, nikoliv POPIS či dokonce LOGy
4) I já jsem dvoutýdenní kačer, a i z toho mála, co vím, vím, že podle poi.cz NIC nenajdu ani hledat nejdu, protože CACHE si vybírám dle popisu na GeoCaching.com
5) Na poi.cz se chystáme podporovat GC u nás (doufejme, že i ve spoupráci s geocaching.cz) a to dosud nevídanou mírou.
6) Licenční ujednání na GeoCaching.com je psáno pouze anglicky, což není vpořádku.
7) CELOU situaci kolem GEOCACHING kategorií na poi.cz analyzuji, na forum.poi.cz na toto téma během dneška otevřu diskuzi, ale

NEPODNIKNU NIC ZBRKLE, BEZ PŘEDEŠLÉ KONZULTACE S PRÁVNÍKY TAK, ABY MI PODKLADEM PRO ŘEŠENÍ TÉTO SITUACE BYLY FUNDOVANÉ NÁZORY PRÁVNICKY VZDĚLANÝCH OSOB.

************************************************************************************************

Před konečným rozhodnutím, které bude následovat v řádu několika týdnů (viz text) si rád vyslechnu i názory Vás, uživatelů Těchto či jiných kategorií POI.
ŽÁDOSTI O SPOLUPRÁCI s POI.CZ PIŠTE NA rossini@poi.cz
Twitter: http://twitter.com/rossini77
*** system admin ***
Uživatelský avatar
rossini
 
Příspěvky: 689
Registrován: 9.10.2005, 13:47
Bydliště: Olomouc

Re: Kategorie GEOCACHING na poi.cz (legálně/nelegálně)

Příspěvekod xpj v 1.8.2007, 12:39

rossini.poi.cz napsal/a:
Na úvod musím předeslat, že z celé situace BOHUŽEL cítím spíše hořkost a nenávist, která by mohla být způsobená mimo jiné faktem, že mapa týkající se geocachingu, již není na geocaching.cz k dispozici.


Ale tady jde o něco jiného. Jde o to, že gc.cz, který zastřešuje geocaching v ČR tvrdě vyjednává, aby mohl získat data pro mapy a další vychytávky.

Samozřejmě by mohl zaplatit za uživatele gc.cz_pm premium membership, aby měl přístup k PQs celé ČR a ty šoupnout do mapy. Ale tak to prostě nejde. Proto tu stále mapa není, protože vyjednávání s Groundspeakem je náročné.

rossini.poi.cz napsal/a:
Na poi.cz vyvíjíme systém, který každému majiteli GPS usnadnil, usnadňuje nebo někdy usnadní život. Nerad se tedy setkávám s debatou, kde poi.cz vystupuje jako zlé či pirátské. Právě naopak, my jsme Ti, kteří podporují legální GPS SW a při slůvku warez se nám plaší klávesnice. O to více mě mrzí naše pozice v této debatě, kterou někteří z Vás přisuzují poi.cz.


Když do vašeho systému zadám pozici radaru, který jsem dnes ráno viděl na ulici, tak je to OK. Když zadám do vašeho systému pozici své keše, kterou jsem osobně zasadil, tak je to OK. Ale bohužel, tento případ to není.

rossini.poi.cz napsal/a:
FAKTA:
1) V žádném případě nechceme, nemůžeme, ani nebudeme konkurovat geocaching.com, nebo geocaching.cz
2) Mapa je spuštěna dneškem (mapa.poi.cz) pro VŠECHNY kategorie POI a NE POUZE za účelem prezentace GC na poi.cz, jak by mohl náhodný kolemjdoucí pochopit z tohoto vlákna


Ale tady nejde o tu mapu. Mapa je OK. Problém je v těch datech...

rossini.poi.cz napsal/a:
3) Evidujeme pouze souřadnice, nikoliv POPIS či dokonce LOGy
4) I já jsem dvoutýdenní kačer, a i z toho mála, co vím, vím, že podle poi.cz NIC nenajdu ani hledat nejdu, protože CACHE si vybírám dle popisu na GeoCaching.com


Pokud jsou to tradicionálky, tak je obvykle podle souřadnice najdu.

rossini.poi.cz napsal/a:
5) Na poi.cz se chystáme podporovat GC u nás (doufejme, že i ve spoupráci s geocaching.cz) a to dosud nevídanou mírou.


Nechám se překvapit.

rossini.poi.cz napsal/a:
6) Licenční ujednání na GeoCaching.com je psáno pouze anglicky, což není vpořádku.


Takže když u filmu bude anglicky napsáno, že se nesmí kopírovat, já jsem v ČR a anglicky neumím, tak ho kopírovat můžu???

rossini.poi.cz napsal/a:
7
) CELOU situaci kolem GEOCACHING kategorií na poi.cz analyzuji, na forum.poi.cz na toto téma během dneška otevřu diskuzi, ale

NEPODNIKNU NIC ZBRKLE, BEZ PŘEDEŠLÉ KONZULTACE S PRÁVNÍKY TAK, ABY MI PODKLADEM PRO ŘEŠENÍ TÉTO SITUACE BYLY FUNDOVANÉ NÁZORY PRÁVNICKY VZDĚLANÝCH OSOB.


Za tohle díky. Uvidíme co z toho vyleze....

----

Ještě bych doplnil, že ve vedlejším threadu se vám také nelíbí, když vaše data někdo používá např. ke komerčním účelům. Píšete, že VEŠKERÉ STAŽENÉ POI Z TOHOTO WEBU SMÍ BÝTI POUŽITY POUZE OSOBOU, KTERÁ SI JE TAKTO STÁHLA!

Je to úplně stejný případ!

Viz. Using this service you agree to the terms of this license agreement.

• Licensee shall not remarket, resell, and/or redistribute the Data or any derived portion(s) of the Data in its digital form to any third party whatsoever.

• Licensee shall not reverse engineer, decompile, or disassemble the GROUNDSPEAK-compatible data format(s) in an attempt to duplicate the proprietary and copyright-protected GROUNDSPEAK data model(s) and/or export format(s).

• Licensee may modify the Data and merge other data sets with the Data for Licensee's own internal use. The portions of the Data merged with other data sets will continue to be subject to the terms and conditions of this Agreement.
xpj
 
Příspěvky: 2
Registrován: 18.6.2007, 10:05

Re: Kategorie GEOCACHING na poi.cz (legálně/nelegálně)

Příspěvekod Mufin v 2.8.2007, 12:39

Mno... A nešel by jako zdroj použít KLM soubor (normálně to je pro google earth)? Ten je snad k dispozici veřejně - nejenom pro premium members...

Jinak mě to moc mrzí. Jedeme s klukem na dovolenou a pomůcka v podobě POI by se v tomtomovi hodila (mám staženou dost starou databázi)...

Díky moc...

Mufin
Mufin
 
Příspěvky: 2
Registrován: 2.8.2007, 12:12

Re: Kategorie GEOCACHING na poi.cz (legálně/nelegálně)

Příspěvekod czexican v 2.8.2007, 23:40

Cert vem gc.cz, ja jsem Premium Member a stahnout vsechny kese, neni takova sranda, ocenuji ze to tady bylo a rad bych to tady mel zase znova. Par chytraku se ohani podminkama, ale rad bych je videl, jestli vse vzy tak spravne dodrzuji. Jak se rika kodz bez viny hod kamenem. Kaslete na ne. :grin:
czexican
 
Příspěvky: 1
Registrován: 2.8.2007, 23:33

Re: Kategorie GEOCACHING na poi.cz (legálně/nelegálně)

Příspěvekod dLBR v 3.8.2007, 11:39

czexican píše:Cert vem gc.cz, ja jsem Premium Member a stahnout vsechny kese, neni takova sranda, ocenuji ze to tady bylo a rad bych to tady mel zase znova. Par chytraku se ohani podminkama, ale rad bych je videl, jestli vse vzy tak spravne dodrzuji. Jak se rika kodz bez viny hod kamenem. Kaslete na ne. :grin:


To je velmi racionalni stanovisko.

Rozvireny spor se totiz mimo jine opira o tvrzeni, ze uverejnovanim udaju o geocache dochazi k poskozovani premium members, coz ovsem nema materialni podstatu, protoze ve skutecnosti tim neni poskozovan nikdo, ani Groundspeak. Kvuli udajum z POI.CZ zcela jiste nikdo nezrusi premium membership, vahajici to rovnez neodradi, protoze podstata PM je uplne nekde jinde atd. Trochu odlisna situace by byla, kdyby POI.CZ vkladal napr. do poznamek reklamu, ale to se nedeje.

Citovane TERMS OF USE AGREEMENT jsou uzavirany mezi drzitelem clenskeho uctu a Groundspeakem ("between the accountholder (“You”) and Groundspeak, Inc. (“Groundspeak”"), takze nelze tvrdit, ze POI.CZ je temito podminkami vazano (pokud ovsem neni drzitelem uctu, coz zjevne neni, zadny clen POI.CZ na gc.com neni registrovany).

Shrnuto: jediny, kdo tedy neco porusuje, je clovek, ktery data na POI.CZ posila - pokud uz nekdo chce vest debatu, at ji vede s nim, a ne s POI.CZ, ktery za obsah zverejnovanych udaju neodpovida a muze je s klidnym svedomim zverejnovat dal.
dLBR
 
Příspěvky: 6
Registrován: 30.7.2007, 14:30

Re: Kategorie GEOCACHING na poi.cz (legálně/nelegálně)

Příspěvekod Mio v 20.8.2007, 23:46

Predem se omlouvam za duplicitu obsahu tohoto prispevky v obdobnem tematu.

1. Zemepisna poloha a mistni nazev nepodlehaji autorskemu zakonu a jejich sirenim a schranovanim neni porusovan pravni rad CR. Pokud nedoslo k nabourani, ci scizeni interni databaze, ale byl pouze opsan obsah a to ocividne castecne, nebyl porusen zakon. (Muzete si to overit podanim trestniho oznameni v dane veci)

2. Smluvni ujednani mezi geocaching.cz (com, Groudspeak...) a uzivateli nema v pravnim systemu CR (a ani USA) zadnou vahu, kliknuti na tlacitko I Agree proste nelze povazovat za uzavreni smlouvy a plneni takovehoto prohlaseni je ciste oboustrane dobrovolne. (Mimochodem to se tyka i tech hezkych klauzuli pri instalaci softwaru, ovsem ty jiz vetsinou jen upozornuji na zakony urcene k ochrane autorskych prav v dane zemi) Ale take se to tyka take te klauzule pri registraci na poi.cz :-) a ostatni internetove sluzby.

3. Obsah poi.cz je tvoren vyhradne uzivateli, za puvod techto dat je odpovedny vyhradne uzivatel ktery je vklada. Pokud tato data ziskava v rozporu s nejakym ujednanim je jedina moznost a to je obcansko pravni soudni spor mezi "poskozenym" a danym uzivatelem.

4. Naopak jsem toho nazoru ze poi.cz ma moralni povinnost uverejnit veskere zalozene kategorie prave proto ze jejich zalozenim se uzivatele snazi vytvorit svepomoci nekomercni alternativu.

Pokud si na poi.cz nejste jisti, zkuste pozadat o pravni nazor odborniky na serveru pravnik.cz .
Tak nebo tak bych doporucoval zrusit ukvapene predbezne opatreni alespon pro registrovane uzivatele.
Mio
 
Příspěvky: 4
Registrován: 11.8.2007, 20:49

Re: Kategorie GEOCACHING na poi.cz (legálně/nelegálně)

Příspěvekod LiborH v 25.8.2007, 20:31

Také přidám osobní názor:

Díky "předběžnému opatření" jsem neměl v pustých Horách Krušných souřadnice k několika keším. Opravdu těmito třenicemi se neprospěje nikomu - jde jen o pouhou lidskou závist a je mi z toho smutno.

GC je hra a já to tak chápu a když si z toho GP dělá "bussines", tak ať si dělá, ale keše si tu v Čechách tvoříme a spravujeme my český kačeři. Když si budu chtít koupit GC nebo TB, tak dám GP vydělat, ale takhle ne. Navíc jako PM nedostanu ta nasbíraná (ne ukradená, ale nasbíraná) data ve formátu POI, tak abych je nemusel přechroupávat dalšími programy a makry. Asi by na geocaching.cz měli přestat žárlit a bezdůvodně osočovat a raději by se mohli zviditelňovat jinak - třeba pozitivně.
LiborH
 
Příspěvky: 3
Registrován: 30.5.2007, 15:47

Re: Kategorie GEOCACHING na poi.cz (legálně/nelegálně)

Příspěvekod Jarda (J) v 26.8.2007, 18:00

Zdravim vespolek, čtu tady zajimavé věci. Porušováním nějakých práv by bylo, kdyby databáze mysterek, nebo multi keší obsahovala už vypočítaná data, tedy přesné souřadnice kde se keš nachází. Můžu říct, že málokdy se nám podaří najít něco jen tak bez informací. Obzvlášť teď v Krkonoších. Když člověk ani neví co má hledat ( mikro,malá nebo střední ), tak moc šancí není. Obzvláště pak dobrou nápovědou je, jedná-li se o magnetickou keš.
Tedy samotná databáze neřekne vše.Je to jen základní informace o jakési existenci keše. O povětšinou špatném zaměření z důvodu obtížného terénu ani nemluvě. Na Geocaching.com je třeba nutné si přečíst jakou nejlepší cestou se ke keši vydat, jinak můžete nachodit zbytečně spoustu kilometrů. Dle mého jen kdosi závistivě vyrypuje. O tom že databáze není přesná jsem se přesvědčil před pár dny. Hledali jsme v Krkonoších sněžné dělo. Nevěděli jsme ale jakou keš máme hledat a tak jsme zavolali synovi aby se podíval. Jenže sněžné dělo neexistuje. Bylo to sněhové dělo. V kterépak databázi byla chyba ? Neznačí to snad že nejde o pouhé překopírování nějaké databáze z jiného webu ? Tedy jak to vidím já, tak vytvoření databáze keší je stejná záležitost jako databáze telefonních čísel a tu také nikdo nevlastní a používa kde kdo. Tak zdar POI.CZ

P.S.: Například údaje o keši GC13YPO Meandry Moravy se liší od geocaching.com cca 200 metrů. Což značí ruční přepis...Kdo tedy tvrdí že se dá pomocí souřadnic všechno najít, nemusí to být tak úplně pravda.
Naposledy upravil Jarda (J) dne 2.9.2007, 20:05, celkově upraveno 3
Navigace: TomTom GO Live 1005
www.jarduvsvet.cz
Uživatelský avatar
Jarda (J)
 
Příspěvky: 101
Registrován: 28.6.2007, 21:26
Bydliště: Brno - Bzenec

Re: Kategorie GEOCACHING na poi.cz (legálně/nelegálně)

Příspěvekod posmera v 26.8.2007, 21:32

Uživatel J.Rybáček, který vás kontaktoval, rozhodně nevlastní autorská práva na všechny založené české cache které jsou v této databázi a tudíž nemá nárok po vás požadovat stažení celé databáze. Může po vás maximálně požadovat stažení těch keší, jichž je autorem. Něco jiného by bylo, kdyby vystupoval jako právní zástupce Groundspeeku (což evidentně nevystupuje), který vlastní celou databázi jejíž část je nabízena na serveru poi.cz. Vyjádřil se nějak k této věci uživatel, jenž sem databázi nahrával?
posmera
 
Příspěvky: 1
Registrován: 14.8.2007, 12:35

Re: Kategorie GEOCACHING na poi.cz (legálně/nelegálně)

Příspěvekod Mio v 31.8.2007, 12:46

Tak jak to vypada? Mesic utek a zadna zmena.

Prosim odpovedne osoby aby se vyjadrili k aktualnimu stavu.
Mio
 
Příspěvky: 4
Registrován: 11.8.2007, 20:49

Re: Kategorie GEOCACHING na poi.cz (legálně/nelegálně)

Příspěvekod lks v 9.9.2007, 9:13

6) Licenční ujednání na GeoCaching.com je psáno pouze anglicky, což není vpořádku.
[/quote]

Takže když u filmu bude anglicky napsáno, že se nesmí kopírovat, já jsem v ČR a anglicky neumím, tak ho kopírovat můžu???




Tohleto ja proste nechapu co tady furt resite. V USA plateji USA zakony a v CR plateji CR zakony i kdybys v "I agree" zaskrtnul cokoliv a v jakymkoliv jazyce, tak oporu v nasem pravnim rade to naprosto nema. Kopirovani filmu je v CR zakazane zakonem uplne stejne a proto je uplne jedno co se dal a jakym jazykem pise v licencnim ujednani to nema vliv na pravni stav veci v CR.
Kdybysme byli v USA, tak bych se asi bejt v kuzi provozovatelu poi.cz obaval žaloby ze strany groundspeaku, ale proste my jsme v CR, plateji tady CR zakony a groundspeak by poi.cz musel zalovat u ceskyho soudu podle ceskych zakonu. Jelikoz nikdo z poi.cz neuzavrel s groundspeakem zadnou smlouvu v jazyce kteremu zcela rozumi, tak tim padem groundspeak nemuze žalovat poruseni smlouvy. Takhle to proste je a nechapu co pravni zastupci poi.cz na tom tak dlouho reseji.

lks
 
Příspěvky: 1
Registrován: 9.9.2007, 9:01

Re: Kategorie GEOCACHING na poi.cz (legálně/nelegálně)

Příspěvekod pipa v 18.9.2007, 14:12

Předem - jsem také registrovaný uživatel GC.
Objevil jsem na disku databázi z 27.7.2007.
Takže všem registrovaným uživatelům GC, kteří budou mít zájem ji rád poskytnu, nejlépe přes SZ prosím.
TOMTOM GO910, Galaxy Note
Uživatelský avatar
pipa
 
Příspěvky: 8
Registrován: 17.9.2007, 17:27

Re: Kategorie GEOCACHING na poi.cz (legálně/nelegálně)

Příspěvekod dLBR v 27.9.2007, 15:39

Nebo se kouknete na tenhle link: http://www.geocities.com/chruchru/plast/07202007.zip

Je to zjevne databaze nejakych plastovych krabic ci co, asi z 20/7 tohoto roku a citim v kostech, ze by se mohla sama od sebe tu a tam aktualizovat :))))
dLBR
 
Příspěvky: 6
Registrován: 30.7.2007, 14:30

Re: Kategorie GEOCACHING na poi.cz (legálně/nelegálně)

Příspěvekod Mio v 28.9.2007, 18:16

Ze bychom zalozili sekci "plastove krabicky s prekvapenim CZ" ? :-)


Jinak opravdu tu neni nikdo z odpovednych za POI.cz kdo by nam dokazal nastinit jak se to vyviji??
Mio
 
Příspěvky: 4
Registrován: 11.8.2007, 20:49

Re: Kategorie GEOCACHING na poi.cz (legálně/nelegálně)

Příspěvekod pehobr v 3.10.2007, 22:07

Opravdu nám nemůže někdo z vedení POI.cz napsat, jak se to vyvíjí?
pehobr
 
Příspěvky: 4
Registrován: 20.12.2006, 18:38

Další

Zpět na Užívání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron