Vysílání TMC v ČR

Obecně vše o službě TMC v ČR.

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod Tonny v 22.11.2008, 18:36

Jarda (J) píše:Nevidel jsi to nejspíš proto, že se to nenačetlo, možná jsi měl blbou stanici. Když člověk stojí, má chvilku čas se podívat po mapě a případně přeladit.

Tak tomu nějak nerozumím. Mám TomTom, mám nastaveno ladit na Česká republika. Předpokládám, že při tomto nastavení se to naladí na nejsilnější dostupný signál. Pokud si nastavím ruční volbu kmitočtu, musím jej zadat. Kde jej mám vzít? Nebo si mám vozit tabulky kmitočtů vysílačů? Není spíše problém v tom, že jsou vysílána dvoje data ze dvou různých zdrojů, a bohužel, ani jedna data nejsou úplná? Viz také vlákno Už je konec září, kde se to probíralo.
Dotaz tedy zní: Jak přeladit a na jaký kmitočet?
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod mila-p v 22.11.2008, 18:48

Tedy já osobně mám nastaveno automaticky ČR, ale pokud jsem zkoušel naladit RDS-TMC ručně, musel jsem si najít na webových stránkách, např. ČRo Vltava, nebo Impuls (ten mi nejde naladit) příslušné frekvence a buď si je zapamatovat, ale protože jsem sklerotik, tak raději někam napsat :chlamani:
TomTom GO 950 Traffic RDS-TMC, Apl.: 9.401, Mapa: EU+US v845.2702
TomTom GO 730 Traffic, RDS-TMC, Apl.: 9.401, Mapa: W_a_C_E v840.2562, Waze
Samsung Galaxy Note 16GB, Win 10 Home 64bit
Uživatelský avatar
mila-p
 
Příspěvky: 940
Registrován: 2.5.2006, 23:05
Bydliště: Praha 8

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod Tonny v 22.11.2008, 18:58

mila-p píše: např. ČRo Vltava, nebo Impuls (ten mi nejde naladit)

Je třeba rozlišovat data RDS, která přijímá autorádio a RDS TMC, která potřebuje navigace.
Impuls určitě TMC nevysílá.
TMC vysílá celostátně Radiožurnál a Vltava, v Praze a blízkém okolí i Regina. Problém je v tom, že data jsou rozdílná /viz předchozí příspěvky/ a v mnoha případech nejen rozdílná, ale i protichůdná. Potom dochází k nesmyslným signalizacím, když se navigace přeladí z Vltavy na Radiožurnál a opačně.
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod Jarda (J) v 22.11.2008, 19:03

Tak tomu nějak nerozumím....To Tonny : Přeladit lze, když znovu zmáčkneš tlačítko "ladit automaticky". Myslím, že TT zůstává na frekvenci, kterou naladil na začátku a pokud neztratí signál, tak se jí drží. Když jej ztratí, hledá zase dostupný nejsilnější signál, ale mohu se mýlit. Když zmáčkneš toto tlačítko, znovu projede frekvence.
Nutno také myslet na to, že celý systém je v podstatě Beta verze a vše se teprve zkouší a dolaďuje. Takže ona nehoda mohla být jednou z anomálií, která v systému nebyla, nebo se jen nestačila načíst. S rychlostí cca 25 dopravních informací (anomálií) za minutu se mohlo klidně stát, že informace včas nedorazila. Když si člověk ještě uvědomí, že patnáct minut je bez signálu či kolik, než nový navcore upozorní, že je situace špatná, tak máš onen výsledek na světě.
Navigace: TomTom GO Live 1005
www.jarduvsvet.cz
Uživatelský avatar
Jarda (J)
 
Příspěvky: 101
Registrován: 28.6.2007, 21:26
Bydliště: Brno - Bzenec

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod Tonny v 23.11.2008, 16:08

Myslím, že TT zůstává na frekvenci, kterou naladil na začátku a pokud neztratí signál, tak se jí drží. Když jej ztratí, hledá zase dostupný
No v tom je právě problém - je důležité v tomto případě rozlišovat "myslím" - ve smyslu domnívám se, nebo vím. Pokud TomTom znovu přeladí pásmo, pak je několik možností:
Naladí se na první nalezený signál /a to ze spodního nebo konce horního pásma/ nebo proladí vše a zvolí nejsilnější nebo, nebo, nebo... Prostě ať je to jak chce, i pokud budu přelaďovat každou chvíli, vždy se Tom NALADÍ NĚKAM, neznámo kam a je věcí náhody, jestli se naladí na vysílač se stejnými nebo rozdílnými daty vzhledem k předchozímu stavu. Z toho vyplývá, že opakované ladění sice neublíží, ale zřejmě ani nepomůže.
Jak by bylo vše jednoduché, kdyby se určitá síť /ve smyslu regionální nebo celostátní/ dala zvolit, nebo kdyby alespoň navigace indikovala daný kmitočet, lépe přímo druh sítě.
Celý problém by se vyřešil tím, že data by poskytoval jen jeden subjekt, a ne dva, jako je to teď.
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod Jarda (J) v 23.11.2008, 16:22

No to "myslím" je docela na místě, protože novější typy navigací šidí uživatele s tím, že ukazují zelené kolečko i když signál už nějakou dobu není. U starších typů poznáš hned, jestli máš signál, nebo ne. Mám nový NC a nešidí mne. Odpovědi na tyto otázky nezná ani podpora ( neumí odpovědět na daleko banálnější problémy- tím je ale nezatracuji ) a možná ani sami programátoři TomTomu v tom nemají jasno.
Prostě každá řada pracuje trochu jinak. Ber to tak, že u nás je RDS-TMC teprve na začátku.
Navigace: TomTom GO Live 1005
www.jarduvsvet.cz
Uživatelský avatar
Jarda (J)
 
Příspěvky: 101
Registrován: 28.6.2007, 21:26
Bydliště: Brno - Bzenec

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod Zigac v 23.11.2008, 18:45

no mne dneska teda nesidil. Kdyz signal vypadl tak z celeho zeleneho kolecka "odpadla" 1/4 a byla sedivou za chvili odpadla dalsi 1/4 a pote se TMC odpojilo, pripojilo a hledalo novy signal dokud nenaslo. Drive to bylo tak, ze se stalo zlutym a hledalo ted to teda asi funguje takto? :zamysl:
TomTom GO 910, Apl. 9.430, Boot 4.8600, RDS-TMC, Maps : Western and Central Europe v.900.4602, MapShare: XYXYXY oprav
Zigac
 
Příspěvky: 300
Registrován: 19.9.2007, 8:25

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod Tonny v 23.11.2008, 18:55

Ano, takto to funguje - po relativně malé chvíli bez signálu zešedne čtvrtinová výseč, cca po 5-ti minutách další, tedy zelená je polovina kruhu, po chvíli pak čtvrtina atd.
Podotýkám, že za jízdy se mi signál "neztratil" nikdy. Teď mne napadlo, že otestuji doby, kdy se výseče mění, protože ve sklepě signáL určitě TomTom nenalezne.
Naposledy upravil Tonny dne 23.11.2008, 20:03, celkově upraveno 1
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod Tonny v 23.11.2008, 20:01

TOM TOM ONE XL, apl. 8.010, RDS TMC Traffic Receiver 4V00.112

čas 0 - zelená výseč, vcházím do místa , kde ztaručeně není signál
čas + 10 minut, 1/4 výseče je šedá
čas + 15 minut, 2/4 je šedá
čas + 20 minut, 3/4 je šedá
čas + 25 minut, celá výseč šedá, vycházím ze sklepa, signál nalezen prakticky okamžitě, v řádu vteřin

Závěr:
nejde o to, jestli doby jsou 9, 10 nebo 11 minut, problémem je, že i když snad někdy data RDS TMC budou mít relevantnost, pak jako řidič budu cca 10 minut v domnění, že data mám. Zatímco mne TOMTOM v topmto bude utvrzovat, můžu vjet do kolony a nadávat na JSDI, v tomto případě zřejmě neprávem.
Pánové v "nidrlandu" by měli zapracovat na tom, aby signalizace signalizovala, nikoli oblbovala.
P.S. Jak jsem byl velkým příznivcem TomToma, tak mé nadšení pro něj z různých důvodů opadá.
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod Kozelsky v 23.11.2008, 21:24

no ona kdysi signalizovala dobre, ale zase nekomu vadilo ze je to porad zlute nebo ze to ladi ....
TomTom GO930T
Kozelsky
 
Příspěvky: 285
Registrován: 17.8.2007, 16:11

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod Jarda (J) v 24.11.2008, 0:14

Problém je, že nevíme v jakém pořadí se data načítají a jestli vůbec v tom je nějaká logika. Když pojedu z Brna do Ostravy, tak mne asi těžko budou zajímat dopravní informace v Plzni. Takže pokud si naladím Brněnský vysílač (nasednu do auta a naplánuju trasu), bylo by logické očekávat, že se budou načítat relevantní data - Brno a pak data na trase a blízko ní. Obávám se, že to takto nefunguje a plně relevantní data budeme dostávat až ze systému dat přes mobilního operátora. Tedy nějaké GPRS. Teď je to zřejmě něco jako teletext, kde jej zapneš a až načteš požadovanou stránku, tak ji máš. Nebo od nejnovějších po starší. Těžko říct.

Jinak na mém přístroji je otáčející se žlutý kruh jako ladění stanice. Až ji najde, zobrazí se symbol autíčka s animovanou půlkruhovou šipkou (načítání dat). Poté je kruh zelený a když skočím na mapu, tak každou cca minutu data přibývají. To je tak jedinné, kde zjistím zvyšující se počet dat. Běžně mezi 200 až 300 údaji. Když neztratím signál, tak při navigování a změně údajů dostanu zvukový signál s nápisem změna v dopravě nebo tak něco a dál už je to asi všude stejné.
Navigace: TomTom GO Live 1005
www.jarduvsvet.cz
Uživatelský avatar
Jarda (J)
 
Příspěvky: 101
Registrován: 28.6.2007, 21:26
Bydliště: Brno - Bzenec

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod Jirásek v 24.11.2008, 8:11

Osobně se domnívám, že všechny vysílače stejného programu vysílají naprosto identická data. Selekce dat dle regionu, jejich preference a pod. by byla dosti složitá, musela by se provádět na vysílači. Jestli se nemýlím, tak distribuce kompletního rozhlasového signálu k jednotlivým vysílačům je prováděna najednou z jednoho centrálního místa přes satelitní spojení. Stejně jako signál televizní.
Samotnou selekci dat provádí až navigace dle zvolené trasy.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Uživatelský avatar
Jirásek
 
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 16:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod fox50 v 24.11.2008, 16:18

NavCore 7.xx
Žlutý terčík - vyhledávání stanice RDS-TMC
Zelený - Nalezena stanice RDS-TMC
Ubývající (do šedého) - Žádná nová RDS-TMC data (10-15-20 minut)
Autíčko s šipkou - Stahováí nových RDS-TMC dat.

NavCore 8.xx
Žlutý terčík - vůbec není
Zelený - Nalezena stanice RDS-TMC
Ubývající (do šedého) - Žádná nová RDS-TMC data (10-15-20 minut) (i při nepřítomnosti signálu)
Autíčko s šipkou - Stahování nových dat/vyhledávání stanice

Takže v Navcore 8.xx spojena ikonka autíčka a žlutého terčíku do jednoho. A není indikována stráta signálu protože se hodně lidí stěžovalo že mají často žlutý terčík.

Regionální selekce signálu není, data se vysílají pro celou republiku zárověň, RDS-TMC vysílá 300 zpráv za 15 minut.
TomTom Go920 app: 9.510 + 8GB SD + RDS-TMC 4V00.010.2
Mapa: Europe 930.5563
TomTom Home 2.9.7.3256
Škoda Octavia 4x4 1.8T, 110 KW
Uživatelský avatar
fox50
 
Příspěvky: 885
Registrován: 16.1.2008, 13:29
Bydliště: Praha

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod Kozelsky v 24.11.2008, 19:13

presne tak ....

a GO zobrazuje vsechny udalosti na mape i mimo zvolenou trasu .....
TomTom GO930T
Kozelsky
 
Příspěvky: 285
Registrován: 17.8.2007, 16:11

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod Jirásek v 24.11.2008, 20:20

Omlouvám se, špatně jsem se vyjádřil. Myslel jsem tím že TT přijme všechny zprávy, ale při "řízení" zobrazuje na bočním panelu pouze vyselektované zprávy týkající se přímo naplánované trasy. Tím jsem měl na mysli tu selekci. Ostatní samozřejmě ukáže na mapě a pro celou ČR.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Uživatelský avatar
Jirásek
 
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 16:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol

PředchozíDalší

Zpět na Obecně o TMC v ČR

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků