Vysílání TMC v ČR

Obecně vše o službě TMC v ČR.

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod freewall v 17.8.2010, 19:59

Souhlasím s Tonnym - škoda času, který vám věnovali diskutující v dobré víře, že ve vašem zájmu je zlepšení fungování RDS-TMC, zatímco, vy si tady celou dobu valíte tu svoji kuličku, čili jakousi "nadstavbu" Webdispečinku, jehož provoz vůbec nesouvisí s RDS-TMC a "běhá" nezávisle na něm.
Ty vaše představy jsou sice hezké, ale všem zde diskutujícím by stačilo, aby informace o provozu a překážkách byly aktuální a s co nejmenším zpožděním - vše ostatní je zbytečný a zatím nepodstatný luxus - a jak vidíte tyhle základní funkce zatím pořád nefungují ani po letech testování, tak mi neříkejte, že je to v pořádku, že je to složité
Toť asi vše, tohle téma nikam nevede, jsou to zbytečné plky a ztráta času
Sygic, TT One mobile
v Huawei Ascend Mate 7 Android 6.0 MM
Uživatelský avatar
freewall
 
Příspěvky: 1861
Registrován: 3.2.2007, 19:39
Bydliště: od Kladna

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod rochovaf v 17.8.2010, 20:31

Tonny píše:Takže jsme se dostali k úplně jiné cílové skupině zákazníků a promiňte mi, ale v souvislosti s debatou o nefunkčnosti RDS TMC je vaše tema úplně mimo.
Takže děkuji, všechno, co jste zde za poslední dva dny napsal beru jako vaši osobní reklamu a neplacenou reklamu pro vaši firmu.
Uznejte sám, že vámi popisované řešení je úplně jinde než RDS TMC a rozhodně si nemyslím, že se mezi amaterskými řidiči nějak výrazně rozšíří.
Mimochodem, považujete za normální vystupovat zde jako soukromá osoba a mít "firemní" podpis?

Pane Rochovanský, nashledanou....
Bohužel, jste natolik mimo původní tema, že není dále co řešit. Když, tak v jiném vlákně, sem to určitě nepatří.
Adminové by měli reagovat.


Dosud jsem nikdy (až na jednu zprávu v květnu, kde jsem použil název produktu) nepropagoval nijak nějaký produkt, pouze jsem mluvil o tom, jaké jsou možnosti a že řešení existují. Jak sám říkáte, cílová skupina zde pravděpodobně není, pokud tedy nepřipravíme nějaký produkt právě v souvislosti s dopravním zpravodajstvím. Proto mluvit o nějaké reklamě je celkem úsměvné, zvlášť pokud je mi jako zaměstnanci s mzdou, která se neodvíjí od počtu zákazníků, může být prakticky jedno, kolik vozidel je v našem systému. Dále je zajímavé, že v květnu zde proběhla podobná vlna zpráv, kde jsem vyzdvihoval ono srovnání realita v TMC a na dopravniinfo.cz, sám jste označil tvorbu nového SW jako užitečnou. Nikde není řečeno, že data nebude možné získávat zdarma. Co a jak budeme poskytovat není v mé kompetenci, já mohu jen přijít s nápadem a nějakou vizí... a věřím že uspěji podobně jako s tím, že jsme se do toho vůbec pustili.

Ano mnou popisované řešení je zcela mimo RDS-TMC, bez znalosti polohy bychom vám asi těžko přinesli relevantní informace... to RDS-TMC umět nemůže. V podstatě však mají jedno společné a to je JSDI... a to je to, o čem jsem se tady snažil mluvit.
Vystupuji zde jako soukromá osoba a to, co mám v podpisu nikoho netrápilo do předchozí zprávy, kterou bych napsal i kdybych v podpisu měl TOMTOM GARMIN MIO DYNAVIX Windows 7. Máte pravdu, registraci zde jsem si provedl proto, abych se seznámil s tím, co se děje na poli RDS-TMC, z názory řidičů, zjistil nedostatky... myslím, že nic víc již získat zde vlastně ani nejde. Protože plky jsou to v podstatě už dva roky....
František Rochovanský
Webdispečink.cz
rochovaf
 
Příspěvky: 27
Registrován: 20.5.2010, 20:18
Bydliště: Olomouc

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod JuraS. v 18.8.2010, 8:59

pardon předem jestli někdo v předchozích 25 stránkách na tohle odpovídal...
Signál RDS-TMC se šíří společně se signálem rádia...je příliš složité tento signál vygenerovat či jinak se zeptám...na dost místech jsou malá místní rádia..jeden počítač, nějaký vysílač vkv a anténa..a starosta mastí do vzduchu zprávy o tom, že babička xyz má zase o rok víc, že pepovi se letos narodilo kůzle a podobné věci..naladí to okolní vesnice i na krystalce.. dokázal by starosta do rádia docpat i rds ? řekněme, že k vysílání používá klasickou zvukovku v pc, mluví do mikrofonu k pc a pouští hudbu winampem..jak do toho signílu co jde line out ze zvukovky do vysílače dostat rds a rds-tmc ????
Navigon 1400 Primo, Garmin ETrex Legend, černobílá plečka sloužící s kabelem k echolotu Humminbird Matrix 17 k navigování na rybách. . Telefon Nokia E75 + NokiaMaps a teď zkouším Waze
JuraS.
 
Příspěvky: 58
Registrován: 1.7.2010, 11:42
Bydliště: Praha - Žižkov

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod Gumídek v 18.8.2010, 9:01

Souhlasím pánové s vašimi názory, že tyto rozhovory byly o ničem, a jako jedinou pozitivní věc běru to, že už vůbec netoužím po exkurzi v Ostravě na dispečinku JSDI...Byly by to, jak říké Freewall, vyhozené peníze, a pro ty mám více daleko rozumnějších použití....Ode dneška budu brát již zcela RDS-TMC jako hračku, které v čechách funguje jen trochu, a není a nebude spolehlivá. Bohužel jako vše, co venku funguje, a přenese se sem, do českého Absurdistánu. Kde ti "malí český človíčkové(ironie !)" dokážou "nabourat" svou neochotou a liknavostí a leností vše, co se jim nelíbí...
Bohužel systém, který zde prezentoval p. Rochovanský by pro mne, jako pro živnostníka, který nejezdí žádné pravidelné trasy, a jezdí nevyzpytatelně podle provozu a přání klientů, byl úplně k ničemu. Bohužel...Protože by informace museli dojít až do navigace, a žádná sms mi nepomůže. V případě, že budu někde mezi poli, při jízdě přijde sms, já ji přečtu a následně začnu hledat, jaké vlastně silnice se informace týká, se mohu spíše zabít....A když při každé sms zastavím a budu ji luštit, tak mne zase zabije klient...Takže už mne toto téma úplně pustilo.....
Gumídek
 
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 6:26

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod Jirásek v 18.8.2010, 10:09

Pro JuraS: Takto jednoduché to není. Jak po stránce vysílací cesty (technické, datový kanál ....), tak i po stránce právní (získávání a šíření těchto dat).
Navíc:
1. Starosta na vesnici dosti těžko bude vysílat volně šiřitelné rádio. Musí mít povolení. To znamená, mimo jiné, přidělený kmitočet od ČTÚ a licenci od Rozhlasové a televizní rady. A toto získat (vysoutěžit) a splnit licenční podmínky není zrovna laciné. A pouštění hudby znamená i placení autorských poplatků. Kdo netuší, neví co to znamená. Starosta pouští tak maximálně rozhlas po drátě - "do naší vesnice přijel výkupčí kožek" , "hasiči pořádají ples", "Máňa Votroubkova oslaví 50" a podobně.
2. I kdyby vysílal do éteru, k čemu by to bylo? Navigace se sama (v 90%) nepřeladí na jinou frekvenci, pokud již přijímá dostatečný signál.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Uživatelský avatar
Jirásek
 
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 16:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod JuraS. v 18.8.2010, 10:20

http://www.pokusy.chytrak.cz/schemata/tunecastII.htm

Edit Jirásek:
Ano, takováto legální zařízení se prodávají. Obvzláště však doporučuji pečlivě přečíst poslední věty v návodu.
S původními 50nW, které jsou povoleny, můžeš vysílat tak v obýváku.
Ale to jsme se dostaly do OT diskuze.
Navigon 1400 Primo, Garmin ETrex Legend, černobílá plečka sloužící s kabelem k echolotu Humminbird Matrix 17 k navigování na rybách. . Telefon Nokia E75 + NokiaMaps a teď zkouším Waze
JuraS.
 
Příspěvky: 58
Registrován: 1.7.2010, 11:42
Bydliště: Praha - Žižkov

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod rossini v 18.8.2010, 10:26

Takhle, abych trochu zmírnil emoce. Ona samotná návštěva NDIC nevyřeší ani by nevyřešila nic. Pan Zvára je odborník, nicméně pouze jeden článek v dlouhém řetězci. On v ČR (pro veřejnost) působí spíše jako "popularizátor" celého RDS-TMC. V každém případě, já jeho vizi chápu. Rozumím i tomu, že kdyby to fungovalo tak, jak to má on v hlavě či na papíře, asi bychom byli spokojeni.

Faktem ale je, že nevím o ničem, co by fungovalo pod vedením státu. Ať již datové schránky, ať již ČD, ať již samotná stavba dálnic a tak bych mohl pokračovat. Proto vnímám i nervozitu a neochotu na druhé straně, v soukromém sektoru, kdy stát tímto systémem de-facto leze do zelí (businessu) soukromým firmám. Firmy jako CEDA, Teleasist, UAMK, Global Assistance a mnoho dalších mají ve svém rybníce štiku (no on je to spíš takový masožravý tučný sumec), který si dělá nároky na jejich potravu a tu také konzumuje. Soukromý sektor je tedy v situaci, kdy mu "pod rukama" utíkají peníze, protože v jejich oboru jim podniká stát.

Z této situace není jednoduché východisko. Jako bývalý zaměstnanec jednoho z výrobců GPS navigací vím, že hlavním problémem u nás je "hrubost LT". Tam, kde my máme úsek dálnice rozdělený na 50 uzlů, v (D) nebo (A) je těchto uzlů 500. Města, i krajská, mají nezřídka celé čtvrti vedeny jako jeden "bod", nelze tedy se sebelepší znalostí místa nehody docílit přenesení této informace do GPS tak, aby nebyla v navigaci vyznačena "červeně" čtvrtina města, atd...

Zlepšení LT: Není investor (ten kdo zaplatí), není tím pádem ani dodavatel (ten kdo vypracuje) lepší LT. Situace je navíc složitější v tom, že vlastníkem komunikací je ŘSD (stát), kraje i města. Stát nehodlá platit za celé území atd. Dohady, obstrukce, neochota, ale vše o penězích... Výsledek známe. Praha si zaplatila, Praha má... zbytek ČR není v použitelném stavu...

Pominu-li tento stav, a přenesu se do snu, kdy máme kvalitní LT, je potřeba "synchromizovat" všechny subjekty: JSDI, GlobalAsistance, Č.Rozhl., výrobci GPS tak, aby všichni používali jednotné LT. Až nyní (stále sníme) přichází JSDI, které dodává exaktní data o uzavírkách, nehodách atd. kdy tato data přesně odpovídají aktuální situaci, protože jsou z větší míry získána telemetricky nebo jiným sofistikovaným způsobem... Ale dost snění.

Situace v Evropě nám jako vždy ukazuje směr. IP Traffic, neboli přenos dopravních informací přes datové spojení (GPRS, EDGE, 3G). Jediné omezení je cena těchto datových služeb. Výhody jsou jasné. Informace se do zařízení dostavají "push" metodou, tedy má-li mi server co říct, tak mi to řekne, vtlačí... Nemusím složitě hledat FM signál atd... Tato metoda je nejspolehlivější z hlediska přenosu, je ale nejsložitější na implementaci. Je nutná spolupráce všech subjektů. Výrobce GPS, mobilní operátor, poskytovatel dopravních informací. Dále (lze) vynechat LT, ale i tak je potřeba určitá mezivrstva pro správnou geolokaci událostí. Jak se s tím vypořádat předvádí TT HD Traffic. V každém případě je potřeba silný hráč, který úplně vynechá roli státu (LT) a půjde svojí cestou. Ve výsledku se z každého zařízení, které je "connected", nebo-li využívá IP traffic, stává terminál. Řidič i poskytovatel služeb z toho těží. Řidič může přímo skrze navigaci využívatl další služby, počasí v destinaci, ceny paliv, volná místa na parkovišti atd, poskytovatel má neustálou kontrolu o tom, jestli se navigace pohybuje, nebo např. stojí - na dálnici z toho může odvodit kolony atd...

To už ale přesahuji téma tohoto vlákna. Osobně vnímám RDS-TMC za něco, na co už je pozdě. Kdysi v devadesátých létech, když Telekom zjistil, že existuje ISDN, nakoupil spoustu modemů a telefonů atd. a snažil se to zákazníkům nutit jako "rychlý internet". Pravda, teoretických 128Kb bylo lepších než teoretických 56Kb přes dial_up modem, ale tou dobou se ve světě používalo ADSL. No a stejné je to i nyní, ale v oblasti dopravního zpravodajství. Stát buduje RDS-TMC, ale ve světě již běží IP Traffic.

A nyní zpět do reality. Vítejte doma, kde T-Mobile buduje 3G sítě 5let po Rumunsku, kde ČD renovují ruské vagony místo nákupu nových, kde mýtné stavíme s použitím bran místo GPS, kde stavba 1km dálnice stojí nejvíce v Evropě, kde budujeme RDS-TMC místo IP Traffic, .... kde ... kde jen někomu toto vše připadá divné.

Jo a volte mě! :mrk:
ŽÁDOSTI O SPOLUPRÁCI s POI.CZ PIŠTE NA rossini@poi.cz
Twitter: http://twitter.com/rossini77
*** system admin ***
Uživatelský avatar
rossini
 
Příspěvky: 689
Registrován: 9.10.2005, 13:47
Bydliště: Olomouc

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod rochovaf v 18.8.2010, 12:23

to rossini: Pěkný závěrečný komentář k debatě předchozích dnů, škoda, že zde není FB tlačítko "Libí se mi!" :palec:
František Rochovanský
Webdispečink.cz
rochovaf
 
Příspěvky: 27
Registrován: 20.5.2010, 20:18
Bydliště: Olomouc

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod JuraS. v 18.8.2010, 12:37

to rossiny : malá oprava..1 km dálnice stojí u nás víc než kilometr dálnice budovaný v Nepálu či kde že to v Himalájích bylo a víc než kilometr tunelu přes Alpy...
super příspěvek ten tvůj...10 x :palce:
a pokud něco bude řešit stát tak to nebude nikdy..dělám ve státních službách a např u nás se už 5 let zavádí systém kdy vnitropodnikovou papírovou poštu nahradí elektronický systém..v současnosti najít například 6 let starý papír který má spisovou značku je práce na několik měsíců..doslova...výhody elektronického systému jsou zřejmé..opakuji 5 let se to zavádí..zavádí tak, že čtečky čárkového kódu máme 5 let v krabicích, původní nainstalované pc se morálně už 2x obměnily a původní za těžké prachy vyškolení pracovníci jsou už dávno pryč....stálo to nějakých pár milionů...
pokud bude mít RDS-TMC řídit stát tak to nebude nikdy fungovat....ale...nedovedu si představit jak by po II.SV tuhle republiku stavěla na nohy podnikatelská sféra..přehrady, elektrifikaci, průmysl, zemědělství....na něco stát prostě musí být..hrůza je když si dnešní mocipáni pletou stát s firmou...tvrdě část státu držet u huby jako to mají číňani je dobrá cesta pro velké věci...na pyramidy, velkou čínskou zeď a další monumenty se lidi po stovky let jezdí dívat a obdivují je..a nikdo neřekne, že tohle tam stojí jen proto, že nad desetitísíci lidmi stáli drábové s biči a že při stavbě toho desetitisíce lidí zemřely...velké věci potřebují oběti..suez, panama..velké přehrady v usa v coloradu....kdyby se číňani rozhodli pro rds-tmc (možná že ho tam mají) tak to od rozhodnutí do půl roku je v každé vesnici u nich..tomu věřím...
Navigon 1400 Primo, Garmin ETrex Legend, černobílá plečka sloužící s kabelem k echolotu Humminbird Matrix 17 k navigování na rybách. . Telefon Nokia E75 + NokiaMaps a teď zkouším Waze
JuraS.
 
Příspěvky: 58
Registrován: 1.7.2010, 11:42
Bydliště: Praha - Žižkov

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod Gumídek v 18.8.2010, 18:20

Tleskám Rossinimu a Jurasovi. A řekl bych ústy pana Inspektora Trachty (p.Svěrák) : Je to taková pěkná tečka za tím naším případem, opakuji, je to taková pěkná tečka za tím naším případem. Děkuji !! (pokud neznáte : poslední věta ve hře Divadla Járy Cimrmana - Vražda v salonním coupé)
Gumídek
 
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 6:26

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod Tonny v 22.8.2010, 12:12

Já se bláhově domníval,
že koordinátor koordinuje, a že jeho názor má nějakou váhu a že má alespoň minimální pravomoci něco ovlivnit.
Byl jsem zaslepen myšlenkou, že RDS TMC bude v ČR někdy funkční - doufal jsem, že případná návštěva v Ostravě ozřejmí kroky, které koordinátor za dobu, co se zde diskutovalo udělal ve věci tlaku na větší podrobnosti LT, případně požadavků na koordinaci vysílacích okruhů nebo pokrytí pro RDS TMC, případně dalších oblasti, které mají vliv na šíření RDS TMC, atd.
Jak se zdá, tato funkce /nebo titul/ je pouze honosným názvem pro člověka, který má pouze velmi omezenou pravomoc/???/ a který za dva roky nebyl schopen otevřeně říct, že jeho činnost je zcela závislá na tom, co mu jiní /rozuměj CEDA, ČRo a další/ umožní a že za daného nastavení finančních toků a vztahů /v rámci daných zákonů/ mezi "zúčastněnými" subjekty to /RDS TMC/ prostě a krátce řečeno FUNGOVAT NEBUDE.
Abych to za sebe uzavřel - oceňuji to, že na stránkách dopravníinfo je indikace dle mého názoru podstatně lepší, než tomu bylo cca rok, rok a půl zpět. To je ale asi tak vše. Tato stránka je mi v autě za jízdy celkem k ničemu a to, co hlásí Rozhlas v rámci dopravního zpravodajství jednou za půl hodiny je TAK NEAKTUÁLNÍ A TAK NEÚPLNÉ, že ty relace snad postrádají smysl. Chybí výstupy z teto instituce /z NCDI/, které by dopravní problém doručily k řidiči.
Takže se omlouvám panu Zvárovi i všem okolo, ale dva roky "kecání o ničem" nevedly "k ničemu". Nebo vlastně vedly - k poznání, že se koordinuje až do doby, kdy je systém RDS TMC zastaralý, protože po celou dobu jeho životnosti se jej v ČR nepodařilo uspokojivě zprovoznit.
Byl jsem naivní, ale jsem vyléčen.... Co se RDS TMC týká, natrvalo.

P.S. přebývá mi přijímač RDS TMC se souosým konektorem. Nemám pro něj využití.
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod vid02 v 24.8.2010, 10:10

Před časem jsem posbíral pár naprostých nesmyslů, které se na stránkách JSDI vyskytovaly, a poslal jsem zdvořilý dotaz, proč tam ty nesmysly jsou. Dostal jsem odpověď, že ty informace přebírají od Policie ČR. Na další dotaz, proč tedy existuje nějaké drahé JSDI a dobře honorovaná funkce koordinátora, když by pro stejný účel stačila cvičená opice zaměstnaná přímo Policií ČR, jsem už odpověď nedostal.
vid02
 
Příspěvky: 120
Registrován: 10.4.2010, 0:42

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod JuraS. v 25.8.2010, 9:15

Má tedy vůbec uvažovat o koupi navigace kde jsem do výběru dal jako jeden ze stěžejních parametrů aktivní držák s RDS-TMC ? Je tedy systém RDS-TMC v ČR mrtvý, nebude se dále rozvíjet a s vyplácanými desítkami milionů (předpokládám) vyhnije do ztracena aniž by někdo ukázal, že si pár jedinců postavilo baráky, procestovali svět a pořídili k manželce drahou milenku ????
Navigon 1400 Primo, Garmin ETrex Legend, černobílá plečka sloužící s kabelem k echolotu Humminbird Matrix 17 k navigování na rybách. . Telefon Nokia E75 + NokiaMaps a teď zkouším Waze
JuraS.
 
Příspěvky: 58
Registrován: 1.7.2010, 11:42
Bydliště: Praha - Žižkov

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod rossini v 25.8.2010, 9:21

Systém jako takový ještě pár let (troufnu si odhadnout přes deset) bude používán a i v ČR určitě dojde k vývoji. Otázkou je ona rychlost vývoje, nic jiného. Pokud máš prostředky, určitě jdi do RDS-TMC přijímače, v zahraničí Ti pomůže výborně a u nás... u nás doufejme za pár let...
ŽÁDOSTI O SPOLUPRÁCI s POI.CZ PIŠTE NA rossini@poi.cz
Twitter: http://twitter.com/rossini77
*** system admin ***
Uživatelský avatar
rossini
 
Příspěvky: 689
Registrován: 9.10.2005, 13:47
Bydliště: Olomouc

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvekod Tonny v 25.8.2010, 9:37

Tema zde sleduji dva a půl roku a sice velice nerad, ale musím říct, že RDS TMC jako takové nevykazuje v ČR od jara 2008 žádný pokrok /tedy s vyjímkou Prahy, kde mají lepší hustotu LT a kde se vstupní data "někdo" řádně zadává/.
Viz popisy různých tras a nezobrazení dopravních problémů.
Jak jsem psal v jiném vlákně, RDS TMC je z různých důvodů, které jsou částečně mimo kompetence JSDI v ČR s vyjímkou Prahy nepoužitelný.
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

PředchozíDalší

Zpět na Obecně o TMC v ČR

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník