od Jirásek v 13.9.2011, 7:38
Dle mých zkušeností při ustáleném pohybu tak cca +-1 km/hod. Samozřejmě záleží na množství satelitů, ale od pěti výše již počítá "přesně". To přesně jsem dal úmyslmě do úvozovek - není to ani geodetický přístroj, ani pro vojenské účely. Ty používají přasnější systémy zaměření. Záleží také na mašince (výkonu navi) a použitém SW. Současné komerční navigace vypočítávají polohu (v závislosti na počtu přijímaných satelitů) s přesností cca 5 - 15m a z toho plyne také nepřesnost výpočtu rychlosti.
Pokud půjdeme do detailu, tak informace o aktuální rychlosti není spojitá, ale skoková, v závislosti na frekvenci opakování výpočtu aktuální pozice a následného výpočtu rychlosti ze vzdálenosti a času od posledního zaměření. To znamená prudká akcelerace a decelerace se projeví skokově. Při jízdě do kopce, či z kopce, bude odchylka také větší. Výpočet polohy je ke kolmici k zemskému povrchu, do kopce se pohybujeme po "přeponě". Ale to jsou opravdu drobnosti. Určitě je ale navigace přesnější, než běžný tachometr auta.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android