Zmatená navigace (nuvi 1390T vs. nuvi 660)

Vše o software od společnosti Garmin.

Moderátor: freewall

Zmatená navigace (nuvi 1390T vs. nuvi 660)

Příspěvekod zett_cz v 28.6.2011, 10:22

Ahoj!

Kamarád řeší zvláštní problém. Má navigaci Garmin nuvi 1390T a ta ho vodí podivnýma cestama. Firmware má poslední, mapy má poslední. Nastavení se v rámci možností shoduje s tím co mám já na své navigaci (nuvi 660). Oba používáme Atlas Czech 2011 NT + Adresy v2, nejrychlejší trasu, automobil.

nuvi 660 naviguje takto:
Bystřice nad Pernštejnem – Dolní Rožínka - Strážek – Moravec – Pikárec – Křižanov – Kozlov – Martinice – Velké Meziříčí – Oslavička – Rudikov – Pocoucov – Třebíč – Červená hospoda – Markvartice – Štěměchy – Předín – Hory – Markvartice – Stará říše – Vápovice – Bohuslavice – Nová Říše – Červený Hrádek - Hříšice – Dačice

nuvi 1390T naviguje takto:
Bystřice nad Pernštejnem – Dolní Rožínka - Strážek – Moravec – Pikárec – Křižanov – Kozlov – Martinice – Velké Meziříčí – Oslavička – Rudikov – Pocoucov – Třebíč – StařečRokytnice nad RokytnouŘímovBitovánkyŽeletavaKrasoniceKníniceBudečHorní SlatinaBudíškovice - Dačice

Bohužel různé a nesmyslné trasy to produkuje kamkoliv jede. Klidně ho to v půlce cesty z nějaké hlavní stáhne na silnici 3 třídy...

Nevíte někdo co s tím nebo v čem by mohl být problém?

Z.
zett_cz
 
Příspěvky: 22
Registrován: 27.2.2008, 11:07

Re: Zmatená navigace (nuvi 1390T vs. nuvi 660)

Příspěvekod Rubic v 28.6.2011, 10:52

Ahoj,
vypadá to na to, že má v objíždkách zatržené "dálnice";To nesmí být ! :usmev:
Nuvi 765T, Luxe 50, GE v7.18.0.0
Rubic
 
Příspěvky: 284
Registrován: 25.8.2009, 20:23

Re: Zmatená navigace (nuvi 1390T vs. nuvi 660)

Příspěvekod zett_cz v 28.6.2011, 11:00

Nemá.

Jak jsem psal výše nastavení navigací je v rámci možností stejné jak na jeho navigaci tak na mojí. Navíc toto chování je stejné s různými mapami, prostě mu to jinak "zvláštně" počítá trasy. Např. City Navigator Europe 2012.10 NT vede jen jeden kousek z celé cesty jinak. Z celé trasy je to tento úsek: – Křižanov –SvinyLhotkyDolní Radslavice – Velké Meziříčí. Mně to naviguje stejně jako s Atlasem....
zett_cz
 
Příspěvky: 22
Registrován: 27.2.2008, 11:07

Re: Zmatená navigace (nuvi 1390T vs. nuvi 660)

Příspěvekod Rubic v 28.6.2011, 11:27

Jo, nastavení máte stejné, ale nenapsal jsi jaké. Mám nuvi 765 a Atlas mi popsanou trasu naviguje shodně jako 1390. Je to špatně?
Nuvi 765T, Luxe 50, GE v7.18.0.0
Rubic
 
Příspěvky: 284
Registrován: 25.8.2009, 20:23

Re: Zmatená navigace (nuvi 1390T vs. nuvi 660)

Příspěvekod zett_cz v 28.6.2011, 11:39

Ano. To je špatně. Cesta v tučně vyznačeném úseku vede po silnicích kde se místy stěží vyhnou dvě auta a občas se silnici ani silnice říkat nedá... :(
Mapy na seznamu navigují stejně jako moje nuvi 660. Délka obou tras je téměř shodná, rychlejší je samozřejmě ta která vede po slušných silnicích.

Ještě jednou pro jistotu dodávám, že tučně vyznačený úsek je špatně.

Nastavení u nuvi 660:
Nastavení tras: Rychlejší čas
Typ prostředku: Auto/motocykl
Vyhýbat se zapnuto: doprava, obratům do protisměru, nezpevněným silnicím
V navigaci je vybrána pouze mapa Atlas Czech 2011 NT + Adresy v2,

U nuvi 1390T je to obdobné, pouze se některé položky nejmenují zcela shodně.

Z.
zett_cz
 
Příspěvky: 22
Registrován: 27.2.2008, 11:07

Re: Zmatená navigace (nuvi 1390T vs. nuvi 660)

Příspěvekod Rubic v 28.6.2011, 12:12

Díky za informaci. Nastavení mám shodné mimo Dopravu. S "Dopravou" 765 chodí v automatice - vyhne se avizovaným překážkám prostřednictvím RDS-TMC. Raději přijmu upozornění a rozhodnu se sám.
Snad popsaný příklad zkusí někdo s novějším modelem navigace. Ahoj.
Zkusil jsem i CNEU 2012.10 NT, ten vede jak píšeš přes Sviny, Lhotky, Oslavice, ale dole po silnici 23 a 407.
Nuvi 765T, Luxe 50, GE v7.18.0.0
Rubic
 
Příspěvky: 284
Registrován: 25.8.2009, 20:23

Re: Zmatená navigace (nuvi 1390T vs. nuvi 660)

Příspěvekod nuvi250 v 28.6.2011, 17:27

Zkuste nechat vypočítat stejnou trasu v MapSource - a budete se divit znovu! Protože neumím vložit obrázek, tak to nemohu dokumentovat in natura. Ale navigování podle mapy Atlas (všechny verze) je skutečně podivné...
nuvi250
 
Příspěvky: 13
Registrován: 22.7.2009, 16:08

Re: Zmatená navigace (nuvi 1390T vs. nuvi 660)

Příspěvekod zett_cz v 28.6.2011, 20:13

Pokud vím tak Mapsource naviguje stejně jako 1390T. Nesvaloval bych chybu jen na Atlas, ale především na navigační algoritmus v navigacích. Moje nuvi 660 se stejnou mapou nabídne naprosto normální a kvalitní cestu kterou by volila snad valná většina řidičů.

Já už jsem v mém nuvi měnil baterii a říkal jsem si, že bych někdy v blízké budoucnosti koupil novou navigaci co má pár zajimavých funkcí které v nuvi 660 nejsou, ale pokud by to mělo navigovat takhle tak to radši vydržím s tou 660 tak dlouho dokud bude fungovat a budou mapy...

Byl bych rád pokud by trasu otestovali další majitelé různých modelů navigací Garmin ať víme na čem jsme.
zett_cz
 
Příspěvky: 22
Registrován: 27.2.2008, 11:07

Re: Zmatená navigace (nuvi 1390T vs. nuvi 660)

Příspěvekod Rubic v 29.6.2011, 6:46

Plánovací prostředek MS navrhne opravdu několik dalších tras v závislosti na nastavení "Trasování". Trasy odpovídají tomu, zda dáváme přednost vedlejším nebo hlavním silnicím. To co je zakreslené na mapě by přece měla být normální a kvalitní cesta. Nebude chyba v navigaci, ale někde jinde. Uvědomuji si to na silnicích v bývalé NDR, kde stav dnešních silnic je opačný, než tomu bývalo dříve. U nás nelze nikomu doporučit ani schodovitou D1. :zamysl:
Nuvi 765T, Luxe 50, GE v7.18.0.0
Rubic
 
Příspěvky: 284
Registrován: 25.8.2009, 20:23

Re: Zmatená navigace (nuvi 1390T vs. nuvi 660)

Příspěvekod nuvi250 v 29.6.2011, 8:27

Pochybuji, že se nějakým "společným výzkumem" podaří odhalit záhady v navigacích. To je doména výrobce a ten si svůj software drží pod pokličkou. V manuálu k navigaci je jasně uvedeno, že přístroj máme používat jen a pouze jako pomůcku - tím se výrobce zříká odpovědnosti za chyby v navigování. Ani se mu nedivím: možných kombinací je skoro nekonečné množství a to nemůže nikdo otestovat...
Podobné chyby při výpočtu trasy dělá jak navigace (bez ohledu na typ) i MapSource. Z toho bych usuzoval na chyby v mapách. Porovnám-li (při stejném nastavení) výpočet v navigaci a v Mapsource, jsou vypočtené trasy mezi dvěma body závislé na tom, zda použiji CNEU nebo Atlas CZ. Na každé mapě to je jinak.
Jsou situace, kdy navigace vůbec nedokáže vytvořit optimální trasu. Na př. průjezd skrz město se zastavením v konkrétním místě - to mnohdy vznikne taková pavučina, že je to až komické, co ta mašinka vymyslí za kombinace.

Vysvětluji si to tím, že při velké hustotě silnic navigace tápe ve stanovení trasy. Je-li mezi startem a cílem jen dálnice, je to vyřešeno v mžiku. Garmin neumí rozlišit naše vyasfaltované obecní cestičky od hlavních tahů. Nezbývá nic jiného, než trasu po výpočtu zkontrolovat - alespoň kritická místa. na př. kde z hlavní silnice odbočuje nějaká "vedlejší" zda si to Garmin po ní nezkrátil.
Mnohdy nastačí ani kontrola! V případě, že si trasu vytvoříme pomocí průjezdních bodů a zkontrolujeme před výjezdem, může dojít během jízdy k automatickému přepočtu a zas vyhraje Garminova filozofie upřednostněných vedlejších komunikací. Žádné předvolby v nastavení tomu nezabrání.
nuvi250
 
Příspěvky: 13
Registrován: 22.7.2009, 16:08

Re: Zmatená navigace (nuvi 1390T vs. nuvi 660)

Příspěvekod zett_cz v 29.6.2011, 11:42

Rubic:

Já bych to osobně vyhodnotil na rozdíl v algoritmu HW. Mapsource podle nastavení s mapou Atlas 2011 NT naviguje stejně blbě všem. Navigace (HW), ale navigují se stejnou mapou různě. Závěr je takový, že jedna navigace se rozhodne pro trasu po silnicích 3 třídy a druhá to vezme logičtěji po silnicích 1 třídy.
U každé mapy bych čekal jakési nastavení priorit k jednotlivým silnicím a podle toho by se navigace (HW) měla řídit. Je snad jasné a logické, že když mi z výpočtu trasy vyjdou dvě trasy dlouhé 100km, ale jedna je po silnicích s vyšší prioritou a druhá po těch s nižší nabídnu uživateli tu "lepší".

nuvi250:

Ano, navigace je jen jako pomůcka. Přesto je otázka jestli vůbec pomůže a jak. Možná je pak lepší pohled do mapy nebo vytištěný itinerář z map na netu. Rozdíl v trasách podle různých map bych právě přikládal prioritám jednotlivých silnic. CNE naviguje "špatně" jen v malém kousky uvedené trasy. Nicméně v jiném kusu HW naviguje kterákoliv z těchto map "dobře" a logicky. :hmm:

Osobně mohu říct, že kamkoliv jsem jel a musel jsem použít svoji navigaci nuvi 660 nikdy jsem neměl s něčím podobným problém. Teď ale chápu, že dost lidí kteří navigaci použijí jako jedný prostředek k dovedení do cíle občas žasnou nad tím kam je to vlastně vede. Chápu kamaráda, že má jisté obavy s takovou navigací jet někam do ciziny...

Z.
zett_cz
 
Příspěvky: 22
Registrován: 27.2.2008, 11:07

Re: Zmatená navigace (nuvi 1390T vs. nuvi 660)

Příspěvekod nuvi250 v 29.6.2011, 12:03

Navigace pomůže vždy! I když to kolikrát vypadá podivně, dokáže nás vždy dovést do cíle i z té motaniny, kterou sama vytvoří. Jenom to trvá déle. Je to vyváženo tím, že uvidíme zajímavé krajinky, kde jsme ještě nebyli...
Nikdy není na závadu (pokud jedeme do neznáma) si trasu projít předem na některé z webovývh map. Případně ji zkonfrontovat i z mapou papírovou.
Tento pracnější postup nesnášejí GSM fundamentalisté, kteří hájí metodu START a GO! Prý údajně proto byly navigace vytvořeny... bez komentáře.
nuvi250
 
Příspěvky: 13
Registrován: 22.7.2009, 16:08

Re: Zmatená navigace (nuvi 1390T vs. nuvi 660)

Příspěvekod zett_cz v 29.6.2011, 12:29

No, mezi námi je sice supr, že uvidím krásnou krajinku, ale v zimě bych se taky mohl dívat dost dlouho než mně přijedou vytáhnout ze škarpy....

Já neobhajuji použivání navigace způsobem, že zadám cíl a slepě jedu. Připusťme ale, že většina uživatelů navigaci takto použivá a chce používat.

Kamarád tuto cestu nejel poprvé, byla to jen jedna z testovacích tras. Navigaci si koupil aby tam kde to nezná zbytečně nebloudil a já chápu, že ho navigace zklamala a že ztratil důvěru v tento druh přístrojů.

Bohužel zmíněné chování jeho navigace se objevuje téměř na většině tras. Z ničehož nic ho to stáhne na nějakou naprosto šílenou silnici i když hned vedle vede krásná hlavní silnice. Moje navigace toto nedělá ale nechci tím říct, že je neomylná, taky někdy vede tam kam nemá, nicméně je to minimální jev.

Z.
zett_cz
 
Příspěvky: 22
Registrován: 27.2.2008, 11:07

Re: Zmatená navigace (nuvi 1390T vs. nuvi 660)

Příspěvekod nuvi250 v 29.6.2011, 13:03

Když navigace (téměř) vždy plánuje trasu po vedlejších cestách je nutno hledat chybnou konfiguraci v nabídce Nástroje - Navigace - Nastavení tras a Objížďky.
U různých typů navigací Garmin se Nástroje vyskytují pod rozličnými jmény, pro 1390 nemám manuál, abych mohl citovat přesněji.

Doporučuji navštívit specializované fórum pro Garminy na http://www.path.cz/forum/index.php
nuvi250
 
Příspěvky: 13
Registrován: 22.7.2009, 16:08

Re: Zmatená navigace (nuvi 1390T vs. nuvi 660)

Příspěvekod Rubic v 29.6.2011, 14:08

--> zett-cz
Zdá se mi, že máš razantní ale trochu unáhlený názor. Největší rozčarování vždy nastává u nováčka, který při první cestě narazí na chybu v mapě. My ale víme, že chyby v mapách bývají a nejlépe se odstraní tím, že je nahlásíme zde
http://forum.navigovat.mobilmania.cz/fo ... -CEDA.html
Atlas Czech byl dříve opravován i v mezidobí, takže je možné se dočkat opravy u téže mapy.
Zkontrolovali jste opravdu současné nastavení Nuvi 1390 dnes ? Nikoli, že jste si někdy dříve navigace shodně nastavili? To co popisuješ opravdu vypadá na to, že má kamarád v Objíždkách zatrženo - vyhýbat se "Dálnicím".
A v MS si podle nastavení priorit můžeš vybrat několik zcela odlišných tras i s mapou Atlas Czech 2011 NT.
Z těchto variant je viditelné tvrzení nuvi250, že tvoje navigace opravdu upřednostňuje vedlejší komunikace. Myslíš, že to je nejlepší algoritmus?
Nuvi 765T, Luxe 50, GE v7.18.0.0
Rubic
 
Příspěvky: 284
Registrován: 25.8.2009, 20:23

Další

Zpět na Garmin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron