Blbě naviguje GARMIN nuvi 760

Vše o software od společnosti Garmin.

Moderátor: freewall

Blbě naviguje GARMIN nuvi 760

Příspěvekod roseys_garden v 12.8.2011, 22:49

Dobrý den,
potřeboval bych radu.
Mám Garmina nuvi 760 s novou mapou 2012 NT.
A mám problémy s navigováním.

Je to moje první navigace.
Navigaci moc nepoužívám, ale nedávno jsem se rozhodl jet podle navigace do Brna a zvolil jsem nejrychlejší trasu s vynecháním dálnic, jelikož nemám dálniční známku.
Navigace mě celou cestu táhne po největších vesnicích, všude samé díry, neskutečná cesta z kopce do kopce a pak u Brna mě naviguje furt rovně a pak mi hodná paní řekne hlášku kterou nesnáším "Otočte se do protisměru" to je opravdu možné když jsem na dvouproudové silnici a mezi druhým směrem mám dvojitou plnou.

Tak jsem jel dál, navigaci ignoroval a pak asi po 10km jí zas zapnul a první hláška byla zahněte doprava a navigace mě chtěla táhnout někde mezi kukuřicným polem.
Řeknu Vám, že jsem měl chuť navigaci vzít a vyhodit z okna.
Zpátky jsem jel podle značek a jel jsem vedle dálnice po luxusní silnici oproti tomu kde mě táhla předtím a byl jsem doma rychleji bych řekl.

To samé jedu do Prahy do Stodůlek a hledám Kaufland, na kraji Prahy si jí pustím, zadám adresu, vše najde, potvrdím a už mi přijde divné, že mám příjezd za 1hodinu 20minut, kus podle ní jedu, nejdřív to vypadalo, že naviguje OK, ale pak mě úplně vyhodila až někam do Štrasnic, zkouším znovat napsat adresu, ale výsledek furt stejný ,vedla mě někde mezi úzkýma uličkama kde to bylo na zrcátka a 2x i do jednosměrky. Opět tedy vyhazuju vzteky navigaci na zadní sedačku a jedu podle značek a intuice a jsem tam za 15minut!
Přitom ať dám nejrychlejší, nebo nejkratší trasu, tak je to to samé.

Pak se nedívím, že kamioňáci se každou chvílu někde zaseknou!


Jsem zoufalý, nedá se na ni vůůbec spolehnout :(
Poradí mi tu někdo co s tím prosím?
Měl jsem pučenýho TomToma s navigováním do pruhů a dovedl mě do Itálie v pohodě, to tady zadám Itálii a napíše mi to nedostatek paměti :-D , stejně bych se na ni nespolehl!
roseys_garden
 
Příspěvky: 4
Registrován: 12.8.2011, 22:39

Re: Blbě naviguje GARMIN nuvi 760

Příspěvekod Chip.cz v 13.8.2011, 1:12

Věřím, že je to hrozné co ta navi vyvádí, ale musím říci, je to jenom špatně nastaveno. Dálnice=silnice 1třídy nesmí být zatrhnutá. Vyhnout se dálnicím, zatrhnout placené silnice. Chápu tvé rozhořčení, ale pro příště nejdřív trochu hledat a ne hned zakládat nové vlákno, už se o tom tady psalo. Také je GPS pouze navigační pomůcka a musím říci, že velice dobrá, ale na silnici musím dodržovat dopravní předpisy a ne se nechat navést tak jak mě nakuká GPS.
Garmin nüvi 200, Xiaomi redmi 2
„Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné: aby slušní lidé nedělali nic.“ Edmund Burke.
Uživatelský avatar
Chip.cz
 
Příspěvky: 143
Registrován: 31.12.2007, 12:17
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Blbě naviguje GARMIN nuvi 760

Příspěvekod roseys_garden v 13.8.2011, 21:18

Omlouvám se jestli je to tu někde probíráno, ale jsem nováček a ikdyž umím "hledat" používat, nikde jsem odpověď nenašel..

tak už jsem si s tim pohrál, je to lepší.
Jen ještě takový dotaz, mohu nastavit v navi, aby preferovala silnice první třídy pokud je to možno?
Když dám trasu Kutná Hora- Petrovice I tak mě táhne zbytečně přes vesnice po hroznej silniních když to jde se zajetím cca 2km navíc pohodlně po silnici Itřídy.
Zkusil jsem to schválně, protože tuto trasu znám, ale až jí znát nebudu tak se na to spolehnu a pojedu zbytečně po prdelích.
Ať zvolím rychlejší čas, nebo kratší vzdálenost, furt je trasa stejná, přitom google nabízí 3 možné trasy. :zamysl:

Děkuji :koul:
------------
ikdyž teď hledám důkladněji a našel jsem velice podobný problém u skoro stejného modelu.
viewtopic.php?f=23&t=3750&p=39376&hilit=lep%C5%A1%C3%AD+silnice#p39376

Je vidět, že se v hledání zlepšuji :chlamani:
roseys_garden
 
Příspěvky: 4
Registrován: 12.8.2011, 22:39

Re: Blbě naviguje GARMIN nuvi 760

Příspěvekod Chip.cz v 14.8.2011, 1:09

Ten odkaz má být takhle.
http://www.poi.cz/phpbb/viewtopic.php?f=23&t=3750#p39376
http://www.poi.cz/phpbb/viewtopic.php?f=23&t=3867
...nastavit v navi, aby preferovala silnice první třídy...
Pro jistotu viz.obr. Co je zaškrtlé, tomu se vyhne. Mám nüvi 200 a tak to mám nastaveno já. Samozdřejmě ještě zvolit rychlejší, nebo katší trasu. U rychlejší bude preferovat třeba jízdu po obchvatu a ne přez obec, ale nemusí být zrovna ekonomická. Najedeme třeba 15Km navíc, i když rychleji a v čase ušetříme třeba jen 1min.

Vyhýbat se.jpg
Vyhýbat se.jpg (26.63 KiB) Zobrazeno 7516 krát
Garmin nüvi 200, Xiaomi redmi 2
„Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné: aby slušní lidé nedělali nic.“ Edmund Burke.
Uživatelský avatar
Chip.cz
 
Příspěvky: 143
Registrován: 31.12.2007, 12:17
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Blbě naviguje GARMIN nuvi 760

Příspěvekod eidz v 15.8.2011, 7:27

Bohužel, Garmin má problémy s mapovými podklady.
Neakceptuje fakt, že výrobce má u cesty atributy, jako např. neverifikovaná cesta a Garmin klidně routuje i přes tyto ne-cesty. Dále potíže s rychlostními limity.
Ano, nastavením navigace Garmin je podstatné, na druhou stranu žádný manuál, kde by to výrobce vysvětlil jsem v balení nenašel...
A i když to člověk nastaví, tak jak má, tak stejně to naviguje, špatně. Prostě to člověka protáhne myší dírou, i když vedle je obchvat.
Garmin nüvi 3790T - minulost
Garmin nüvi 765T - minulost
eidz
 
Příspěvky: 236
Registrován: 6.8.2009, 22:43

Re: Blbě naviguje GARMIN nuvi 760

Příspěvekod Chip.cz v 15.8.2011, 10:24

Ano bohužel kvůli chybám v mapách může Garmin špatně propočítat trasu a navést tam, kam nechci. S tímto se ale perou všichni výrobci mapových podkladů a i jiné typy navigací mohou špatně navigovat. Také já sám, když zjistím nějakou chybu mohu pro to něco udělat a poslat soubor gbd s opravou. Pokud se chystám někam, kde to neznám, tak se před jízdou podívám na mapu v mapsource a udělám si v mapě průjezdní body, které odešlu do navigace. U nüni 200 nemohu poslat naplánovanou trasu a tak to řeším takhle. Jesti se ale opravdu někdy stane to, že mě navede do místa které se nedá projet, tak nezbývá než se otočit a na přístroji zmáčknout objížďka. Pro osobní automobil to většinou není velký problém, ale pro kamion obrovský. Proto by si tihle řidiči měli uvědomit, že je opravdu nutné trasu svědomitě naplánovat. Tady kde byblím je podjezd pod železnicí s průjezní výškou do 3.8m a několikrát do měcíce je tam nacpaný kamion.
Garmin nüvi 200, Xiaomi redmi 2
„Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné: aby slušní lidé nedělali nic.“ Edmund Burke.
Uživatelský avatar
Chip.cz
 
Příspěvky: 143
Registrován: 31.12.2007, 12:17
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Blbě naviguje GARMIN nuvi 760

Příspěvekod eidz v 15.8.2011, 20:51

Sorry, ale s tímto přístupem jsem fungoval před koupí navigace. Navigaci mám pro práci a ne pro hraní. Problém není v dodavateli map, s Navteqem CZ jsem si už pár mailů vyměnil a vysvětlili mi situaci, jakou mají s Garminem.
Problém je v Garminu, jako společnosti.
Garmin nüvi 3790T - minulost
Garmin nüvi 765T - minulost
eidz
 
Příspěvky: 236
Registrován: 6.8.2009, 22:43

Re: Blbě naviguje GARMIN nuvi 760

Příspěvekod kahuda v 16.8.2011, 8:01

to eidz : Nemůžu než souhlasit, o dovolené jsem projel skoro celou vysočinu a kus jižní Moravy a v drtivé většině případů mě to táhlo těma nejhoršíma cestama co tam jsou- málem jsem urazil kolo v díře. Zkoušel jsem nejrychlejší trasu i nejméně paliva a sám teď nevím co bylo lepší, musím říct , že mě garmin hodně zklamal.
kahuda
 
Příspěvky: 21
Registrován: 13.7.2011, 14:25

Re: Blbě naviguje GARMIN nuvi 760

Příspěvekod Cheetah007 v 20.8.2011, 12:33

Nastaveni v menu je jedna vec a zakresleni silnice/oznaceni tridy v mape druhe....pokud je zakreslena/oznacena chybne garmin ji bere jako tu lepsi byt kvalitou pripomina polni cestu...chyba je u dodavatele map tedy Navteq podobne problemy maji i TomTomy a ostatni.
Muzes zkusit jezdit podle Atlas Czech 2011NT od ceskeho PICODASu ti maji dodavatele jineho,tusim ze CEDA ci TeleAtlas.
Garmin nuvi 3790LMT LifeTime Update FW4.30, CN2012.20
Cheetah007
 
Příspěvky: 47
Registrován: 24.1.2010, 11:43

Re: Blbě naviguje GARMIN nuvi 760

Příspěvekod Gumídek v 20.8.2011, 13:49

Ceda je český dodavatel mapových podkladů a dodává Teleatlasu. Ale nevím, jestli i jiným....
Gumídek
 
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 6:26

Re: Blbě naviguje GARMIN nuvi 760

Příspěvekod Cheetah007 v 20.8.2011, 14:09

Musim rict ze Atlas Czech 2010 ci 2011 me "hazel" na mizerne silnioce ci polni cesty minimalne zato CN casteji,i kdyz posledni verze 2012.10 a 2012.20 skoro vubec zlepsuji to a to je jedine dobre.
Garmin nuvi 3790LMT LifeTime Update FW4.30, CN2012.20
Cheetah007
 
Příspěvky: 47
Registrován: 24.1.2010, 11:43

Re: Blbě naviguje GARMIN nuvi 760

Příspěvekod eidz v 26.8.2011, 6:55

Cheetah007 píše:Nastaveni v menu je jedna vec a zakresleni silnice/oznaceni tridy v mape druhe....pokud je zakreslena/oznacena chybne garmin ji bere jako tu lepsi byt kvalitou pripomina polni cestu...chyba je u dodavatele map tedy Navteq podobne problemy maji i TomTomy a ostatni.
Muzes zkusit jezdit podle Atlas Czech 2011NT od ceskeho PICODASu ti maji dodavatele jineho,tusim ze CEDA ci TeleAtlas.


CEDA to obešla tím, že má rychlostní limity mimo realitu, tj. nesmyslně vysoké a tím pádem špatný routovací algoritmus Garminu funguje.

A pro úplný obrázek - mail komunikace ke zmiňovanému problému. Stručně - mail dotaz na Navteq CZ. Odpověď obratem. Dále jsem si p. Košťákem ještě vyměnil další informace. Dále odesláno na na Garmin CZ. Bez reakce. Tolik asi k tomu, jak Garmin reaguje na hlas uživatelů... (níže jsou odstraněny email adresy a další údaje, které nejsou pro vysvětlení podstatné).
Číst odspodu.

-------------------

komu info@garmin.cz
datum 4. srpna 2011 6:23
předmět Chyba v kategorizaci silnic

Dobrý den.
Jsem uživatelem navigace 3790T. Před tímto modelem jsem používal 765T.
Zhruba rok zpátky, jsem poměrně zděšený, kudy všude mě 3790T naviguje, i když je zvolena preference rychlejší čas.
Níže je uvedený konkrétní příklad Hradec Králové - Milovice (Jičín), kdy 3790T rozhodně nenajde rychlejší cestu.
Domníval jsem se, že jde o problém mapových podkladů. Napsal jsem tedy do CZ zastoupení Navteq. Odpověd níže.
Vzhledem k dalším problémům s firmware 3790 (např. nejde přenést trasu z Mapsource do navigace, ač 765 to uměla, nejde zvolit bod POI při prohlížení mapy, ač 765 to uměla, nezobrazuje to klíčové slova "ulice", "město" atd. v GPX formátu při nahrání vlastních POI, atd.) se na Vás obracím s dotazem, zda-li a vůbec bude někdy routování v 3790 opraveno či dotaženo do použitelné fáze. Trasu Praha - Brno to najde. Fajn. Ale co když se chce jet mimo dálnici? To opravdu nejde zakázat neverifikované cesty, aby člověk nejel polnačkou?
Děkuji za odpověď.

---------- Forwarded message ----------
From: Kostak, Petr
Date: 2011/8/1
Subject: RE: Chyba v kategorizaci silnic




Vážený pane ,

Děkuji za Váš dotaz. Mrzí nás, že máte takovéto problémy. A nejste sám.

Naneštěstí otazka routingu je dána z drtivé části výpočetním algoritmem toho kterého SW. Takže jsme přesvědčeni, že toto je primárně otázka na GARMIN. Naše zkušenost je, že ta samá data (NAVTEQ) se mohou z hlediska uživatele jevit velice odlišně v různých routovacích programech. Navíc si nejsme vědomi, že by v poslédní době došlo k nějakým výrazným změnám v našich datech, které by mohly způsobit zcela odlišný routing.

NAVTEQ data dodává celé řadě velkých odběratelů (desítky), kteří si pak data kompilují a filtrují pro své potřeby. Tzn., že i když mi dodáme určitý atribut odběrateli, on jej nemusí nutně vůbec použít. To se týká například stupně důležitosti komunikace a označení verifikováno/neverifikováno.

Pokud víme, GARMIN má historicky problémy s preferencí hl.silnic (resp. máme zato, že je vždy ignoroval) a počítá čas dojezdu především na základě srovnání rychlostí na trase, dále nerozlišuje mezi verifikovanou a neverifikovanou geometrií.

Výsledkem je, že Vás může natrasovat polňačkou přes les, pokud mu to vyjde rychlejší ačkoliv tato cesta nebyla verifikována. My jsme se snažili z naší strany v r.2009 poněkud eliminovat tento problém kompletním snížením rychlostí na neverifikované geometrii, ale v případě výraznějších rozdílů mezi variantami může stále zmíněný případ nastat. U verifikované geometrie (hl. státní silnice) musíme samozřejmě uvést rychlosti podle reality a tudíž systém má zase větší sklon k preferenci absolutně kratší trasy bez přihlédnutí ke stupni důležitosti komunikace nebo počtu křižovatek. To se týká i případů, kdy přidáváme do mapy nově verifikované oblasti/města.

Takže je mi líto, ale obávám se, že my s tím nejsme schopni nic udělat.

S pozdravem

Petr Košťák

NAVTEQ s.r.o.



Sent: Friday, July 29, 2011 21:06

Subject: Chyba v kategorizaci silnic



Dobrý den.

Mapa City Navigator 2012.10 má zajímavou chybu.

Při nastavení cesty Hradec Králové - Milovice je nalezena rychlejší trasa přes EXIT 39 a dále na Nymburk.

Realitou ovšem je, že rychlejší je to přes EXIT 18 a Lysou nad Labem.

MapSource při nastavení výrazné preference hlavní cest spočítá přes EXIT 18.

Navigace 3790T ani náhodou.

Bohužel starší mapa Atlas ČR 2010, ač není tak detailní, tak v tomto ohledu je trasa počítána přes EXIT 18.



Zhruba od verze 2011.30 pozoruji, že navigace se CN počítá trasu přímo přes např. sídliště, i když je okolo obchvat. Jakoby chyběly penelizace za průjezd křižovatkou apod.



S pozdravem
Garmin nüvi 3790T - minulost
Garmin nüvi 765T - minulost
eidz
 
Příspěvky: 236
Registrován: 6.8.2009, 22:43


Zpět na Garmin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků