Cheetah007 píše:Nastaveni v menu je jedna vec a zakresleni silnice/oznaceni tridy v mape druhe....pokud je zakreslena/oznacena chybne garmin ji bere jako tu lepsi byt kvalitou pripomina polni cestu...chyba je u dodavatele map tedy Navteq podobne problemy maji i TomTomy a ostatni.
Muzes zkusit jezdit podle Atlas Czech 2011NT od ceskeho PICODASu ti maji dodavatele jineho,tusim ze CEDA ci TeleAtlas.
CEDA to obešla tím, že má rychlostní limity mimo realitu, tj. nesmyslně vysoké a tím pádem špatný routovací algoritmus Garminu funguje.
A pro úplný obrázek - mail komunikace ke zmiňovanému problému. Stručně - mail dotaz na Navteq CZ. Odpověď obratem. Dále jsem si p. Košťákem ještě vyměnil další informace. Dále odesláno na na Garmin CZ. Bez reakce. Tolik asi k tomu, jak Garmin reaguje na hlas uživatelů... (níže jsou odstraněny email adresy a další údaje, které nejsou pro vysvětlení podstatné).
Číst odspodu.
-------------------
komu
info@garmin.czdatum 4. srpna 2011 6:23
předmět Chyba v kategorizaci silnic
Dobrý den.
Jsem uživatelem navigace 3790T. Před tímto modelem jsem používal 765T.
Zhruba rok zpátky, jsem poměrně zděšený, kudy všude mě 3790T naviguje, i když je zvolena preference rychlejší čas.
Níže je uvedený konkrétní příklad Hradec Králové - Milovice (Jičín), kdy 3790T rozhodně nenajde rychlejší cestu.
Domníval jsem se, že jde o problém mapových podkladů. Napsal jsem tedy do CZ zastoupení Navteq. Odpověd níže.
Vzhledem k dalším problémům s firmware 3790 (např. nejde přenést trasu z Mapsource do navigace, ač 765 to uměla, nejde zvolit bod POI při prohlížení mapy, ač 765 to uměla, nezobrazuje to klíčové slova "ulice", "město" atd. v GPX formátu při nahrání vlastních POI, atd.) se na Vás obracím s dotazem, zda-li a vůbec bude někdy routování v 3790 opraveno či dotaženo do použitelné fáze. Trasu Praha - Brno to najde. Fajn. Ale co když se chce jet mimo dálnici? To opravdu nejde zakázat neverifikované cesty, aby člověk nejel polnačkou?
Děkuji za odpověď.
---------- Forwarded message ----------
From: Kostak, Petr
Date: 2011/8/1
Subject: RE: Chyba v kategorizaci silnic
Vážený pane ,
Děkuji za Váš dotaz. Mrzí nás, že máte takovéto problémy. A nejste sám.
Naneštěstí otazka routingu je dána z drtivé části výpočetním algoritmem toho kterého SW. Takže jsme přesvědčeni, že toto je primárně otázka na GARMIN. Naše zkušenost je, že ta samá data (NAVTEQ) se mohou z hlediska uživatele jevit velice odlišně v různých routovacích programech. Navíc si nejsme vědomi, že by v poslédní době došlo k nějakým výrazným změnám v našich datech, které by mohly způsobit zcela odlišný routing.
NAVTEQ data dodává celé řadě velkých odběratelů (desítky), kteří si pak data kompilují a filtrují pro své potřeby. Tzn., že i když mi dodáme určitý atribut odběrateli, on jej nemusí nutně vůbec použít. To se týká například stupně důležitosti komunikace a označení verifikováno/neverifikováno.
Pokud víme, GARMIN má historicky problémy s preferencí hl.silnic (resp. máme zato, že je vždy ignoroval) a počítá čas dojezdu především na základě srovnání rychlostí na trase, dále nerozlišuje mezi verifikovanou a neverifikovanou geometrií.
Výsledkem je, že Vás může natrasovat polňačkou přes les, pokud mu to vyjde rychlejší ačkoliv tato cesta nebyla verifikována. My jsme se snažili z naší strany v r.2009 poněkud eliminovat tento problém kompletním snížením rychlostí na neverifikované geometrii, ale v případě výraznějších rozdílů mezi variantami může stále zmíněný případ nastat. U verifikované geometrie (hl. státní silnice) musíme samozřejmě uvést rychlosti podle reality a tudíž systém má zase větší sklon k preferenci absolutně kratší trasy bez přihlédnutí ke stupni důležitosti komunikace nebo počtu křižovatek. To se týká i případů, kdy přidáváme do mapy nově verifikované oblasti/města.
Takže je mi líto, ale obávám se, že my s tím nejsme schopni nic udělat.
S pozdravem
Petr Košťák
NAVTEQ s.r.o.
Sent: Friday, July 29, 2011 21:06
Subject: Chyba v kategorizaci silnic
Dobrý den.
Mapa City Navigator 2012.10 má zajímavou chybu.
Při nastavení cesty Hradec Králové - Milovice je nalezena rychlejší trasa přes EXIT 39 a dále na Nymburk.
Realitou ovšem je, že rychlejší je to přes EXIT 18 a Lysou nad Labem.
MapSource při nastavení výrazné preference hlavní cest spočítá přes EXIT 18.
Navigace 3790T ani náhodou.
Bohužel starší mapa Atlas ČR 2010, ač není tak detailní, tak v tomto ohledu je trasa počítána přes EXIT 18.
Zhruba od verze 2011.30 pozoruji, že navigace se CN počítá trasu přímo přes např. sídliště, i když je okolo obchvat. Jakoby chyběly penelizace za průjezd křižovatkou apod.
S pozdravem