TomTom XL IQ - vypínání - vyřešeno

Vše o navigacích značky TomTom

TomTom XL IQ - vypínání - vyřešeno

Příspěvekod reeprich v 25.8.2012, 17:54

Zdravím,

mám problém s navigací TomTom XL IQ Routes - navigace se po naplánování trasy sama vypíná - v různém časovém intervalu - cca 5-7minut. Problém se objevuje především při pokusu o naplánování delší trasy - např. do jiné země. Baterie se tváří jako plně nabitá - neměřil jsem, nicméně problém se objevuje i při připojeném napájení (v autě, USB z PC, USB nabíječka k MT). V menu mám vypínání při odpojení napájení apod. vypnuté... Někdy po vynutí nelze TomTom zapnout, dokonce se občas při držení tlačítka "power" objeví "černobílý" výpis - verze bootloaderu, paměti apod..., zapnutí se podaří až po několika minutách na nabíječce.
Zkoušel jsem:
- Checkdisk interní flash pod windows XP - OK
- Reset pomocí držení tlačítka cca 15s
- Tovární reset z menu
- downgrade bootladeru pomocí verze 0.0001 na verzi 5.5136 (obsahuje starší NavCore)

Nevím jestli nemůže být problém v obsazení vnitřní paměti - píše 64MB RAM , po najetí aplikace volných cca 19-20MB bez naplánované trasy...
Popř. nemůže být problém s vnitřní baterií? Jak se chová TomTom v případě "špatné" baterie? Je schopen fungovat jen při připojeném napájení?

Díky za tip - už mě vážně nenapadá co s tím :(
Naposledy upravil reeprich dne 27.8.2012, 11:27, celkově upraveno 1
reeprich
 
Příspěvky: 3
Registrován: 15.3.2007, 12:59

Re: TomTom XL IQ - vypínání

Příspěvekod Gebič v 25.8.2012, 19:03

Jaký máš NC? Mě to dělalo dříve podobně, pak jsem napsal na tomtom a poslali silnější nabíječku (to bylo u verze 930 při rds tmc - teďka jí má Vrána doufám, že slouží holka jedna) a od té doby byl restart cca 1x za 3 měsíce. Zkusil bych origo NC a uvidíš... :zamysl: Popřípadě silnější autonabíječ!
TT 950, NC 9.510, Europe 985.8155
Zaregistruj se a šetři, super věc!
https://www.tipli.cz/p/35777
Uživatelský avatar
Gebič
 
Příspěvky: 1087
Registrován: 7.6.2006, 12:59
Bydliště: PRAHA - Hlavní město, ne?

Re: TomTom XL IQ - vypínání

Příspěvekod koko1 v 25.8.2012, 20:53

Na TT 910 mi baterie vypínala už po 10 vteřinách a ani při připojení k nabíječce se nic nezměnilo..Po výměně baterie vše OK.
TomTom GO 930Traffic
RDS/TMC receiver 4V00.013, Aplikace 9.510, Boot 5.5120
Europe 905.4754

Transcend SDHC 8GB, Class 10
TomTom HOME 2.9.2.2837
Uživatelský avatar
koko1
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15.6.2009, 10:35
Bydliště: Praha

Re: TomTom XL IQ - vypínání

Příspěvekod reeprich v 26.8.2012, 11:06

Díky za rady...

NC byl původně 9.430, Boot 5.5277, momentálně po změně bootloaderu je verze 8.415, bohužel se situace s dalším "laborováním" spíše zhoršuje, takže teď mám problém TT i vůbec zapnout - podaří se tak jednou z deseti případů...

S nabíječkou si myslím problém nebude - zkoušel jsem jak různé auto nabíječky na USB, tak i nabíječku do 230V od tabletu, která má výstupní proud až 1300mA - což musí být pro TT dostačující...

Osobně mám asi opravdu největší podezření na baterii - i když po rozborce TT a měření napětí na konektoru ukazuje nějakých 4.2V a TT se nezapne :( Asi zkusím podobnou baterii z foto Canon - 3.7V 970mAh, má oproti originálu jen nižší kapacitu, ale je nová.. Jen to bude znamenat asi trošku laborování s připojením - u origo baterie jsou tři vodiče a nejsem si jist funkcí žlutého - zřejmě se používá pro nabíjení :)

EDIT:
Jak je to s "obnovením" map - origo jsou "Europe_east" v880.3810 - napadlo mě ještě zkusit formát vnitřní paměti pomocí nějaké utility které používám pro SD - třeba HP USB Format Tool, ale nechtěl bych obnovovat ze zálohy, spíš kompletní "reinstalaci" - je to u TT možné?
reeprich
 
Příspěvky: 3
Registrován: 15.3.2007, 12:59

Re: TomTom XL IQ - vypínání

Příspěvekod Gebič v 26.8.2012, 11:28

Doporucuji total comander - vse z navigace zkopirovat na disk. Udelat format a zase zkopirovat zpet. Sice to neni asi potreba, ale ja vzdy kdyz si delam zalohu necham si v totalu zobrazovat skryte soubory a slozky. :doutnik:

Kód: Select All
http://www.newpower99.com/ProductDetails.asp?ProductCode=TOMTOM+ONE+XL&Show=ExtInfo


Kód: Select All
http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=TomTom+ONE+XL+Battery&_sacat=0&_odkw=TomTom+ONE+XL+Battery+Replacement+Kit&_osacat=0


A můžeš rovnou objednávat, nedával bych tam jinou baterku, když nová tě vyjde cca 300Kč i s dopravou
TT 950, NC 9.510, Europe 985.8155
Zaregistruj se a šetři, super věc!
https://www.tipli.cz/p/35777
Uživatelský avatar
Gebič
 
Příspěvky: 1087
Registrován: 7.6.2006, 12:59
Bydliště: PRAHA - Hlavní město, ne?

Re: TomTom XL IQ - vypínání

Příspěvekod hafca v 26.8.2012, 11:55

Já bych s novou baterkou nepospíchal. Jestli má 4.2V jak píšeš, pak by neměla být úplně špatná. Kup si někde žárovku do baterky 3.6V/0.5A, připoj jí na baterku a nech jí svítit. Jestli nezvadne za pár minut, baterka by měla být dobrá. Můžeš na ní taky měřit napětí při zapojené žárovce. Uvidíš sám, jestli to klesá rychle nebo pomalu. Ten třetí drát bývá od tepelné ochrany, aby ti baterka při přehřátí nebouchla.
Tady máš odkaz, jak ta žárovka vypadá.
Edit
Ještě mi napadlo zapínací tlačítko. Je to většinou SMD záležitost nevalné kvality. Zkoušel jestli opravdu spíná?
TomTom GO 720T NV 9.430
hafca
 
Příspěvky: 164
Registrován: 19.4.2008, 20:07

Re: TomTom XL IQ - vypínání

Příspěvekod kubesmarta v 26.8.2012, 20:17

reeprich píše:Díky za rady...NC byl původně 9.430, Boot 5.5277, momentálně po změně bootloaderu je verze 8.415,


Řekl bych, že v tom trochu plaveš.Verze je vlastně NC, změnou bootloaderu podle mě nemůžeš změnit verzi NC, ale naopak. Pokud nainstaluješ novou verzi NC, můžeš s ní nainstalovat i složku, která se jmenuje tuším systém, v níž je boot schován. Ale myslím, že pokud nahraješ originál NC pro svůj druh navigace z TTH, nemusíš mít strach. Pokud jsi instaloval neofiko NC, mohlo dojít ke změně bootu a k tomu, že jsi navi odvařil. Pak nemusí být na vině baterie, ale právě změna bootu.
Ještě otázečka, proč jsi měnil boot? Kde jsi ho vzal? Jak jsi to provedl?
TOM TOM GO 750 TRAFFIC 2 GB + 4GB SDHC 4, NC 9. 475, Europe_2GB_900_4602, BOOT 5.5259
Uživatelský avatar
kubesmarta
 
Příspěvky: 27
Registrován: 19.4.2010, 15:30
Bydliště: Litomyšl

Re: TomTom XL IQ - vypínání

Příspěvekod Gumídek v 26.8.2012, 23:16

Ano přesně tak, boot je součástí složky system....Nebo se dá říci systémový soubor...
To je pravda, už mockrát se tu probíralo, že změnu bootu dělá každý na své vlatní nebezpečí a riskuje tím i případné zničení navigace....To už je vlastně zásah do přístroje. Pokud stahuješ NC ze stránek TT, tak je to originální NC(obsahující správný boot), schválené pro ten druh přístroje, do kterého ho stahuješ, pak TT ručí za funkčnost. pokud si předěláš boot, tak tam cpeš něco, co nejen nemusí fungovat, ale může to navi poškodit tak, až do úplné nefunkčnosti....
Gumídek
 
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 6:26

Re: TomTom XL IQ - vypínání

Příspěvekod reeprich v 27.8.2012, 11:27

Díky všem za rady...

Vypadá to, že nakonec byla opravdu na vině jen špatná baterie. Chovala se "podivně" - někdy i při zátěži dokázala držet napětí několik desítek minut, potom po plném nabití (cca 3 hodiny ve vypnutém TT) se vybila během několika minut...

Protože jsem nechtěl čekat na doručení náhradní originální, použil jsem jednu z mrtvého foto OLYMPUS VR-310 a přepájel vodiče z původní... Po plném nabití, zpětné aktualizaci na nejnovější bootloader a NC se vše jeví OK.

Momentálně běží simulace navigace do Kodaně už cca 30minut a TT se nevypnul.. :)

Jen mne překvapilo, jak je TT náchylný na kvalitu a kapacitu baterie, když většina ostatních i noname navigací dokáže fungovat i se zcela nefunkční či dokonce odpojenou baterií... Vzhledem k primárnímu určení navigací TT do aut, kde je přítomné externí napájení mi smysl této "vlastnosti" uniká... Logicky pak po několika letech používání je člověk donucen k nákupu nové baterie / návštěvě servisu / koupi nové navigace :(
reeprich
 
Příspěvky: 3
Registrován: 15.3.2007, 12:59

Re: TomTom XL IQ - vypínání - vyřešeno

Příspěvekod vrána v 29.8.2012, 23:42

Výměnu baterie už mám za sebou (a doufám, že už to nikdy nebudu muset opakovat). To, že na odpojené baterii naměříte nějaké napětí ještě nic neznamená, v zátěži to rychle spadne a baterie není dlouhodobě schopna zajistit potřebnou proudovou hodnotu. Prostě časem jde kapacita do háje, pokud je baterie složená z několika článků, jeden obvykle odejde a zbytek už to, laicky řečeno, neutáhne (je to stejné, jako v autě). Vyměnit, neřešit.

Jo a jinak 930 funguje (klepu na svou dřevěnou hlavu) bez problému, jen s originálním navcore je zase potichá, zejména když není na okně, ale v držáku vedle volantu - zvuk ze zadního repráčku se nemá od čeho odrazit a vybuzení reproduktoru je nedostatečné. Ale co už, hlavně, že šlape :-).
TomTom GO 930T, NC 9.510, mapa Central Europe, RDS-TMC, 2x Brodit + ProClip
Xiaomi MI2S + app. Be On Road, Aponia, Waze
MS Windows 7 prof. 64bit, Opera 32
Obrázek
Uživatelský avatar
vrána
 
Příspěvky: 934
Registrován: 12.2.2007, 4:22
Bydliště: Praha 10

Re: TomTom XL IQ - vypínání - vyřešeno

Příspěvekod Gumídek v 30.8.2012, 19:29

S tím zvukem mám stejný problém, cca již třetí NC ztišil zvuk, a teď mám navi na 85%, a to ji mám na speciálním držáku na palubce...
Gumídek
 
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 6:26

Re: TomTom XL IQ - vypínání - vyřešeno

Příspěvekod vrána v 31.8.2012, 17:13

Tak to já mám zvuk na 100% a ještě jsem musel vypnout regulaci závislou na rychlosti jízdy, protože jinak to při nižších rychlostech přestávalo být "pod rádiem" slyšet. A navi je na držáku mezi volantem a autorádiem. Na okně je to při plné hlasitosti OK, ale tam navi zase nechci já. Konec OT :-)
TomTom GO 930T, NC 9.510, mapa Central Europe, RDS-TMC, 2x Brodit + ProClip
Xiaomi MI2S + app. Be On Road, Aponia, Waze
MS Windows 7 prof. 64bit, Opera 32
Obrázek
Uživatelský avatar
vrána
 
Příspěvky: 934
Registrován: 12.2.2007, 4:22
Bydliště: Praha 10


Zpět na TomTom

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron