Nechtěné snižování jasu displeje

Vše o navigacích značky TomTom

Nechtěné snižování jasu displeje

Příspěvekod Ivoo v 8.6.2019, 23:02

Zdravím vespolek pánové a dámy . Takový mám problém(tomtom start42) -nastavím trasu -vše ok -jedu a po čase se mi ztlumí jas displeje (nastaven na 100% noční režim vypnut. V jakémsi návodu jsem se dočetl že po připojení k PC (nebo do USB auta) se toto automaticky stane z důvodu nedostatečné energ.kapacity -prý používat origo nabíječku ; používám origo nabíječku do zapalovačové zásuvky (dodaná v balení) má na štítku výstup 5V 1.2A a stejně se mi snižuje ten jas -nevíte někdo co s tím? pomohlo by koupit nabíječku s výstupním 5V 2.1A např ?
Ivoo
 
Příspěvky: 4
Registrován: 8.6.2019, 22:51

Re: Nechtěné snižování jasu displeje

Příspěvekod Gumídek v 11.6.2019, 16:39

Na TT by mělo být napsáno, jakým proudem má být napájen. Takže bych to nepřeháněl. Už jsem viděl např. kamery odpálené vysokým proudem. A těm na to stačila záměna z 1,0 A na 2,1 A....
Gumídek
 
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 6:26

Re: Nechtěné snižování jasu displeje

Příspěvekod Ivoo v 11.6.2019, 21:55

V No origo nabíječka (do zapalovačové zásuvky) je 1.2A a zdřejmě to nestačí dobíjet . Te´d o víkendu jsem nabil síťovou nabíječkou co dává výstup 5V 1000mA nabíjení cca 3hod -symbol baterie na displeji byl celý zelený -tudíž asi plně nabito --- Dal jsem na motorku kde mám nabíječku (ze zapalovačové zásuvky kterou jsem koupil ve Wordu) kvůli tomuto problému -po konzultaci s prodavačem ze sekce mj.i navigací) která má výstup 5V -9V (umí si to samo určit prý kolik má dávat) a 2.4 A. Po dojetí domů cca 50km byl symbol baterie o 1/3 menší tudíž i tato ,,silnější" nabíječka nestačí udržet napětí v nabitém stavu (dobíjet) tzn kdybych jel ,,celý den" tak asi navigace zdechne na nedostatečné dobíjení. Zajímavé že ta síťová nabíječka to dobije v poho ale zase je pravda že byla navi v klidu (vypnutá) tudíž žádný odběr . A teď ,,babo" raď. Zajímal by mě i názor výrobce co by na to řekli
Ivoo
 
Příspěvky: 4
Registrován: 8.6.2019, 22:51

Re: Nechtěné snižování jasu displeje

Příspěvekod hafca v 12.6.2019, 14:00

Důležité je napětí, kterým se navigace napájí a to je 5V. Těch 5V dává každé USB a je jedno jestli je v PC nebo jako adaptér v autě.
Kolik proudu dá adaptér je důležité, ale aby jí odpravil, když je schopen dát třeba 5A je nesmysl. Navigace si nevezme víc proudu, než jí dovolí její vnitřní zapojení. Jednoduše řečeno, když mám adaptér co je schopen dát 5A a navigace si umí říct jen o 2A, tak ty zbývající ampéry prostě nevyužije. Adaptér pojede s rezervou a bude se méně zahřívat, než když jede na doraz. A naopak, jestli adaptér dá jen 1A a navigace potřebuje 2A, pak se to může projevit třeba na jasu displeje nebo v krajním případě nemusí naběhnout vůbec. To platí za předpokladu, že baterie v navigaci je téměř po smrti a navigace funguje jen z toho adaptéru.
A jen pro upřesnění, snad všechny originální adaptéry ke staré řadě navigací byly dimenzované na 2A.
V konkrétním případě může být adaptér vadný a není schopen dodat potřebný proud. Navigace vykrývá svojí spotřebu z baterie a když už nemá odkud brát, sníží jas aby snížila odběr z baterie.
TomTom GO 720T NV 9.430
hafca
 
Příspěvky: 164
Registrován: 19.4.2008, 20:07

Re: Nechtěné snižování jasu displeje

Příspěvekod Ivoo v 12.6.2019, 16:45

> hafca - popsal jsi to přesně tak jak to mám na mysli já -že zvýšením amperáže dodám rezervu kdyby navi. potřebovala víc a těch 1.2 A by to nestačilo pokrýt. Apropo - co myslíte má navigace rozdíl ve spotřebě energie v závislosti na rychlosti jízdy ? tzn rychlá jízda = rychlejší načítání dat a tímpádem = vyšší spotřeba energie?
Ivoo
 
Příspěvky: 4
Registrován: 8.6.2019, 22:51

Re: Nechtěné snižování jasu displeje

Příspěvekod Gumídek v 14.6.2019, 16:30

Jak je ta navigace stará ?? Já u posledního TT měnil baterii v navi již po třech letech, protože byla absolutně mrtvá. Plně nabitá, sundáno z nabíječky, a do 3 minut vypnutá.....
Gumídek
 
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 6:26

Re: Nechtěné snižování jasu displeje

Příspěvekod Ivoo v 14.6.2019, 18:24

Je fungl nová,ale nechci to zakřiknout,možná to už bude ok resetoval jsem to a nabil maximalnè síťovou nabíječkou,zatím 2 dny už ok ,tak uvidim
Ivoo
 
Příspěvky: 4
Registrován: 8.6.2019, 22:51

Re: Nechtěné snižování jasu displeje

Příspěvekod hafca v 15.6.2019, 9:11

Podle mě by se spotřeba v závislosti možná trochu měnit mohla. Ale určitě to nebude žádný dramatický rozdíl. Trochu by mohlo hrát roli, kolik musí zobrazovat BZ. Viděl jsem navigace, kdy bylo nastavené zobrazování všech bodů zájmu, jak se to třeba při aktualizaci navcore přednastaví. Tam to byl docela děs. Displej posetý všemi možnými ikonami a navigace měla co dělat aby stíhala hlídat, kdy má kterou zobrazit a ještě navigovat. Tam pak procesor jede na doraz a na spotřebě se to trochu asi projeví.
V autě používám místo originálu od TT YENKEE YAC 2048BK a maximální spokojenost. Na rozdíl od levných za stovku, tahle to co má na štítku opravdu dá. Je na ní kamera a navigace a ještě mám bohatou rezervu.
TomTom GO 720T NV 9.430
hafca
 
Příspěvky: 164
Registrován: 19.4.2008, 20:07

Re: Nechtěné snižování jasu displeje

Příspěvekod Henry v 17.6.2019, 12:33

Doporučuju si pořídit nějaký levný USB tester třeba: https://www.ebay.com/itm/Digital-Dual-L ... t&LH_BIN=1

nebo podobný, pak lze zjistit, zda nabíječka dodává dostatečný proud - problém je ale většinou v kabelech - čím tenší drátky, tím menší proud dokáže přenést. V praxi si pak vyzkoušíte kabely co doma používáte a budete překvapeni, že některé USB kabely jsou na ::grc::
Nemusí se hned takové kabely/nabíječky vyhazovat, třeba u postele mám "pomalý" kabel a při nabíjení přes noc nikterak nevadí, že se mobil nabijí o hodinu dvě déle.

Samozřejmě i kabely mají svou životnost - ohýbáním se postupně drátečky trhají a jejich schopnost přenášet energii klesá.
Henry
 
Příspěvky: 1330
Registrován: 2.10.2005, 19:43
Bydliště: Bolatice

Re: Nechtěné snižování jasu displeje

Příspěvekod hafca v 17.6.2019, 16:52

Tester je fajn, ale má svoje omezení. Vidíš kolik z USB leze, ale jestli je to dost nebo málo už ne. To záleží na konkrétním zařízení, na jaký nabíjecí proud je uvnitř nastavené a to se většinou nikde nepíše. Ale na základní otestování nabíječky a kabelů se použít dá. Některé testery umí i měření dodaného náboje do baterie a pak se dá docela dobře odhadnout v jakém stavu ta baterie je.
TomTom GO 720T NV 9.430
hafca
 
Příspěvky: 164
Registrován: 19.4.2008, 20:07

Re: Nechtěné snižování jasu displeje

Příspěvekod Gumídek v 18.6.2019, 20:01

K tomu lámání kabelů.Stačí taková maličkost a je vyřešeno. Poté, co jsem vyhodil dva kabely, kterými v autobusu napájím kameru, ve kterých se zlomil drátek, začal jsem přemýšlet o nějakém řešení. Stačí pérko z propisky. Od té doby neodešel. Na fotce je detail zástrčky micro USB na jiném kabelu, protože jsem tuto úpravu udělal i u sluchátek přes které poslouchám hudbu, kde se u zástrčky jack také zlomil kablík...
IMG_20190618_195240.jpg
IMG_20190618_195240.jpg (107.13 KiB) Zobrazeno 15192 krát
Gumídek
 
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 6:26

Re: Nechtěné snižování jasu displeje

Příspěvekod abeceda1952 v 9.7.2019, 0:49

Kabely pro USB se vyrábí, i když se to zdá podružné, v různém provedení pro dané, či specifikované proudy. Je možné mít za rozumnou cenu USB kabel příkladem pro 5A.
Podobně se prodávají kabely, které mají problém přenést proud 1A, což může být příčinou výše popisovaných problémů.
Stačí si zvolit potřebné koncovky kabelu, viz
https://www.alza.cz/usb-c-kabely/18859304.htm#cud=0
Nüvi 40
ZX Spectrum 48K
abeceda1952
 
Příspěvky: 72
Registrován: 23.3.2016, 15:33


Zpět na TomTom

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron