Koupě navigace - rada

Off Topics...

Re: Prosím pomoc při výběru ...

Příspěvekod Henry v 15.12.2008, 9:12

eXi_ píše:Hezký večer, chystám se koupit navigaci, ale nemůžu se rozhodnout kterou konkrétně, protože moc nerozumím co tu znamená "dobrá cena" za "dobrý" výkon

Mé požadavky - komplet EU mapy, na ceně víceméně nezáleží - chtěl bych kvalitní a aby se ovládala dotykově..

Zatím jsem si předběžně vybral značku Mio a to konkrétně modely C720 NEBO 360..

Budu moc vděčný za Vaše rady a názory a předem se omlouvám, zda-li tu podobné vlákno již je..

Díky Ondra


Takových vláken tu je víc, ale dá se říct, že ti s problémem výběru nepomohou, protože každý má jiné preference pro navigaci.
Já mám navigací víc, myslím si, že nejsem nějak zaujatý, tak to zkusím shrnout:
1) do Moovka bych nešel, celá řada Moov je řadou low-endovou - je hodně jednoduchá, rychle se na ni zvyká, ale když se s ní dobře seznámíš, tak ti ta omezenost začne vadit. Mio bude uvádět novou řadu s novým SW a věřím, že to bude o moc lepší.
2) C720 je starší kus od Mia - je to dobrý hardware s iGo 2006 - problém je tady s mapami - nikdo s určitostí neví, jak se to bude vyvíjet dál
3) z jiných výrobců je u nás (na našem webu) nejpočetnější skupina "TomTomáků" - jednoduché a stejnorodé ovládání - nově přístupné firmware s novými funkcemi, ale hlavně s funkcí MapShare - což je sdílení oprav map uživateli přes internet - jen u této značky si můžeš v PNA přístroji pro plánování zakázat silnici, která se například dlouhodobě opravuje nebo je v mapě "navíc". Nevýhodou je absence tzv. "ekonomické" trasy, což se musí řešit u těch, co to vyžadují, výpočtem alternativy (nebo druhé alternativy) rychlé trasy
4) Garmin - americký výrobce - vládce všech neautomobilových navigací (pro lodě, turistiku) - opět jednoduché použití, ale bez nových firmwarů, které přinášejí nové funkce, takže některé funkce chybí a řešit se to dá pouze nákupem vyšší značky tohoto výrobce. Výhodou nákupu Garminu v ČR je přiložená turistická mapa ČR od výhradního dodavatele fy Picodas Topo Czech v2 - pokud člověk hodně provozuje turistiku a procházky neznámým terénem, tak je to velké plus. Na druhou stranu kvalitní automapy dalších zemí stojí trochu více peněz (např. Adria route).
5) Navigon - německá navigace, u nás stále moc nerozšířená - propracovaná grafika (která je pro mě mínusem, protože obecně hodně vytěžuje HW přístroje, "který pořád nestíhá"). Žádnou navigací této značky nemám, protože mně vždy zklamala pomalost systému tam, kde bych pomalost nechtěl. Je vidět, že na vývoji strávili "západoněmečtí soudruzi" nejvíce práce, což je ale spíše na škodu. Na druhou stranu jsem Navigon na delší testy neměl už rok, tak se mohli polepšit. Jinak funkčně jde o jedny z nejlepších navigací, kromě podpory vlastních POI, což na tomto serveru nevidíme rádi, takže je nutné si přikoupit program PoiWarner (a ten pro nové navi této značky stále není - takže už prý je - neověřoval jsem :blee: )...

6) iGo8 - (odpověď i pro uživatele al_bundy) - jde pouze o SW - výrobce není zatížen vývojem HW a to se promítá ve zkvalitňování navigační aplikace. Bohužel po "rozchodu" Mia s iGo je problém sehnat kvalitní HW pro PNA s iGo8. Výrobců je celá řada, ale jako dříve byla celá řada no name navigací s iGo6, po které dneska neštěkne pes. Aktualizace map je zde nejistá a já nemohu jinak, než nedoporučit PNA navigaci s iGo8. Jiná věc je pro majitele PDA či komunikátorů (PDA s telefonem) - zde lze koupit přímo iGo8 jako aplikací a zde je podpora, co se map i SW týče nadstandardní a mohu ji pro změnu jen a jen doporučit. Pro zajímavost některé PNA, které uživatele neoficiálními úpravami SW "povýšili" na jednodušší PDA (např. výše uvedené Mio C720), jsou schopny instalace iGo8 a pak je možné oficiálně mapy do tohoto SW nakoupit.
Henry
 
Příspěvky: 1330
Registrován: 2.10.2005, 19:43
Bydliště: Bolatice

Re: Prosím pomoc při výběru ...

Příspěvekod Mudrunka v 15.12.2008, 12:08

Henry píše: .... takže je nutné si přikoupit program PoiWarner (a ten pro nové navi této značky stále není)...

již se nezakládá na pravdě, už k mání je. :blazen:
HW: Samsung Omnia i900
SW: Route66; iGO 8; TT 7.450 a na staré mašině NAVIGON 6.2 + POI Warner3; AutoMapa; ViaGPS 1.5; Dynavix 7 v.2.3 ČR
Uživatelský avatar
Mudrunka
 
Příspěvky: 92
Registrován: 18.3.2007, 22:21

Re: Koupě navigace - rada

Příspěvekod Henry v 17.12.2008, 0:00

sákryš, než já sesmolím příspěvek, tak západoněmecký soudruh napíše program :mad2: :janic:
Henry
 
Příspěvky: 1330
Registrován: 2.10.2005, 19:43
Bydliště: Bolatice

TomTom XL Regional Traffic - par dotazu

Příspěvekod Mr.Voza v 17.12.2008, 0:13

Ahoj vsem,

chystam se koupit novou autonavigaci. Mam Garmina nuvi 200 a ten me celkem zklamal. Porad me taha po rozmlacenych silnicich a pres vesnice, kde se neda jet treba vic nez 40km/h, misto toho aby zvolil nejakou pohodlnejsi trasu po hlavni silnici. Po procteni tohoto fora a po konzultaci s par znamya jsem se rozhod pro TomTom XL Regional Traffic. Chtel bych se jeste zeptat majitelu nebo znalcu tehle navigace na par veci, ktere jsem tady nenasel.

1. Nikde jsem nenasel info o tom, ze by mela slot na pametovou kartu. Predpokladam tedy, ze nema. Je to tak? A jakou ma vnitrni pamet?

2. IQ Routes tenhle model jeste neumi, ze? Na strankach TomTom.cz u to u tehle navigace nepisou. Predpokladam tedy, ze neumi. Je to tak?

3. Hledani trasy: da se nekde v nastaveni vyhledavani trasy zapnout neco jako uprednostnovani co nejvice hlavnich silnic? Myslim tim treba i za cenu o nekolik minut pozdejsiho prijezdu do cile. Proste neco jako "pohodlna trasa". Po tech rozmlacenejch okrskach uz me to fakt nebavi :( Taky jestli ma neco jako uprednostnovani mestskych obchvatu? Mesta byvaj ucpany a ten muj Garmin ma snahu me tahnout napr. z Pardubic do Jicina pres Hradec, misto aby zvolil obchvat okolo Hradce :(

4. Mapy: Jestli chapu dobre system zaruky nejnovejsich map, tak si koupim navigaci, do 30-ti dnu jednou zdarma stahnu aktualizace a pak uz ne. Je to tak? A co treba za rok, az zase pribydou dalsi silnice a kruhace? Ciste teoreticky - daji se do navigace pak nainstalovat (a samozrejme rozchodit) aktualni nelegalni mapy? Z pochopitelnych duvodu se neptam jak, ale pouze jestli to jde (ano/ne). Pokud ano, bude pak vse fungovat na 100% jako s legalnima mapama? Treba funkce MapShare bude fungovat?

5. Jeste se nemuzu nezeptat jak u nas funguje TMC. Jak tedy u nas funguje TMC? Nekdo tvrdi ze OK, nekdo zase tvrdi, ze to stoji za starou backoru. Jak to teda vypada s Vasima praktickejma zkusenostma?

Tot zatim asi vse, co me zajima a na co jsem tady nenasel odpoved (pokud tady na to odpovedi jsou tak sorry, ale fakt jsem hledal).
Predem dik za odpovedi.
Mr.Voza
 
Příspěvky: 16
Registrován: 2.10.2008, 12:23

Re: Prosím pomoc při výběru ...

Příspěvekod Docent v 17.12.2008, 8:57

Henry píše:jen u této značky si můžeš pro plánování zakázat silnici, která se například dlouhodobě opravuje nebo je v mapě "navíc".

Už jsem tady jednou psal, že to není pravda :zed: , umí to i navigace, kterou mám v podpisu. S tímto softem existují i PNA Modecom FreeWAY.

BTW teď mně konečně došlo, proč Poláci začli dávat do AutoMapy češtinu, když jediný neukradený exemplář na PDA mám v Česku zřejmě jen já :blazen: . Kvůli těm PNAčkům...
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Docent
 
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 15:39

Re: Koupě navigace - rada

Příspěvekod Mudrunka v 17.12.2008, 12:59

já bych si dovolil doplnit výčet značek, které umí zakázat silnici i o vysmívaný Dynavix, kde to lze zakázat buďto na danou trasu, nebo trvale. V obou případech pak při prohlížení mapy se objeví taková pěkná značka zákazu vjezdu.
Skoro to vypadá, že navigace, která to neumí, jako by nebyla :blazen:
HW: Samsung Omnia i900
SW: Route66; iGO 8; TT 7.450 a na staré mašině NAVIGON 6.2 + POI Warner3; AutoMapa; ViaGPS 1.5; Dynavix 7 v.2.3 ČR
Uživatelský avatar
Mudrunka
 
Příspěvky: 92
Registrován: 18.3.2007, 22:21

Re: Koupě navigace - rada

Příspěvekod Mr.Voza v 17.12.2008, 23:05

Hmm... vyborne... :palce: muj dotaz (o 3 prispevky vyse) byl opet moderatorem tohoto fora presunut (podle me naprosto nesmyslne) z kategorie TomTom sem, do kategorie, kam skoro nikdo nekouka a neprispiva :pistol: DEKUJU :pistol:

Take bych chtel vsem podekovat za rady a informace, ktere jsem k mym dotazum dostal :KO: Cekal jsem, ze kdyz polozim otazky tak, aby se na ne dalo STRUCNE odpovedet, tak aspon nekdo obetuje 2-3 minutky sveho drahoceneho casu a odpovi aspon formou "ano/ne" nebo "jde to/nejde to" apod.

Nebo me chcete tvrdit, ze tady tenhle model (TomTom XL Regional Traffic) nikdo nezna?
Mr.Voza
 
Příspěvky: 16
Registrován: 2.10.2008, 12:23

Re: Prosím pomoc při výběru ...

Příspěvekod Henry v 17.12.2008, 23:11

Docent píše:...Už jsem tady jednou psal, že to není pravda :zed: , umí to i navigace, kterou mám v podpisu...


Už když jsem to psal, tak jsem myslel na tebe a říkal si, že tam musím zdůraznit, že to platí pro jednoúčelové navigace a pak jsem na to v tom spěchu zapomněl. Vím sice o PNA Dynavixu (a teď i o tom Modecomu), ale jak jsem psal v části o iGo - neznačkové výrobce bez vlastního softu (rozuměj - no name výrobce ořezaného PDA se SW pro PDA) bych nedoporučil ani mému nepříteli. Něco jiného je, když už má někdo PDA či komunikátor, ale to tazatel, kterému jsem odepisoval nemá...
Henry
 
Příspěvky: 1330
Registrován: 2.10.2005, 19:43
Bydliště: Bolatice

Re: TomTom XL Regional Traffic - par dotazu

Příspěvekod Jirásek v 17.12.2008, 23:26

Mr.Voza píše:chystam se koupit novou autonavigaci........

Mr.Voza píše:Hmm... vyborne... :palce: muj dotaz (o 3 prispevky vyse) byl opet moderatorem tohoto fora presunut (podle me naprosto nesmyslne) z kategorie TomTom sem, do kategorie, kam skoro nikdo nekouka a neprispiva :pistol: DEKUJU :pistol:

proto přesunuto sem!
A nyní, aby jsi nebyl uražen, se pokusím odpovědět na pár tvých otázek. I když na minimálně polovinu z nich najdeš sám odpověď tady ve fóru. Nemám a nevlastnil jsem XL Regional, pouze starší XL. Nicméně, je to dosti podobné.

1. Slot nemá, dle info z webu jsou dvě verze 1G a 2G interní
2. IQ routes u tohoto modelu nedokáži odpovědět
3. Jako všechny TT : nejrychlejší, nejkratší, pěší, kolo, vynechání placených úseků. Vše ber doslova - nejkratší je nejkratší včetně polňaček, nejrychlejší je vypočítána podle max rychlostí na silnicích dlůe mapového podkladu (nemusí být logicky nejrychlejší). O tomto všem se píše v sekci TomTom
4. Tento bod zahrnuje několik otázek. a - 30denní záruka je tak jak píšeš, za rok si mapu musíš koupit (či předplatit aktualizace), b - dotaz na nelegální mapy PORUŠENÍ PRAVIDEL TOHOTO FÓRA :hudry: , o warezu se tu nebavíme, krádeže duševního vlastnictví nepodporujeme :hudry: . c - MapShare s legálním SW funguje - obsáhlá vlastní sekce tohoto fóra
5. RDS/TMC v ČR - obsáhlá vlastní sekce na tomto fóru, nemá vůbec význam o tom psát zde. Vše podstatné je tam.

Pevně doufám, že jsem alespoň částečně uspokojil tvoji touhu po informacích. Pokud se domníváš, že jsem neoprávněně a nesmyslně přesunul tvůj dotaz do této sekce, stěžuj si u administrátora a požádej ho, ať mi odebere moderátorská práva. Dokud však budu moderátorem, budu přesouvat příspěvky dle SVÉHO uvážení. Zároveň se omlouvám za uživatele tohoto fóra, že si dovolili ti urychleně neodpovědět.
A ještě na závěr - o tom, že toto vlákno není mrtvé svědčí data příspěvků. Málo komu, se však chce odpovídat na stále stejné dotazy (možná trochu jinak formulované, obsahově však stejné).
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Uživatelský avatar
Jirásek
 
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 16:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol

Re: Koupě navigace - rada

Příspěvekod Mr.Voza v 18.12.2008, 1:29

Ten predchozi prispevek jsem psal spis, abych se pripomenul, protoze kdyz byl muj puvodni dotaz presunut sem, tak uz za nim byly dalsi 2 prispevky a muj dotaz "vypadal neaktualne". Koukam, ze pripomenuti zabralo :jupi: Do sekce TomTom jsem ho napsal proto, ze jsem se v nem neptal "jakou navigaci koupit", ale chtel jsem informace o navigaci TomTom a navic o konkretnim typu. Kdyz ale myslis, ze dotaz patri sem, budiz. Ty jses tady sef 8-)

Jinak za odpovedi samozrejme dekuju a omlouvam se, ze jsem uplne prehlednul sekci RDS/TMC v CR a take za ten "nelegalni" dotaz. Schvalne jsem se neptal na podrobnosti, ale jenom jestli to jde. Mimochodem, nekde jsem tady na foru videl i prispevky, kde se o nelegalnim softu pro navigace bavili daleko otevreneji a nebyly "ukamenovani" jako ja tady :cry:

Jeste k tomu, co pises v bode 3. Nemas nahodou (nebo nekdo z Vas) zkusenosti s tim, jak vyhledava nejrychlejsi cestu Garmin a TomTom? Kdosi me rikal, ze TomTom vyhledava o dost lepsi nejrychlesi trasu nez Garmin (vice po hlavnich silnicich). Nevim jestli to nepostrada smysl, zbavovat se Garmna nuvi 200 a kupovat TomToma XL Regional Trafic... aby me pak TomTom nevyhledaval ty samy rozhrkany cesty jako ted Garmin. Mate nekdo moznost srovnani tehlech dvou znacek?

A nazaver bych se jeste vratil k nezodpovezenemu bodu c.2 - jestli umi TomTom XL Regional Traffic funkci IQ Routes. Nevite nekdo?
Mr.Voza
 
Příspěvky: 16
Registrován: 2.10.2008, 12:23

Re: Koupě navigace - rada

Příspěvekod Docent v 18.12.2008, 9:37

TomTom vyhledává hlavně trasu po dálnicích, proč, je úplně jasné, pokud se podíváš na hustotu dálniční sítě na západ od Rozvadova a u nás. Takže ti bez uzardění najde jako nejrychlejší cestu ze Znojma do vsi na okrese Plzeň-jih sice o 4 minity rychlejší (čistě teoreticky, protože je to přes Jižní spojku), zato o 97 km delší, než je optimální trasa např. v iGO. Nejkratší trasa je u TomToma opravdu nepoužitelná, často to krátí třeba rozbitou stezkou kolem kravína jen proto, že je to o 200 m kratší, než kdyby jel člověk normálně přes náves...
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Docent
 
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 15:39

Re: Koupě navigace - rada

Příspěvekod Mudrunka v 18.12.2008, 9:59

no, dovolil bych si doplnit Docenta, že jsem ještě neviděl navigační soft, který by počítal použitelné nejkratší trasy a u nás mnohdy i nejrychlejší. Z tohoto pohledu soft, který neumí ekonomickou verzi, či nějakou její obdobu, je v CZ obtížně použitelný. Pochopitelně, pokud si nechci hrát s nějakými alternativami apod.
Co je však u nás nedostatkem, může být v některých jiných státech předností. Např. v Itálii se s ekonomickou trasou člověk rozumě ani nehne a Velký Tomík se svým těžkopádným výpočtem trasy je tam více než použitelný, snad jako jediný. Taky se tam v podstatě prodává jenom on, navíc téměř výhradně s mapami TeleAtlasu. :blazen:
HW: Samsung Omnia i900
SW: Route66; iGO 8; TT 7.450 a na staré mašině NAVIGON 6.2 + POI Warner3; AutoMapa; ViaGPS 1.5; Dynavix 7 v.2.3 ČR
Uživatelský avatar
Mudrunka
 
Příspěvky: 92
Registrován: 18.3.2007, 22:21

Re: Koupě navigace - rada

Příspěvekod Mr.Voza v 18.12.2008, 14:13

OK... diky za odpovedi. Muze me jeste prosim nejaky ochotny majitel TomToma XL nebo podobneho zkusit vyhledat nejrychlejsi trasu Chrudim - Vitkovice okres Semily? Kdyztak sem hodte popis kudy me TomTom potahne nebo screen ty trasy. Podle toho bych si mel aspon zhruba udelat obrazek jak TomTom premysli. Podle me nejidealnejsi je ta co najdou mapy.cz.

Jeste se teda chci zeptat: Kdz pisete, ze navigace, ktera neumi ekonomickou trasu je u nas tezko pouzitelna, nedopozucily by jste me misto TomTom XL Regional Traffic neco jinyho s iGo8 nebo neco, co ekonomickou trasu umi? Pripadne co?
Mr.Voza
 
Příspěvky: 16
Registrován: 2.10.2008, 12:23

Re: Koupě navigace - rada

Příspěvekod Mudrunka v 18.12.2008, 17:29

no, potěš koště, to jsem si celkem pěkně naběhl.
Obecně nejlepší zkušenosti u nás v místech s ověřenými mapovými podklady mám s Navigonem. Na mě známých trasách vypočítává opravdu tak, jak jsem se léty naučil, že je to nejvýhodnější. Problémem však je, že používá mapy Navteq, které jsou sice u nás již dostatečně podrobné, avšak je tam ještě mnoho míst tkz. neověřených a pak se při navigaci i výpočtu trasy „dějí věci“. No a právě Tebou uváděné destinace jsou opravdu v tomto směru kvalitní. V Semilech to nezná jednosměrky, semilský kraj obecně má problémy s kategorizací silnic, tedy lovecká stezka nebo dálnice – žádný rozdíl, atd. Dlužno říci, že tento problém se týká všech softů s danými mapami.
Na Mio Moov bych nespoléhal, proslýchá se, že tam dojde opět ke změnám. http://navigovat.mobilmania.cz/Clanky/AR.asp?ARI=114091Takže potom opravdu zbývá něco s iGO8, no s PNA však toho moc není, ale alternativa to je opravdu zajímavá. Např. http://navigovat.mobilmania.cz/Testynavigaci/AR.asp?ARI=114026 dokonce za hubičku.
Dlužno říci, že s žádným modelem nelze jezdit bezmyšlenkovitě, pokud trasu opravdu neznám je třeba nechat naplánovat, zkouknout a usoudit vhodnost, případně provést nějaké ty korekce. A tady mám opravdu nejlepší zkušenosti s iGO (plus i 8) a nejhorší s Velkým Tomíkem. I když jeho alternativní trasy s možností se vrátit k původním k zahození není :blazen:

EDIT: a tady http://navigovat.mobilmania.cz/Testynavigaci/AR.asp?ARI=114112 dokonce PNA s iGO8 navíc s televizí do auta. To Velkej Tomík nemá ani náhodou :-P
HW: Samsung Omnia i900
SW: Route66; iGO 8; TT 7.450 a na staré mašině NAVIGON 6.2 + POI Warner3; AutoMapa; ViaGPS 1.5; Dynavix 7 v.2.3 ČR
Uživatelský avatar
Mudrunka
 
Příspěvky: 92
Registrován: 18.3.2007, 22:21

Re: Koupě navigace - rada

Příspěvekod Mr.Voza v 19.12.2008, 15:35

Tu navigaci Evolve ma kolega z prace. Ma tam taky iGo8, ale rikal, ze prvni, co se mu s tim stalo, tak ze ulomil drzak. To samy pisou v ty recenzi, ze ty drzaky praskaj. Prave kvuli tomu jsem ji nechtel. V ty recenzi jsem se ale docet, ze vyrobce o problemu vi a pri zlomeni drzaku v ramci zaruky vymenuje za kvalitnejsi od jinyho vyrobce. Ted kdyz tohle vim, tak zase vaham mezi TomTomem a timhle Evolvem. Dneska jsem si chvili hral s tou kolegovou iGo8 a musim uznat, ze to vyhledavani ekonomicky trasy a nejsnadnejsi trasy je fakt super (nejsnadnejsi by me naprosto vyhovovala). U TomToma je zase velky plus funkce MapShare (a to vyhledani alternativni trasy taky neni k zahozeni) - ale zase ma jenom vyheldani nejkratsi a nejrychlejsi trasy. Tak ja zase nevim :zamysl:
Mr.Voza
 
Příspěvky: 16
Registrován: 2.10.2008, 12:23

PředchozíDalší

Zpět na Rady, Tipy, Zkušenosti

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků