WAZE

Vše o gps navigacích, novinky, linky, dotazy, upozornění...

Moderátor: eidz

Re: WAZE

Příspěvekod mila-p v 19.4.2014, 16:00

Pořádnou mapu... :usmev: Mapu si od začátku vytvářejí uživatelé sami a proto je Waze zdarma. Pokud zjistíš, že tě nelogicky vede jinudy, je tam právě výhoda toho, že můžeš v daném místě zkontrolovat správnost přikázaných směrů, jednosměrek, atd. - jako v MapShare od TT a okamžitě to opravit (oprava se projeví během několika hodin). Co se týká viditelnosti přátel, tak ta funkce tam v menu je, ale abych pravdu řekl, nikdy jsem jí nezkoušel, jelikož nikoho s Waze zatím neznám :grin: Můžeme to zkusit někdy spolu, jestli chceš...a uvidíme co z toho vyleze.
TomTom GO 950 Traffic RDS-TMC, Apl.: 9.401, Mapa: EU+US v845.2702
TomTom GO 730 Traffic, RDS-TMC, Apl.: 9.401, Mapa: W_a_C_E v840.2562, Waze
Samsung Galaxy Note 16GB, Win 10 Home 64bit
Uživatelský avatar
mila-p
 
Příspěvky: 940
Registrován: 2.5.2006, 23:05
Bydliště: Praha 8

Re: WAZE

Příspěvekod vrána v 19.4.2014, 16:30

Jsem tou viditelností (v telefonu) nemyslel to ouško s počtem online přátel vpravo dole, ale možnost zobrazení polohy přítele v mapě, aniž by mi ji musel poslat.
TomTom GO 930T, NC 9.510, mapa Central Europe, RDS-TMC, 2x Brodit + ProClip
Xiaomi MI2S + app. Be On Road, Aponia, Waze
MS Windows 7 prof. 64bit, Opera 32
Obrázek
Uživatelský avatar
vrána
 
Příspěvky: 934
Registrován: 12.2.2007, 4:22
Bydliště: Praha 10

WAZE

Příspěvekod GinBook v 20.4.2014, 9:04

Můžu si dovolit odpovědět a upřesnit drobnosti?

- Waze se neučí trasy (byť se tak tváří), ale učí se oblíbené cíle! Aktuální trasu počítá v daném momentě podle aktuální situace.
- Navrhování tras v posledních dnech je spíše důsledek chyb na serveru a opravuje se to. Nakonec v posledních dnech byli i nějaké výpadky.
- Přátelé se zobrazují jen ty co máte propojené v FB. Zobrazí se v klientovi v mapě pokud se přiblížíte k sobě na max. 2km mezi sebbou tuším, nebo jen 1 km? tak nějak. Ale odzkoušené to nemám.
- Chyby v mapě sice opravujeme jak jen to jde, ale vše záleží jak je často aktualizace na serverech a to my neovlivníme. Nyní je perioda aktualizací asi co 3-4 dny.
Uživatelský avatar
GinBook
 
Příspěvky: 13
Registrován: 14.7.2007, 10:12

Re: WAZE

Příspěvekod vrána v 20.4.2014, 10:14

Aha, takže možnost, že online přítele si na mapě nechám zobrazit klidně 100km ode mě (abych viděl, kde je) asi není. Samozřejmě pokud by v nastavení byla možnost ostatním svou polohu zpřístupnit.
TomTom GO 930T, NC 9.510, mapa Central Europe, RDS-TMC, 2x Brodit + ProClip
Xiaomi MI2S + app. Be On Road, Aponia, Waze
MS Windows 7 prof. 64bit, Opera 32
Obrázek
Uživatelský avatar
vrána
 
Příspěvky: 934
Registrován: 12.2.2007, 4:22
Bydliště: Praha 10

Re: WAZE

Příspěvekod GinBook v 20.4.2014, 12:13

Jedině sdílet polohu, trasu a poslat to přímo dané či daným osobám. (je to v možnostech ikona vlevo dole).

Protější strana nepotřebuje ani FB ani Waze. Běží to přes webové rozhraní.

V betě Waze už se testují nové věci ohledně přátel... uvidíme co se z toho vyvine... ;)
Uživatelský avatar
GinBook
 
Příspěvky: 13
Registrován: 14.7.2007, 10:12

Re: WAZE

Příspěvekod vrána v 20.4.2014, 12:18

Jasný, to s tím odesláním funguje, to uz mam vyzkoušeno.
TomTom GO 930T, NC 9.510, mapa Central Europe, RDS-TMC, 2x Brodit + ProClip
Xiaomi MI2S + app. Be On Road, Aponia, Waze
MS Windows 7 prof. 64bit, Opera 32
Obrázek
Uživatelský avatar
vrána
 
Příspěvky: 934
Registrován: 12.2.2007, 4:22
Bydliště: Praha 10

Re: WAZE

Příspěvekod Tonny v 14.5.2014, 14:12

mila-p píše:..... můžeš v daném místě zkontrolovat správnost přikázaných směrů, jednosměrek, atd. - jako v MapShare od TT a okamžitě to opravit (oprava se projeví během několika hodin).

Jsem nový uživatel WAZE - zatím 8 dnů.
Přiznávám, že ne vše zcela chápu, mnoho souvislostí mi uniká. Např nevím, jak zadat opravu, když jsem jinde, než je opravované místo.
Nebo jednosměrky, chápu, že pokud mne WAZE navi navede do obrácené jednosměrky, je možná oprava, ale jak mám zjistit, kde jednosměrky jsou, když mi je mapa neukazuje?
Nebo jak najít nejbližší benzinku, jsem aktuálně cca 300 m od benzinky, ale Waze mi píše, že není blízko, nechápu, asi hledám špatně...
Jako absolutní drobnost mi přijde, že si mám vyzvednout odměnu na mapě - čučím do mapy už asi 10 minut, ale nikde bonbonek nevidím.
Co se týká sdílení polohy, nevím, přijde mi to, jako bych dával najevo, že nejsem doma, přijĎte mne vykrást, ale asi jsem příliš starý na to, abych se každému svěřoval, kde jsem, proto uvažuji, že budu jezdit anonymně, jako Wazer, bez definovaného účtu...

Co se týká praktického porovnání WAZE během jízdy s navigací TOMTOM, tak na trase cca 800 km během týdne /Hodonín, D2, D1, Jihlava, Žleby, Seč, Pardubice, Kutná Hora, Litice nad Sázavou, Humpolec, D1, Brno, po 380 zpět domů/ bylo asi 5 míst, kde Waze navigovala jinak, než GO 825 LIVE /nejsem schopen říct, která navi navigovala lépe, jel jsem podle Go LIVE/.
WAZE několikrát indikovala kolonu, v asi polovině případů pravdivě, pokud bylo indikováno zpomalení provozu, pak asi ano, vždy byl hustý provoz a jelo se pomaleji, markantní v HAVLBRODU, kde se opravuje průtah městem.
Viděl jsem na mapě ostatní uživatele, kteří jeli souběžně nebo v protisměru, dokoce mi někdo i psal na chatu, ale neměl jsem odvahu na D1 zprávu číst... Pak jsem si přečetl, že mám dát pozor, že u Brna je přívalový déšť...

Rád vych se naučil opravy map, WAZE se mi líbí, a co je důležité, pro amaterské ježdění dle mého názoru naprosto dostatečné. Samozřejmě beru do úvahy, že nemá někeré "vymoženosti" klasických navigací /např. průjezdní body/, ale pokud se zaměřím na online zprávy z provozu, tak placená služba LIVE TOMTOM zdaleka neumí to, co WAZE.
ZAtím spokojenost, ale některé věci zatím ne úplně chápu...
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

WAZE

Příspěvekod GinBook v 14.5.2014, 14:16

Večer odepíšu. je tu moc otázek na všeobecnou odpověď. ;)

Mimochodem, v Brne budeme mit v sobotu male sezeni pro "zacinajici" editory. Pokud jses nekde od Brna. Mistecko najdem.



"Jsem nový uživatel WAZE - zatím 8 dnů.
Přiznávám, že ne vše zcela chápu, mnoho souvislostí mi uniká."


Jsem v tom 3,5 roku a buď si jist, že také zcela nechápu a souvislosti mi unikají už dlouho. :)


"Např nevím, jak zadat opravu, když jsem jinde, než je opravované místo."

A zkoušel jsi editor? Pro začátek mrkni sem na forum https://www.waze.com/forum/viewtopic.php?f=22&t=62049


"Nebo jednosměrky, chápu, že pokud mne WAZE navi navede do obrácené jednosměrky, je možná oprava, ale jak mám zjistit, kde jednosměrky jsou, když mi je mapa neukazuje?"

V klientovi (navigace v mobilu) si dej pohled 2D a přibliž si mapu. v 3D to neuvidíš. Jinak kontrola je možná v editoru.

"Nebo jak najít nejbližší benzinku, jsem aktuálně cca 300 m od benzinky, ale Waze mi píše, že není blízko, nechápu, asi hledám špatně..."

Takže postup je:
- zapnout Waze
- vlevo dole ťapnout na okno
- navigovat
- vlevo dole je palivo
a ukáže se ti v okruhu cca 3km čerpací stanice pokud je zakreslená v editoru a načtená do klienta


"Jako absolutní drobnost mi přijde, že si mám vyzvednout odměnu na mapě - čučím do mapy už asi 10 minut, ale nikde bonbonek nevidím."

Chápu, že bonbonky jsou dobré lákadlo pro nováčky. Každý je těžil. :)
Buď jsi bonbon slupnul ani sis nevšimnul, nebo se při jízdě později ukáže a spolkneš ho později.

"Co se týká sdílení polohy, nevím, přijde mi to, jako bych dával najevo, že nejsem doma, přijĎte mne vykrást, ale asi jsem příliš starý na to, abych se každému svěřoval, kde jsem, proto uvažuji, že budu jezdit anonymně, jako Wazer, bez definovaného účtu..."

Upřesním nepochopení funkce.
Ty jako uživatel pod přezdívkou jseš sice vidět v klientovi, ale zpoždění tvé aktuální polohy je asi 3-10 minut. A tvoji přezdívku nikdo nezná nebo jen několik lidí.
S nikým nic nesdílíš pokud to sám nepovolíš a je jedno jestli jsi jen přihlášený uživatel nebo jsi i spojený s FB.
Funkce "Poslat čas příjezdu" nebo místa je jen tvoje volba pro danou osobu nebo osobám. Využívám to s kolegou pokud se máme setkat na nějakém místě a vidím kdy přijede.
Pokud jseš propojen s FB tak s tou danou osobou pokud jedete do stejného cíle vidíš v pravé listě na LCD jak kdo má daleko do cíle.


"Co se týká praktického porovnání WAZE během jízdy s navigací TOMTOM, tak na trase cca 800 km během týdne /Hodonín, D2, D1, Jihlava, Žleby, Seč, Pardubice, Kutná Hora, Litice nad Sázavou, Humpolec, D1, Brno, po 380 zpět domů/ bylo asi 5 míst, kde Waze navigovala jinak, než GO 825 LIVE /nejsem schopen říct, která navi navigovala lépe, jel jsem podle Go LIVE/.
WAZE několikrát indikovala kolonu, v asi polovině případů pravdivě, pokud bylo indikováno zpomalení provozu, pak asi ano, vždy byl hustý provoz a jelo se pomaleji, markantní v HAVLBRODU, kde se opravuje průtah městem.
Viděl jsem na mapě ostatní uživatele, kteří jeli souběžně nebo v protisměru, dokoce mi někdo i psal na chatu, ale neměl jsem odvahu na D1 zprávu číst... Pak jsem si přečetl, že mám dát pozor, že u Brna je přívalový déšť..."


Moje zkušenost je, že z 90 procent mi to pomůže a 10 procent mne pošle do kolony nebo nepomůže.
Ovšem to je strašně individuální podle místa, času kdo se kde pohybuje. Nelze to paušalizovat.
Celý sysém je postaven na množství uživatelů v dané lokalitě , cestě atd... takže se dá říci Praha a okolí, Brno a okolí, D1, D2 ,D5 atd... je celkem dobře pokryto uživateli a v těch místech to funguje lépe než jinde. Mluvím o aktuálních datech či informací z provozu od ostatních uživatelů. To že ti Waze nabídlo jinou trasu nemůžu posoudit. To už musím vědět podrobnosti.

"Rád vych se naučil opravy map, WAZE se mi líbí, a co je důležité, pro amaterské ježdění dle mého názoru naprosto dostatečné."

Byť mám koupený Navigon + aktualizaci map, nepamatuji se kdy jsem to zapnul. Jezdím všude s Waze. Ano, jsem asi nadšenec a zapínám to sotva dosednu v autě do židle. :)

Téma editování mapy bych přenechal do ofic. fora. Odkaz jsem dal dříve.

"Samozřejmě beru do úvahy, že nemá někeré "vymoženosti" klasických navigací /např. průjezdní body/, ale pokud se zaměřím na online zprávy z provozu, tak placená služba LIVE TOMTOM zdaleka neumí to, co WAZE."

Jaktože nemá průjezdní body? Jeden má! Jen se naučit postup. Jo není to jak v TomTomu to přiznávám.

"ZAtím spokojenost, ale některé věci zatím ne úplně chápu..."

Já taky ne a myslím, že do systému vidím o malinko více než většina uživatelů. :zamysl:
Naposledy upravil GinBook dne 14.5.2014, 18:54, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
GinBook
 
Příspěvky: 13
Registrován: 14.7.2007, 10:12

Re: WAZE

Příspěvekod Tonny v 14.5.2014, 16:49

Do Brna daleko nemám, ale jsem v sobotu praticky celý den v práci...

EDIT 18:28:
Děkuji za odpovědi, vyzkouším všechno, co popisuješ, díky...
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

Re: WAZE

Příspěvekod tdouda v 1.6.2014, 12:32

Zdravím, je nějaké možnost jak s Waze navigovat na vlastní POI? Přímo do Waze přidat nejdou, pokud vím. Ale mohlo by to jít teoreticky pomocí třetí aplikace. Nevíte jak na to?
tdouda
 
Příspěvky: 9
Registrován: 7.12.2005, 21:30

WAZE

Příspěvekod GinBook v 1.6.2014, 13:31

Ahoj

Zeptam se, co je vlastni POI?

V editoru mame cerstvou novinku a to pridavani POI.
Zatim nevim, jak to bude fungovat s vyhledavanim nove pridanych bodu v klientovi.

Aplikace 3 strany vlastnich bodu, mist sice existuje na android, tu ovsem sirit nesmim.

V samotne aplikaci waze mas prece moznost si ulozit oblibene mista a nazvat si je jak chces. ;)
Uživatelský avatar
GinBook
 
Příspěvky: 13
Registrován: 14.7.2007, 10:12

Re: WAZE

Příspěvekod Tonny v 8.6.2014, 9:57

Ahoj, pořád jsem čekal, že ti někdo z kompetentních odpoví.
Protože se k tomu nikdo zatím neodhodlal, pokusím se to popsat svými slovy.

POI - v terminologii Waze je to podobné Landmarkům, ale je tu podstatný rozdíl.
Pojem POI, tak je chápán ve vztahu k navigacím je dle stanovených pravidel řazený soubor bodů zájmu v dané kategorii, připravený předem jedním nebo více uživateli a nahraný do navigace.
Proti oblíbeným je významným rozdíl v počtu poi v kategorii, některé navi totiž „snesou“ jen omezený počet bodů v položce Oblíbené, řeč zde na foru byla tuším o čísle 50, kdežto v kategorii POI je počet bodů víceméně neomezený.
Odpověď na otázku „CO je to POI?“ ti dává už pohled na úvodní stránku www.poi.cz.
Pod záhlavím stránky vidíš jednotlivé kategorie, každá má svůj „obrázek“, ikonu, která se může, ale nemusí zobrazovat v mapě trvale, nebo dle nastavení toho kterého uživatele.
Následuje název kategorie a vpravo pak jednotlivé ikony ke stažení toho „správného“ souboru, například pro Tomtom je soubor „NÁZEV.OV2“.
Po rozkliknutí názvu kategorie už vidíš jednotlivé body, i s popisem.
Kategoriií POI je možné nahrát do navi v podstatě neomezeně /co pamět navi dovolí/, kategorie je možné slučovat, nechat si dané body POI zobrazovat trvale nebo když se přiblížím, případně i zvukově upozornit na blízkost daného POI.
Já osobně mám na www.poi.cz několik kategorií, za nejužitečnější považuji z mých považuji Historické památky. Tato kategorie ti při hledání nabídne navštívitelné hrady, zámky, kláštery, kde je možná prohlídky zpravidla s průvodcem.
Kdyby POI v tomto smyslu umělo používat WAZE…
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Tonny
 
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 17:21
Bydliště: Absurdistán

WAZE

Příspěvekod GinBook v 9.6.2014, 9:37

Dekuji za vycerpavajici odpoved. ;) to je skoro pouzitelne na reklamni letak. :D

Jinde jsme si vysvetlili s Tonnym nedorozumeni.

Ja se ptal protiotazkou co je "vlastní" POI na user tdouda.
Ne co je "vlastně" POI. To ja vim. ;)
Uživatelský avatar
GinBook
 
Příspěvky: 13
Registrován: 14.7.2007, 10:12

Re: WAZE

Příspěvekod tdouda v 24.6.2014, 22:54

Ahoj, chvíli jsem to tu nesledoval.
Trochu nechápu smysl otázky. "Vlastní POI" je prostě soubor nějakých mých vlastních několika (desítek) tisíc bodů na které bych chtěl navigovat. Je to stejný soubor POI jakých je na tomto webu spousta. Ostatně je to tu celé o POI, no ne? Do většiny komerčních navigací (Igo, tomtom, garmin, sygic...) je importovat a navigovat na ně umím.
Chtěl bych to samé umět u waze. Pokud vím přímo tam naimportovat nejdou. Ale zase umí hledat na googlu. Co je mít někde na síti a šahat na ně oklikou přes google? A nebo tu extra aplikaci. V nějaké apk vyberu POI dám navigovat a otevře to Waze a jede se tam.Nevím jestli takto jdou waze "podstrčit" souřadnice.
Oblíbené mi určitě nestačí. Pro daný účel v žádné navigaci.
Snad jsem dostatečně osvětlil o co mi jde.
Dík Tom
tdouda
 
Příspěvky: 9
Registrován: 7.12.2005, 21:30

WAZE

Příspěvekod GinBook v 28.6.2014, 8:22

Rozumim.

Ovsem do Waze to nedostanes. Mozna nekdy.

Ted je jedina moznost si to nasazet rucne v editoru.

Ve sve podstate si tu aplikaci muzes napsat. ;)
Uživatelský avatar
GinBook
 
Příspěvky: 13
Registrován: 14.7.2007, 10:12

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní navigace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron