Itinerář a iGO

Vše o navigacích značky iGO a Mio

Moderátor: Scorpio_cz

Itinerář a iGO

Příspěvekod mik666 v 27.4.2008, 13:44

zdravím
zvažuji výběr navigace. Půjčil jsem si PDA s TomTomem a druhé s iGO a porovnávám. V TomTomovi mi velmi chybí možnost elegantního zaznamenání okamžiku průjezdu daným bodem (souřadnice, čas) a tak blíže studuji iGO. Nepodařilo se mi tady zjistit, jak jsou ukládány itineráře. Lze je archivovat v PC a v případě podobné trasy třeba použít část staršího itineráře, jako je tomu v TTN? Lze vůbec mít itineráře (např. jednotlivé etapy) dopředu připravené a variabilně je načítat a ukládat dle potřeby? Pro vysvětlení - jedu na dovolenou a před cestou si připravím 4 různé výlety. Potom si v navigaci jenom zvolím příslušný výlet a jedu. Stejně tak i cestu zpět z dovolené.

díky
mik666
 
Příspěvky: 9
Registrován: 9.4.2008, 8:23

Re: Itinerář a iGO

Příspěvekod mik666 v 27.4.2008, 13:46

a ještě jednu věc neumím. Zobrazit na mapě bod z itineráře. Lze něco takového?

díky
mik666
 
Příspěvky: 9
Registrován: 9.4.2008, 8:23

Re: Itinerář a iGO

Příspěvekod MilanSu v 27.4.2008, 13:58

Ja tedy mam MIO, tam jde v itineráři volba zobraz a ukaze se ti aktualni operace (krizovatka). Ale ulozit to asi nejde, respektive nevim jak.
MDA Compact III (Artemis), 6 GB microSDHC, pouzdro Krussel, TT 6.2
N73, 2GB miniSD, TT, Garmin Nuvi 670, MIO C720
SKYPE - rippel.milan
Uživatelský avatar
MilanSu
 
Příspěvky: 782
Registrován: 9.10.2005, 17:40
Bydliště: Sušice

Re: Itinerář a iGO

Příspěvekod mik666 v 27.4.2008, 14:26

trochu pletu pojmy. Z obrazovky itinerář to jde, ale spíše mi šlo vlastně o obrazovku Editovat trasu. V případě trasy dlouhé např.1500 km je obrazovka itinerář poněkud dlouhá a nepřehledná a jde mi vlastně o přístup na body, ze kterých je trasa počítaná.
Vzhledem k tomu, že preferuji neplacené silnice, je pro mě otázka možnosti uložit itinerář velmi důležitá. Důležitější než logování trasy, což lze zvládnou relativně jednoduše jiným zařízením.
mik666
 
Příspěvky: 9
Registrován: 9.4.2008, 8:23

Re: Itinerář a iGO

Příspěvekod Mudrunka v 27.4.2008, 16:22

aktuální trasa je uložena v souboru Mé zařízení\My Documents\iGO 2006\route
Stačí tento soubor archivovat a v případě potřeby nakopírovat zpět do adresáře
HW: Samsung Omnia i900
SW: Route66; iGO 8; TT 7.450 a na staré mašině NAVIGON 6.2 + POI Warner3; AutoMapa; ViaGPS 1.5; Dynavix 7 v.2.3 ČR
Uživatelský avatar
Mudrunka
 
Příspěvky: 92
Registrován: 18.3.2007, 22:21

Re: Itinerář a iGO

Příspěvekod mik666 v 27.4.2008, 16:47

diky, to mi chybělo. Jen je škoda, že nelze editovat z PC (pro TTN si dělám itinerář kopírováním známých bodů z jiných itinerářů) a manipulace na cestách je také poněkud složitější než v TTN (možnosti-načíst itinerář). A ještě jedna otázečka. V tomto "itineráři", nebo trase - lze nějak přejmenovat navolené body ? Aby tam nebylo samé "nepojmenovaná silnice", "Téměř Marktredwitz" apod. (pro TTN přejmenuji jednoduše v PC v souboru *.itn).
Taky jsem zcela nepochopil funkci, která mě ke zkoumání iGO přivedla - jak zaznamenat aktuální pozici (včetně času). V manuálu se píše, že toto se provádí stiskem tlačítka "záznamník". Ani u jednoho půjčeného PDA (Kaiser, XDA O2) mi není jasné, o které tlačítko se jedná.
mik666
 
Příspěvky: 9
Registrován: 9.4.2008, 8:23

Re: Itinerář a iGO

Příspěvekod Mudrunka v 27.4.2008, 18:54

není zač. K dotazům:
- ano, spolupráce s PC v procesu trasy nula. Přesto si dovolím drobnou připomínku, porovnáváš to s TT, tak jistě víš, že právě u něj je práce s trasou hanebná, prakticky nepoužitelná
- nepojmenovaná silnice je záležitost datová a nic s tím nenaděláš
- aktuální pozici můžeš zadat jako POI, pokud máš však na mysli záznam trasy, tak ten v i-GO není ani náhodou. Abych pravdu řekl, u softů kde je ho stejně neužívám. Nevím k čemu by mě to mělo sloužit.
HW: Samsung Omnia i900
SW: Route66; iGO 8; TT 7.450 a na staré mašině NAVIGON 6.2 + POI Warner3; AutoMapa; ViaGPS 1.5; Dynavix 7 v.2.3 ČR
Uživatelský avatar
Mudrunka
 
Příspěvky: 92
Registrován: 18.3.2007, 22:21

Re: Itinerář a iGO

Příspěvekod Docent v 27.4.2008, 20:49

Záznam trasy není v iGO ani náhodou? Tak to asi mám nějaké divné iGO, a zaznamenávat to jde... Mám tam momentálně skin Andy, takže to popíšu na něm, ale v základní verzi je to podobné: Vpravo nahoře "Edit", pak "Nastavení", "Nastavit trasy", "Nahrát", trasa se zaznamenává a na obrazovce je vpravo ikonka - červený bod. Pro ukončení nahrávání na něj stačí ťuknout a dát "Stop nahrávání". Trasu lze poté exportovat do formátu .gpx.
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Docent
 
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 15:39

Re: Itinerář a iGO

Příspěvekod mik666 v 27.4.2008, 21:07

díky za dialog.
Zatím nejsem rozhodnutý, takže má slova míním jen jako hodnocení možností obou navigací, přičemž možnosti iGO zatím rozhodně neznám zcela.
V TTN je práce s itinerářem hanebná. Souhlas. Ale díky otevřenému formátu mohu velice jednoduše a pohodlně upravovat itinerář v PC. A mimochodem v iGO není práce s itinerářem o moc lepší. Má optimalizaci trasy (ze zásady si však nenechám od navigace diktovat kudy mě povede. Kdybych byl obchodní cestující, asi bych to viděl jinak)

- nepojmenovaná silnice je záležitost datová a nic s tím nenaděláš
no a právě v TTN si v PC nepojmenovanou ulici nahradím např. "parkoviště před Mainau" a vím, hned co ten bod představuje

aktuální pozici můžeš zadat jako POI
nevím, třeba se pletu, ale to mi přijde složité. Chci to provádět za jízdy, tzn. 1xzmáčknout tlačítko a ne se babrat s několika dialogy a navíc chci ten okamžik průchodu tím bodem.

pokud máš však na mysli záznam trasy, tak ten v i-GO není ani náhodou
záznam trasy právě iGO umožňuje. Dokonce jej lze vyexportovat a např. zobrazit v Google Earth. To se mi už povedlo. Jen ještě tu aktuální pozici GPS (včetně času)

Jinak zcela narovinu jsem spíše stoupencem TTN (především asi z toho důvodu, že první navigace, kterou jsem si půjčil na dovolenou byla právě TT 920 (tuším). Nyní se snažím (sebe) přesvědčit, že iGO je minimálně rovnocené a navíc má jako třešničku na dortu to logování trasy.

Ten způsob, kdy naplánovaná trasa je v jakémsi vnitřním formátu a může být zřejmě jen jedna, mě trochu mrzí. A ještě jsem se přesvědčil o jedné vlastnosti : Mám-li rozpracovaný itinerář (např. na dovolenou) a nechám se navigovat např. do práce, rozpracovaná trasa na dovolenou zmizí, aniž by se iGO jakkoli zeptalo.

Jinak co mě těžce deprimuje je hlasová navigace. Miloslav sice šišlá, ale Honzův i Zuzčin kybernetický přízvuk je neštěstí. A to nemluvím o "připravte se na odbočení vlevo za stočtyřicettři metry" nebo jak to tam mumlaj. A udávat předpokládaný zbývající čas do cíle s přesností na vteřiny (např: 18:37:47) mi taky přijde poněkud ujeté.

No oba produkty chystají nové verze. Jsem zvědav, zda se něco vylepší

Uznávám, že má představa o využití navigace asi není úplně běžná, ale přesto myslím, že je škoda těchto několika nedotažených drobností.

pokud by někdo věděl, jak vyřešit ty tři drobnosti :
1) přejmenování bodu naplánované trasy (např. z "nepojmenovaná silnice" na "parkoviště u Mainau")
2) zobrazit na mapě bod naplánované trasy (z obrazovky Editovat trasu)
3) jak uložit aktuální waypoint (souřadnice, čas, příp. nadm.výška a rychlost)


děkuji všem
mik666
 
Příspěvky: 9
Registrován: 9.4.2008, 8:23

Re: Itinerář a iGO

Příspěvekod Docent v 27.4.2008, 21:27

U TomTomu na PDAčko se chystá nová verze? To by u TomTomu museli být leda blbí, za 1. kvartál letošního roku mají podstatně horší výsledky než očekávali, a dávat na trh produkt, který 90% lidí pár dní po jeho uvedení na trh "nakoupí" na Rapidshare...

BTW o přednostech a nevýhodách těchto dvou navigací se toho napsalo dost jak tady, tak na http://www.ce4you.cz. Mně se v současné době jeví jako jednička mezi PDA navigacemi polská Automapa 5, bohužel nemá češtinu a nějak se nezdá, že by ji Poláci někdy chtěli zavést...
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Docent
 
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 15:39

Re: Itinerář a iGO

Příspěvekod mik666 v 27.4.2008, 22:02

s novou verzí TT pro PDA jsem se možná spletl. Myslel jsem, že 7 bude i pro PDA. Nevím to. (především nevidím důvod, proč by nebyla). Stejně tak předpokládám, že nová verze musí být i u iGO.
Nesnažil jsem se zavést diskuzi o tom co je lepší. Myslím, že každý si dovede tuto otázku zodpovědět sám a každému vyhovuje něco jiného. Abych si tuto otázku správně zodpověděl i já, potřeboval bych znát odpověď na ty moje 3 otázky, které jsem si nedokázal zodpovědět ani po prostudování návodu k iGO. Dokážete, prosím, někdo výše uvedené dotazy zodpovědět?

děkuji
mik666
 
Příspěvky: 9
Registrován: 9.4.2008, 8:23

Re: Itinerář a iGO

Příspěvekod Docent v 27.4.2008, 22:22

Mno, já bych řekl, že ten důvod, proč výrobce navigací nebude spěchat s uvedením verze pro PDA (pokud ji vůbec uvede), jsem popsal poměrně srozumitelně...

Pokud vím, ani jeden z bodů 1-3 iGO neumí, ale mohu se mýlit (stejně jako kolega Mudrunka s tím zápisem trasy :mrk: ).
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Docent
 
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 15:39

Re: Itinerář a iGO

Příspěvekod Mudrunka v 27.4.2008, 22:24

Docent píše:Záznam trasy není v iGO ani náhodou? Tak to asi mám nějaké divné iGO, a zaznamenávat to jde... Mám tam momentálně skin Andy, takže to popíšu na něm, ale v základní verzi je to podobné: Vpravo nahoře "Edit", pak "Nastavení", "Nastavit trasy", "Nahrát", trasa se zaznamenává a na obrazovce je vpravo ikonka - červený bod. Pro ukončení nahrávání na něj stačí ťuknout a dát "Stop nahrávání". Trasu lze poté exportovat do formátu .gpx.

Docente sorry, jak jsem psal danou funkci nepoužívám na žádném softu, tudíž jsem jaksi přehlédl, že i-GO umí. Holt, nikdo není dokonalý, že? :janic:
HW: Samsung Omnia i900
SW: Route66; iGO 8; TT 7.450 a na staré mašině NAVIGON 6.2 + POI Warner3; AutoMapa; ViaGPS 1.5; Dynavix 7 v.2.3 ČR
Uživatelský avatar
Mudrunka
 
Příspěvky: 92
Registrován: 18.3.2007, 22:21

Re: Itinerář a iGO

Příspěvekod mik666 v 27.4.2008, 22:29

děkuji všem za snahu pomoci
mik666
 
Příspěvky: 9
Registrován: 9.4.2008, 8:23

Re: Itinerář a iGO

Příspěvekod Docent v 28.4.2008, 1:13

To mudrunka: Ale já jsem nikde nepsal, že jsem dokonalý :grin: . BTW ta funkcionalita není tak špatná, hodí se to třeba k doplnění GPS pozice k fotkám.
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Docent
 
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 15:39

Další

Zpět na iGO / Mio

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník